БУДУЋНОСТ ИЗАТКАНА СРЕБРНИМ НИТИМА: Нишлија Горан Ђорђевић суграђанкама открива тајне филиграна

Ј. ЋОСИН

08. 03. 2021. у 17:06

НИШЛИЈА Горан Ђорђевић је један од ретких мајстора древне технике обраде метала којом је током векова израђиван не само накит, већ и разни украсни предмети чија лепота не пролази, па са задовољством знање преноси суграђанкама које гаје љубав према уникатним детаљима.

БУДУЋНОСТ ИЗАТКАНА СРЕБРНИМ НИТИМА: Нишлија Горан Ђорђевић суграђанкама открива тајне филиграна

Фото Ј. Ћосин

Тако је, кроз недавно завршену тромесечну радионицу коју је организовало удружење названо "Вилин вез", са циљем економског оснаживања жена из категорије једнородитељских породица, десетак полазница добило прилику да потпуно бесплатно научи технике заната старог више од 7.000 година.

ИСТОРИЈА

ФИЛИГРАН је, одвајкада, најраспрострањенија техника у уметничкој обради сребра и злата. С обзиром на то да нису постојале "мустре" и шеме за израду мотива, сваки мајстор их је комбиновао "из главе", а они најбољи су били надалеко познати и добро плаћени за свој рад. Тек под утицајем Византије, филигран долази и у наше крајеве, те постаје овдашње средњовековно наслеђе, а посебан процват доживљава у турско време...

Фото Ј. Ћосин

- Древним технологијама се могу израђивати и модерни предмети, примерени нашем времену. Филигран је обрада злата и сребра комбиновањем жице и куглице, при чему су ти основни елементи различитих дебљина и величина. Тако израђени брошеви или крстови, на пример, потом могу да буду украсни детаљ на већим комадима накита или кандилима, на пример - објашњава Ђорђевић.

А, процес почиње од топљења сребра, које се у Нишу најчешће користи јер се лакше кује, а касније може и да се позлати, па следе "ваљање" и "извлачење" жице која не сме бити дебља од власи косе. После обликовања жељених елемената, на ред долази спајање које мајстори зову и лотовање. И, после полирања, посао је готов.

Древна вештина

Фото Ј. Ћосин

- СВАКА жена која је учествовала у обуци је израђивала нешто друго, од привезака до крстића.

И, показало се да су још бољи ученици него Нишлијке које смо били окупили пре безмало три године, јер имају нека предзнања и, утисак ми је, већу мотивацију. Можда је разлог и то што су неке из разних уметничких школа, а неке свршени стоматолошки техничари, па су веште у мануелном стварању - поносан је Ђорђевић (на слици у кругу).

- Кроз обуку уз Горана Ђорђевића сам желела да надоградим своје знање, а посебно ме је привукло то што је филигранство стари занат и део наше традиције, мада није толико присутно у свакодневном животу. Притом, завршила сам Уметничку школу и већ сам правила накит од сребрне жице, са додацима драгог камења и кристала, али нисам била вешта у лотовању. После ове едукације, верујем у то да ћи од овог посла моћи да издржавам породицу - закључује Соња Јовановић, једна од дама које су током протеклих месеци вредно училе и вежбале.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВО КАДА ТАЧНО СТИЖЕ РАСХЛАЂЕЊЕ: Ови делови Србије биће први на удару пљускова и грмљавине

ЕВО КАДА ТАЧНО СТИЖЕ РАСХЛАЂЕЊЕ: Ови делови Србије биће први на удару пљускова и грмљавине

НАСТАВЉА се топлотни талас у Србији. Већ у подне температура у Смедеревској Паланци достигла је 38 степени. Пред нама је врео дан, а максимална температура и данас ће достићи 41 степен. Очекује се сунчано.

16. 07. 2024. у 14:13

Коментари (0)

БЕЗ ГРУДЊАКА: Вимблдон је увек спектакл, али оно што је урадила Ана Ивановић нико не може да засени (ФОТО)