ЗАТВОРИЛИ И ЗАТВОР И ПРАВДУ: Пиротска јединица КПЗ у Нишу, после безмало 120 година, и дефинитивно отишла у историју

В. ЋИРИЋ

24. 03. 2021. у 09:42

ПИРОТСКИ затвор и званично више не постоји!

ЗАТВОРИЛИ И ЗАТВОР И ПРАВДУ: Пиротска јединица КПЗ у Нишу, после безмало 120 година, и дефинитивно отишла у историју

Фото В. Ћирић

Један бравар и електричар су у притворској јединици нишког КПЗ у једином граду на крајњем југоистоку Србије затворили воду, искључили струју, те променили браве и катанце, ставивши тако тачку на једногодишњу причу о затварању поменуте установе.

Неколико преосталих чувара је распоређено у Ниш и Лесковац и убудуће ће свакодневно путовати до посла и назад, баш као и двадесетак њихових колега који су из Пирота "прекомандовани" још пре готово годину дана.

А помало симболично, затварање затвора се догодило тачно 12 месеци после момента када су овде смештени први виновници кршења изолације, који су по повратку у земљу одбили да иду у изолацију. Један од њих је био из Зајечара, други из Новог Пазара, а касније их је било и више, из других градова Србије.

Подсетимо, прича о гашењу пиротског затвора је, заправо, почела образложењем да ће привремено бити измештен због реновирања. Али оно је завршено још пре четири године, па су одмах реаговали Виши суд и Тужилаштво, синдикат запослених у правосуђу, адвокати, па и локална самоуправа - сви са образложењем да морају да плаћају огромне трошкове превоза затвореника из Ниша у Пирот ради саслушања, да ће правда за многе бити недостижна и спора, да се притвореницима крше права на посете и да ће се, због нерационалног измештања, нагомилати предмети који не могу да се обрађују благовремено и у законски предвиђеном року.

Узалуд је, испоставило се, био и податак да свако довођење затвореника из Ниша у Пирот државу Србију кошта 5.600 динара, а велике трошкове сносе и њихове породице, односно адвокати који путују до Ниша, где иду чак и они који у прекршајним поступцима новчане казне "мењају" за затвор!

(Не)основане слутње

ЗАТВАРАЊЕ затвора је, кажу многи правници у Пироту, заправо увод у причу о гашењу овдашњег Вишег суда, Тужилаштва, па и Округа, што је минулих деценија - тврде - покушано у више наврата.

Према незваничним проценама појединих запослених у пиротској палати правде, само протекле године, овакве "екскурзије" су државу коштале више десетина милиона динара, а многи предмети су - због застарелости или кршења процедура - затворени!

Ни после више захтева, из Управе за извршење кривичних санкција нисмо услели да добијемо званично објашњење и одговор на питање зашто је пиротски затвор угашен, иако је био један од најбезбеднијих у Србији, из којег није успео да побегне чак ни Марко Осел, Словенац који је осуђен због кријумарења дроге, али му је пошло за руком да, 2003, утекне из чувене Сремске Митровице.

Пиротски затвор је, иначе, постојао безмало 120 година. Овде су, поред осталих, држани и највећи међународни киријумчари дроге преко граничног прелаза Градина, који су судијама и тужиоцима за саслушања били буквало на десетак корака. Сада се, приликом хапшења због неког кривичног дела, "марицама" возе у 120 километара удаљени Ниш, а одатле назад на саслушање у Пирот. Многима од њих се обезбеђује и медицинска пратња, што додатно поскупљује читав поступак...
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?