ТАЈНЕ ТВРЂАВЕ ДЕСПОТА ЂУРЂА БРАНКОВИЋА: Смедерево је имало дворског композитора 200 година пре Европе
СМЕДЕРЕВО је имало дворског композитора скоро 200 година пре остатка Европе! Кир Стефан Србин је на престоном двору деспота Ђурђа Бранковића у Смедереву, у 15. веку компоновао дела у најлепшем маниру средњовековне византијске и црквене музике.
Кир Стефан био је литуријски композитор, али је компоновао и музику за потребе дочека гостију двора. Писао је музику бележену наумама које су биле претече нота, и које се чувају у смедеревском Музеју. Оригинални рукопис његовог најпознатијег дела, зборника црквених песама "Псалтикија", са две највеће драгоцености, српске песме "Ниња сили небесније" и "Вкусите", на којима је потписан аутор "Твореније доместика кир Стефана Србина" - уништени су приликом бомбардовања Народне библиотеке Србије 1941. године.
ОВА и друге јавности непознате приче, сваког викенда чекају туристе међу зидинама средњовековне српске престонице. ЈП "Смедеревска тврђава", суботом и недељом од 12 часова, нуди едукативно-забавни програм "Витешко пролеће" који посетиоце враћа у средњи век, и открива тајне српског двора. А да је ово заиста путовање кроз време, говори податак да је, по средњовековном календару, сада 7529. година!
- Разлика између данашњег и тадашњег календара је 5508. година - каже Горан Јовшић из ЈП "Смедеревска тврђава".
Сведочанство о овоме може се прочитати на Крстастој кули двора.
ТОАЛЕТИ
САМО на два места у средњовековним грађевинама Европе могу се видети остаци тоалета! То су дворац Карла Четвртог - Карлштајн, недалеко од Прага, и дворац Бранковића у Смедереву. При врху камених степеница, на делу који води из правца приватних одаја Ђурђа и Јерине, може се и данас видети ниша, која је заправо била тоалет. Тоалети се, такође, виде у делу придворне палате и на другом нивоу дрвених степеништа.
- Ту стоји натпис: "Христу богу благоверни деспот Ђурађ господар Србља и Поморја зетског по вољи његовој сагради овај град у лето 6938." - наводи Јовшић.
Изградња двора, заправо, завршена је 1430. године.
Занимљиво је још и да изнад крста на кули пише "Цар славе", а у квадратима око крста су симболи ИС ХС НИ КЕ (Исус Христ побеђује), као на сваком српском славском колачу.
ТУРИСТИ имају јединствену прилику да завире и у ризницу српског владара.
За неупућене, Србија је у то време била једна од водећих произвођача сребра и злата у Европи. У рудницим Новог Брда се годишње црпело око 25 одсто укупне европске производње злата и 50 одсто сребра. Највећи део блага припадао је, наравно, деспоту.
НА ДВОРУ БРАНКОВИЋА НАПИСАНЕ 24 КЊИГЕ
ДВОР у Смедереву био је састајалиште бугарских и грчких књижевника, преписивача и састављача оригиналних дела српске средњовековне књижевности. Константин Филозоф је у Смедереву написао Житије Стефана Лазаревића. Од 1428. до 1459. године, овде су написане чак двадесет четири књиге.
- Једна од ковница и ризница новца са деспотовим ликом, високе чистоте злата, била је баш у двору у Смедереву. Остаци ризнице могу се и данас видети у виду округлог отвора од опеке на поду дворске палате. Ако се данас питамо како је Ђурђев дукат "стајао" на тадашњој "курсној листи", ево одговора - Ђурђев дукат мењао се у Венецији за цењени венецијански златни цекин у односу 1:1 - говори Горан Јовшић.
И за крај, неизбежно је подсетити да је Смедеревска тврђава највећи грађевински подухват српског народа.
- Ништа веће од смедеревске тврђаве ми Срби нисмо направили. Тек више од 500 година касније, у 20. веку, српски народ је смогао снаге да направи објекте сличне величине, као што су: Нови Београд, ХЕ "Ђердап", ауто-пут, и опет у Смедереву - Железара.
Препоручујемо
КАКО ЈЕ НАСТАЛА ЗАСТАВА МОДЕРНЕ СРБИЈЕ: Ево које заслужан за њен изглед
22. 04. 2021. у 21:30
НЕВЕРОВАТАН ЗАПИС ИЗ 1492. ГОДИНЕ: Ово је најстарија записана српска песма
21. 04. 2021. у 18:24
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)