ГИГАНТ ОДЛАЗИ НА ДОБОШ: Овог месеца биће понуђена на продају имовина Кулске штофаре, 11 година од одласка у стечај
ПОСЛЕ 11 година од одласка у стечај, овог месеца биће понуђена на продају сва имовина Фабрике вунених тканина "Кулски штофови" у Кули.
Некадашњи гигант, са више од 1.000 запослених, није приватизован, него је остао у државном власништву, јер су у поступку реституције право на садашњу штофару полагали наследници немачких породица Хуф и Брандекер, са уделом капитала у Кулској текстилној радионици, која је 1905. прерасла у Фабрику вунених тканина и предива.
Војин Ачански, судски вештак и члан Одбора поверилаца "Кулских штофова", каже да су наследници национализоване имовине захтевали да им припадну све непокретности на четири хектара, на колико се простире кулска штофара, али је то одбијено, јер је фабрика њихових предака заузимала само део тог плаца.
- Завршетак поступка реституције омогућио је да се стечај "Кулских штофова" најзад оконча и фабрика огласи за продају. Купац који највише понуди добиће све што је остало од штофаре на њена четири хектара, са прилазима из четири улице и са Великог бачког канала. Ту су многе хале, за које сматрам да би било боље да су продате засебно, јер су могле да послуже као нови производни погони или складишта - рекао је Ачански.
ВРТИЋ, БАЗЕН, СТАНОВИ...
КОЛИКО је штофара била јака, сведочи то што је изградила дечји вртић и рекреациони центар са олимпијским базеном, а имала је своје одмаралиште и Дом здравља и обезбедила 189 станова за своје раднике.
- Двадесетак тих станова власници су пропустиле да укњиже у катастру. Требало би да то учине пре продаје фабрике да се станови не би појавили у стечајној маси - упозорио је Ачански.
Према његовим речима, у штофари су почупане све инсталације и уништено шест трафостаница, чији је број говорио о снази фабрике.
Зоран Влашки, шеф једног од погона "Кулских штофова", наводи да су многе машине исечене и продате у старо гвожђе, а остале су завршиле у Италији и Мађарској, где су наставиле да раде, иако се, како каже, код нас говорило да су застареле и превазиђене.
- Наша фабрика, која је производила најквалитетнији штоф у Европи, није пропала, него је уништена у процесу транзиције да би се раскрчмила. Радници су остали на улици без отпремнина и неисплаћених заосталих зарада, у појединачним износима од 500.000 до 1.200.000 динара. Плате нам стижу од прошле године, уз помоћ адвоката, на основу извршних судских пресуда. Очекујемо да нам продајом фабрике буду измирена сва потраживања - казао је Влашки.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)