МИЛУТИН ФИЛИПОВИЋ: Руски конзул и злочинац Дева
КАО што је познато, агенција Уједињених нација задужена за развој држава и територија (UNDP in Kosovo) објавила је 2. фебруара, преко својих налога на друштвеним мрежама, вест о почетку обнове некадашње куће Џафера Деве, објекта саграђеног пре Другог светског рата у Косовској Митровици.
Овај корак је дуго припреман у обавештајним службама Запада (превасходно Америке, Енглеске и Немачке) и није уопште случајно планиран по месту, времену и међународном субјекту, који цео пројекат треба да реализује на терену Косовске Митровице, односно на простору Републике Србије.
Намерно и циљано је изабрана некадашња кућа Деве, над којом је после Другог светског рата примењен секвестар, тј. одузимање имовине од стране државе ратним злочинцима и њиховим помагачима.
ЏАФЕР Дева је шиптарски ратни злочинац који је у току Другог светског рата починио многа зверства надСрбима са Косова и Метохије и на простору Албаније. Један је од оснивача друге Призренске лиге. После ослобађања Косова и Метохије од окупатора у новембру 1944. године, отпочела је балистичка побуна најпре 2. децембра у Урошевцу, затим 23. децембра нападом на Гњилане и 23. јануара 1945. на Косовску Митровицу под руководством Адема Воце којег је Дева уврстио у најближе своје сараднике.
У време борби за ослобађање КиМ 1944. године, Дева је у Приштини са својим сарадницима одржао састанак на којем је договорено да он са неколицином сарадника настави повлачење са групом Немачке армије Е, а да остатак балиста остане на Косову и настави борбу против Југославије. Као истакнути шиптарски квислинг, Џафер је после Другог светског рата десетак година живео у Италији где је сарађивао са италијанском обавештајном службом. У документима ЦИА из тог периода означен је као вођа иредентистичих Шиптара који су заговарали уједињење Албаније и Косова.
ПОСЛЕ вишегодишњег праћења његове делатности, ЦИА је 1956.одлучила да Деви одобри америчку визу и долазак у САД. У извештају који је претходио његовом доласку у Америку, ЦИА га није означила као нацистичког функционера и ратног злочинца, већ као "антикомунисту" са "истинским патриотским мотивима" за политичко деловање. Током боравка у Америци Дева је 1962. године заједно са Митхадом Вранићијем у Њујорку формирао организацију "Призренска лига у егзилу". Основни циљ треће Призренске лиге био је отцепљење Косова и Метохије од Србије и Југославије и припајање Албанији. Организација је у Америци издавала истоимени часопис "Призренска лига", а имала је одборе у Канади, Француској, Белгији, Немачкој, Аустрији и Италији. Остваривала је и сарадњу са усташком емиграцијом.
ЖИВЕО је слободно и радио на једном универзитету иако је југословенска власт послала захтев влади САД да га испоручи јер је за њим расписана потерница због умешаности у ратне злочине. Документа која су отворена након његове смрти показала су да је био сарадник ЦИА. Умро је у Сан Франциску 1978. где је и сахрањен.
Након свега наведеног, постављају се и многобројна питања: Зашто баш у Косовској Митровици и зашто баш у кући која је до краја Другог светског рата припадала Деви? Зашто агенција Уједињених нација задужена за развој држава и територија не пронађе, на пример, трагове споменика руском конзулу у Косовској Митровици Григорију Степановичу
Шчербину који је ту погинуо у нападу Арнаута 1903. године?
ЛИЧНИ сам сведок многих трагичних догађаја на простору Косова и Метохије. Рођен сам у Приштини 25. новембра 1948. године. У Косовској Митровици сам завршио први и други разред основне школе и као дете често се играо поред споменика руском конзулу Шчербину у близини насеља Баир, на путу ка Косовској Митровици, село Свињаре. Тај споменик су Шиптари оштетили и на крају уништили као и многа друга српска знамења и споменике наше културе.
Није искључено да је све темпирано пред предстојеће преговоре наше стране са Ескобаром и Лајчаком.
Бивши командант
Приштинског гарнизона
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)