Аушвиц

Јованка СИМИЋ

27. 01. 2025. у 10:22

ЗА десет година, поводом 90. годишњице ослобођења логора Аушвиц-Биркенау, неће бити могуће поново окупити 50 преживелих логораша.

Аушвиц

Новости

Зато ће данас, како је најавио портпарол Музеја Аушвица, реч имати само преживели заточеници нацистичког логора смрти у Другом светском рату. Политичари и представници 54 делегације, овога пута, неће добити реч. Неки од њих су, уосталом, већ све рекли минулих недеља уочи данашње церемоније. Русима, који су Аушвиц ослободили, а у Другом светском рату на олтар слободе положили близу 30 милиона жртава, поручено је да би њихово присуство на месту злогласног логора данас представљало цинизам. Председница Европске комисије Урусла фон дер Лајен испољила је елементарно непознавање историје тврдњом да су логор Аушвиц ослободили савезници.

Челници Пољске, пак, настојали су на све начине да се оглуше о оптужбу Међународног суда која израелског премијера Нетанијахуа терети за злочине у Гази и због које би били дужни да га ухапсе приликом посете нацистичком логору. Свима је лакнуло када је саопштено да ће уместо премијера скупу присуствовати израелски министар здравља Јоав Киш. У комплексу очуваних барака логора Аушвиц-Биркенау, у којима су немачки нацисти уморили милион Јевреја и око сто хиљада припадника других нација, церемонија сећања почеће у 15 часова. У том сату Црвена армија 1945. године ослободила је овај стравични логор затекавши свега 7.000 преживелих.

Педесеторо њих данас ће говорити о тим страшним догађајима. Међу њима неће бити и Примо Леви (1919-1987), италијански хемичар, депортован у Аушвиц фебруара 1944. године. Али, остало је записано његово сећање да су ослободиоци црвеноармејци изгледали као да их не мучи само саосећање, већ и осећај кривице што је такав злочин уопште било могуће починити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈА ЈЕ, ЊЕНО ВРЕМЕ ТЕК ДОЛАЗИ: Некадашња шампионка хвали Олгу Даниловић