РЕДОМ УБИЈАЛИ СВЕ СРБЕ КОЈИ СУ УМАКЛИ "ОЛУЈИ": За ликвидацију 1.228 цивила током и после хрватске злочиначке акције нико није одговарао

Слађана Матић

31. 07. 2022. у 09:00

У ЗЛОЧИНАЧКОЈ акцији хрватске војске "Олуја" 1995. године и неколико месеци после ње, убијено је 1.228 српских цивила. Међу тим жртвама 553 су жене, од којих су 450 биле старије од 60 година.

РЕДОМ УБИЈАЛИ СВЕ СРБЕ КОЈИ СУ УМАКЛИ ОЛУЈИ: За ликвидацију 1.228 цивила током и после хрватске злочиначке акције нико није одговарао

Петровачка цеста сведок страхота, Фото Принтскрин

Такође, тог августа и септембра 1995. године нестало је и 526 припадника српског народа, од којих су 266 биле жене. О њима се ни данас, 27 година касније, ништа не зна.

Ове стравичне злочине из евиденције Документационо-информационог центра "Веритас", који су протеклих година пописали до сада откривена имена убијених и несталих Срба, Хрватска нема намеру ни да истражује, а камоли да процесуира одговорне за најсуровију ликвидацију и мучења недужних цивила. Напротив, када је Србија недавно подигла оптужницу против четворице хрватских пилота за злочине на Петровачкој цести и Сводној у којима је убијено 13, а рањено 24 људи, Загреб је реаговао претњама Београду и силним лажима на рачун наше државе и председника.

Преживели чланови породица на стотине мучки ликвидираних Срба за све ове године нису дочекали правду, да они који су убијали и масакрирали њихове мајке, очеве, браћу, коначно одговарају за ратне злочине. Нити су одговарали директни извршиоци, нити они који су наредили те ликвидације само са једним циљем - да се Срби застраше и никада више не врате на своја имања и у своје куће. Порука је била - "ко остане или се врати, чека га метак".

Нажалост, злочин на Петровачкој цести није једини који су над голоруким људима починили хрватски војници, а неке од њих забележиле су и екипе Уједињених нација, које су после "Олује" биле на терену, евидентирале и фотографисале убијене српске цивиле.

Фото УН

Тела брутално ликвидираних Срба у својим селима у северној Далмацији, Фото УН

Фото УН

Међу доступном документацијом у коју су "Новости" имале увид су и злочини над 40 Срба убијених у својим селима у северној Далмацији.

У нотесима представника УН тако је, између осталог, остало записано да су неколико дана након уласка хрватских војних снага у Книн и у току пљачке српске имовине, убијени Илија Миливојевић (57) и његов слепи отац Миле Миливојевић (84). Отац је упуцан у главу из непосредне близине док је седео у кухињи, а син у леђа.

Такође, у Жагровцу у засеоку Дмитровића 16. августа пронађени су Јован Дмитровић (55) убијен у свом дворишту, а у шуми Стево Дмитровић (40), упуцан најпре у груди, а онда "оверен" у потиљак. Према српским подацима, тада су убијени и Дмитар Рашуо (81), Милица Петко (72), Илија Петко (40), Ђуро Рашуо (50), Ика Дондур (65) и Вера Дондур (56). Тим УН пронашао је и две неидентификоване особе у јарку поред пута Книн-Кистање. Сви убијени су били у цивилној одећи. Остало је забележено и да је у Грачачком засеоку Иванићи пронађена убијена жена од око 75 година. Тело је било крај потока, а несрећна старица лежала је лицем ка земљи.

Хрватски војници упали су 25. августа у Плавно, заселак Грубори и убили шесторо цивила, а пола села запалили. Јову Грубора (55) заклали су на ливади док је чувао краве и масакрирали му доњи део лица. Сем њега, Хрвати су убили и две краве и пса, чији су лешеви пронађени поред Јовиног тела. Њега је, иначе, пронашао рођак и донео у кућу где су га фотографисали припадници УН.

Фото З. Јовановић

Сурову смрт доживео је и старина Милош Грубор (80), убијен у соби док је спавао. Погођен је мецима у потиљак и у леђа. Тада су убијене и Марија и Милка Грубор и Саво Ђурић. Касније је на ливади пронађен и упуцан Ђуро Карановић (45), којем су лице и глава били исечени и измасакрирани.

У Голубићу код Книна 30. августа, према српској евиденцији, пронађено је 18 убијених цивила. Страни истражитељи евидентирали су убиства Бранка Радиновића (70), Никице Радошка (60), Маше Радошко (55), Васе Вацића (77) и Никице Панића (60). Два тела су пронађена у винограду, а остали у двориштима кућа.

У своју кућу у Книну, неколико дана после "Олује", из оближњег села преселили су се Лазар и Ана Милинковић, вероватно мислећи да ће им ту бити безбедније. Али, 2. септембра Лазар је убијен на каучу, а Анино тело је нађено како виси на ужету закаченом за шток врата.

Документован је и злочин у Доњем Лапцу, где је 6. септембра пронађено распаднуто тело неидентификованог мушкарца. Убијен је са три метка у леђа, допола закопан у земљу и сакривен азбестним кровним лимовима. Неколико дана касније, 12. септембра, у засеоку Родалице код Бенковца пронађене су две старије жене, од којих је Милица Граовац упуцана у главу. Њихова крв је пронађена у трпезарији и у соби, где су највероватније и ликвидиране, али су им тела изнета испред куће. Истога дана је у локви крви, испред своје куће у книнском насељу Риђане нађен Милан Балић (76), упуцан из пушке у груди.

Доказима о масакрима цивила придружен је и онај из села Кубурићи код Грачаца, где је 13. октобра, поред пута у жбуњу, пронађено тело у поодмаклој фази распадања, а 1. новембра у насељу Вукси код Книна у бунару испред куће нађено је тело старице Драгиње Вуксе (93).

Током 1995. вековна огњишта напустиле стотине хиљада људи, Фото З. Јовановић

МАСАКР У ВАРИВОДАМА

У ВАРИВОДАМА код Кистања 28. септембра 1995. године на делу се видело хрватско етничко чишћење и порука да се Срби не враћају. У масакру је убијено седам Берића - Марија (55), Радивој (69), Јово (65), Милка (71), Марко (82), Шпиро (55) и Јован (56) и још двојица мештана, Душан Ђукић (58) и Мирко Покрајац (84).

Акциони тим организације "Хјуман рајтс" 1. октобра је чуо за тај масакр и сутрадан отишао у Вариводе. Тамо су открили велике крваве мрље испред шест кућа. Следећег дана су отишли на локално книнско гробље, где су пронашли нове крстове са именима девет сељана из Варивода.

СМРТ У АУТОМОБИЛУ

СВОЈУ кућу у "Олуји" у кистањском засеоку Бабићи није желела да напусти старица Сава Бабић (82). Њу су почетком септембра припадници УН посетили и донели јој хуманитарну помоћ. Тада је била жива и здрава и помогли су јој да стари жути "фијат" одгура у суседну гаражу. Када су дошли три дана касније, затекли су је мртву. Њено тело је било на предњем седишту аутомобила, са ногама избаченим напоље, а поред је био дрвени штап. Два пута јој је пуцано у главу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (11)