РЕДОМ УБИЈАЛИ СВЕ СРБЕ КОЈИ СУ УМАКЛИ "ОЛУЈИ": За ликвидацију 1.228 цивила током и после хрватске злочиначке акције нико није одговарао
У ЗЛОЧИНАЧКОЈ акцији хрватске војске "Олуја" 1995. године и неколико месеци после ње, убијено је 1.228 српских цивила. Међу тим жртвама 553 су жене, од којих су 450 биле старије од 60 година.
Такође, тог августа и септембра 1995. године нестало је и 526 припадника српског народа, од којих су 266 биле жене. О њима се ни данас, 27 година касније, ништа не зна.
Ове стравичне злочине из евиденције Документационо-информационог центра "Веритас", који су протеклих година пописали до сада откривена имена убијених и несталих Срба, Хрватска нема намеру ни да истражује, а камоли да процесуира одговорне за најсуровију ликвидацију и мучења недужних цивила. Напротив, када је Србија недавно подигла оптужницу против четворице хрватских пилота за злочине на Петровачкој цести и Сводној у којима је убијено 13, а рањено 24 људи, Загреб је реаговао претњама Београду и силним лажима на рачун наше државе и председника.
Преживели чланови породица на стотине мучки ликвидираних Срба за све ове године нису дочекали правду, да они који су убијали и масакрирали њихове мајке, очеве, браћу, коначно одговарају за ратне злочине. Нити су одговарали директни извршиоци, нити они који су наредили те ликвидације само са једним циљем - да се Срби застраше и никада више не врате на своја имања и у своје куће. Порука је била - "ко остане или се врати, чека га метак".
Нажалост, злочин на Петровачкој цести није једини који су над голоруким људима починили хрватски војници, а неке од њих забележиле су и екипе Уједињених нација, које су после "Олује" биле на терену, евидентирале и фотографисале убијене српске цивиле.
Међу доступном документацијом у коју су "Новости" имале увид су и злочини над 40 Срба убијених у својим селима у северној Далмацији.
У нотесима представника УН тако је, између осталог, остало записано да су неколико дана након уласка хрватских војних снага у Книн и у току пљачке српске имовине, убијени Илија Миливојевић (57) и његов слепи отац Миле Миливојевић (84). Отац је упуцан у главу из непосредне близине док је седео у кухињи, а син у леђа.
Такође, у Жагровцу у засеоку Дмитровића 16. августа пронађени су Јован Дмитровић (55) убијен у свом дворишту, а у шуми Стево Дмитровић (40), упуцан најпре у груди, а онда "оверен" у потиљак. Према српским подацима, тада су убијени и Дмитар Рашуо (81), Милица Петко (72), Илија Петко (40), Ђуро Рашуо (50), Ика Дондур (65) и Вера Дондур (56). Тим УН пронашао је и две неидентификоване особе у јарку поред пута Книн-Кистање. Сви убијени су били у цивилној одећи. Остало је забележено и да је у Грачачком засеоку Иванићи пронађена убијена жена од око 75 година. Тело је било крај потока, а несрећна старица лежала је лицем ка земљи.
Хрватски војници упали су 25. августа у Плавно, заселак Грубори и убили шесторо цивила, а пола села запалили. Јову Грубора (55) заклали су на ливади док је чувао краве и масакрирали му доњи део лица. Сем њега, Хрвати су убили и две краве и пса, чији су лешеви пронађени поред Јовиног тела. Њега је, иначе, пронашао рођак и донео у кућу где су га фотографисали припадници УН.
Сурову смрт доживео је и старина Милош Грубор (80), убијен у соби док је спавао. Погођен је мецима у потиљак и у леђа. Тада су убијене и Марија и Милка Грубор и Саво Ђурић. Касније је на ливади пронађен и упуцан Ђуро Карановић (45), којем су лице и глава били исечени и измасакрирани.
У Голубићу код Книна 30. августа, према српској евиденцији, пронађено је 18 убијених цивила. Страни истражитељи евидентирали су убиства Бранка Радиновића (70), Никице Радошка (60), Маше Радошко (55), Васе Вацића (77) и Никице Панића (60). Два тела су пронађена у винограду, а остали у двориштима кућа.
У своју кућу у Книну, неколико дана после "Олује", из оближњег села преселили су се Лазар и Ана Милинковић, вероватно мислећи да ће им ту бити безбедније. Али, 2. септембра Лазар је убијен на каучу, а Анино тело је нађено како виси на ужету закаченом за шток врата.
Документован је и злочин у Доњем Лапцу, где је 6. септембра пронађено распаднуто тело неидентификованог мушкарца. Убијен је са три метка у леђа, допола закопан у земљу и сакривен азбестним кровним лимовима. Неколико дана касније, 12. септембра, у засеоку Родалице код Бенковца пронађене су две старије жене, од којих је Милица Граовац упуцана у главу. Њихова крв је пронађена у трпезарији и у соби, где су највероватније и ликвидиране, али су им тела изнета испред куће. Истога дана је у локви крви, испред своје куће у книнском насељу Риђане нађен Милан Балић (76), упуцан из пушке у груди.
Доказима о масакрима цивила придружен је и онај из села Кубурићи код Грачаца, где је 13. октобра, поред пута у жбуњу, пронађено тело у поодмаклој фази распадања, а 1. новембра у насељу Вукси код Книна у бунару испред куће нађено је тело старице Драгиње Вуксе (93).
МАСАКР У ВАРИВОДАМА
У ВАРИВОДАМА код Кистања 28. септембра 1995. године на делу се видело хрватско етничко чишћење и порука да се Срби не враћају. У масакру је убијено седам Берића - Марија (55), Радивој (69), Јово (65), Милка (71), Марко (82), Шпиро (55) и Јован (56) и још двојица мештана, Душан Ђукић (58) и Мирко Покрајац (84).
Акциони тим организације "Хјуман рајтс" 1. октобра је чуо за тај масакр и сутрадан отишао у Вариводе. Тамо су открили велике крваве мрље испред шест кућа. Следећег дана су отишли на локално книнско гробље, где су пронашли нове крстове са именима девет сељана из Варивода.
СМРТ У АУТОМОБИЛУ
СВОЈУ кућу у "Олуји" у кистањском засеоку Бабићи није желела да напусти старица Сава Бабић (82). Њу су почетком септембра припадници УН посетили и донели јој хуманитарну помоћ. Тада је била жива и здрава и помогли су јој да стари жути "фијат" одгура у суседну гаражу. Када су дошли три дана касније, затекли су је мртву. Њено тело је било на предњем седишту аутомобила, са ногама избаченим напоље, а поред је био дрвени штап. Два пута јој је пуцано у главу.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (11)