ЕВРОПА ДА БУДЕ СВОЈА: Макрон - Против сила које кроз Балкан хоће да дестабилизују континент
ЕВРОПСКА унија има нарочиту одговорност према Западном Балкану, сматра француски председник Емануел Макрон, чија земља је од Нове године званично преузела шестомесечно председавање.
То би могла да буде шанса за даљи напредак.
Макрон наглашава да је Балкан више од суседа ЕУ, да се налази у срцу Европе, делећи исту историју и географију. Да би се избегле нове тензије, циљ му је да се акценат стави на даље инвестирање у регион. Инсистира на економској интеграцији, размени грађана, али и на борби против "мешања и манипулација" других сила које, како истиче, "траже да кроз Балкан дестабилизују Европу".
Осим према нашем региону, ЕУ ће доста пажње посветити и односима с Африком. У фебруару ће бити одржан велики самит ЕУ-Африка да би се избегле нове мигрантске драме. У средишту француске политике биће и нови европски економски модел раста, као и политика заједничке одбране, за супротстављање опасностима на земљи, у води и ваздуху, али и на сајбермрежи. У том смислу циљ је и јачање европске одбрамбене индустрије. С тим у вези, планиран је још један самит, лидера ЕУ, у марту, да би дефинисали Европу 2030. Слоган на ком Француска заснива председавање ЕУ су обнова, снага и припадност, а Макронов циљ је јака и суверена Европа.
По Макрону, ЕУ треба да буде јака у свету, потпуно суверена, слободна у свом избору и газда сопствене судбине. Истиче да егзистенцијални, климатски, технолошки и геополитички изазови захтевају дубоку трансформацију ЕУ, док заштиту спољних граница сматра суштински важном.
Макрона чекају и односи са Кином, Великом Британијом и САД, обнова, безбедност, сајберкриминал, хибридни ратови, све то у тренутку када расту антиевропска осећања унутар ЕУ. Изузетно су битни и односи с Русијом, с којом Макрон подржава дијалог, заједно с Немачком, док неке чланице то одбијају.
Када је реч о напетостима између Украјине и Русије, Макрон намерава да се испред ЕУ ангажује у политичком процесу и дијалогу с Русијом који би, по његовим речима, требало да доведе до пацификовања региона.
Велики проблем за ЕУ је и сукоб с Мађарском и Пољском, а Макрон је себи ставио у задатак да са њима пронађе могуће компромисе на којима могу да сарађују, где пре свега мисли на суверену Европу и модел економског раста.
Макрон, током председавања, жели и да стратешком куповином брани европску привреду, као и да се заједнички реагује у односу на конкуренцију с Русијом и Кином. Инсистира и на "човечнијој Европи", ближој људима. Заузима се и за једнака примања међу половима или између Истока и Запада. Најавио је нове инструменте за примену демократских вредности "у које су неке земље почеле да сумњају", фонд подршке за истраживачко новинарство, борбу против мржње и дискриминација, расимзма и антисемитизма и насиља над женама, као и велики рад на историји Европе, у тренутку када се појављује ревизионизам који доводи у питање њено наслеђе у двадесетом веку. Његова идеја је и цивилна служба од шест месеци за млађе од 25 година.
ПРИЛИКА ЗА СРБИЈУ
ПОЛИТИКА званичног Париза представља прилику за Србију и реално је да наша земља отвори још један кластер на путу ка придруживању - број 3.
Овај кластер под називом "Конкурентност и раст", садржи чак осам поглавља: Информационо друштво и медији (10), Опорезивање (16), Економска и монетарна политика (17), Социјална политика и запошљавање (19), Предузетништво и индустријска политика (20), Наука и истраживање (25), Образовање и култура (26) и Царинска унија (29). Да би се то остварило, требало би да се оствари даљи напредак у реформама, борби против корупције, правосуђу, однос према медијима, домаћем третману ратних злочина...
ЗАСТАВА "ПАЛА" ПРЕРАНО
ФРАНЦУСКЕ власти биле су приморане да пре времена, већ у ноћи између суботе и недеље, скину европску заставу с Тријумфалне капије, због протеста деснице, која је сматрала да се тиме, што плави стег са звездицама лепрша на месту где се обично вијори француска застава, "брише француски идентитет".
БОНУС ВИДЕО - ЕКСКЛУЗИВНО! НОВОГОДИШЊИ ИНТЕРВЈУ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА ЗА "НОВОСТИ"
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)