ДАЧИЋ: Украјина колатерална штета притисака са запада, Србија је заузела исправан став и нема разлога да брине
ПРЕДСЕДНИК Народне скупштине Ивица Дачић рекао је данас за Танјуг да је Украјна колатерална штета подстицања са запада да зарати са Русијом, те додао да је Србија заузела исправан став, јер је подржала трериторијални интегритет Украјне са једне, а није увела санкције Русији са друге стране.
Оценио је да је овакав став Србије једино рационално решење и да је оваква одлука потпуно у складу са интересима наше земље и народа.
Дачић је објаснио да су актуелни догађаји у Украјни последица приблиижавања НАТО снага Руским границама, због чега се Русија осећала угрожено и упозоравала да може доћи до оружаног одговора.
- Украјна је наивно увучена у конфликт и боље је било да се на време преговарало са Москвом - закључио је Дачић и истакао да народи две завађене земље испаштају због туђих интереса.
Према његовим речима у суштини ситуације у Украјни стоје два проблема, однос Русије и Украјне и однос НАТО-а према Русији.
Дачић је поручцио да западне силе гледају искључиво сопствене интересе, те нагласио да је у интересу запада да неко ратује са Русијом, али да то не буду они.
С тога, је оценио да сада није у интересу ЕУ и НАТО-а да помогну Украјни, као и да се неће умешати у рат између две земље, те закључио да до Трећег светског рата неће доћи, већ ће се све завршити на локаном нивоу.
Украјна и Русија су пристале на преговоре, а Дачић коментарише у изјави за Танјуг да је најбоље да две земље саме реше своје проблеме без мешања других сила.
Сматра да је однос две државе компликован и да преговори две супростављене стране неће бити лаки.
Подсетио је да између Русије и Украјне потоји Мински уговор по коме је утврђена линија радвајања између две змље и прописано да не сме долазити до ратних дејстава, и указао да је Русија упозоравла Украјну због кршења тог уговора.
Дачић је указао и на то да запад није одговорио на предлог Русије о безбедносном договору.
Када је реч о ставу Србије о ситуацији са Украјном Дачић каже да су он и Вучић били сагласни у доношењу одлуке на Савету безбедности.
- Донели смо најбољу могућу одлуку да подржавамо територијални итегритет Украјине, али да не можемо да уведемо санкције Русији која годинама у назад заступа интересе наше земље и није увела санкције Србији када су то учиниле остале западне силе - навео је Дачић.
Запад је вршио притисак да се Србија што пре изјасни по питању Украјне, каже Дачић, иако је Америци требало две године да изнесе став у Другом светском рату и да одлучи да ли стаје на страну Хитлера или Черчила.
Како каже председник скупштине, Србија и да је увела санкције Русији, не би имала гаранцију да ће постати члан Европске уније, нити да ће се став западних земаља по питању Косова променити.
Рекао је да Србији искључиво треба да буду приоритет сопствени интереси.
- Ми имамо само један интерес, а то је Србија. Није нашс задатак да поступамо на начин на који то од нас очекује Запад и да уведемо санкције, нити да похвалимо Русију и признамо све што су урадили, и признамо све што су они додатно признали. Није наша улога ни да ратујемо са Русијом нити Украјином, нити да подржавамо једне против других, већ да видимо шта је за нас најбоље - рекао је Дачић.
Прокоментарисао је и став Хрватске да "Србија треба стане на праву страну" и рекао да је Србија "увек на супротној страни од Хрватске, јер су они увек били на погрешној страни" и подсетио да је у претходним ратовима Хрватска стала на страну Аустроугара и Немаца.
Говорећи о последицама сукба Русије и Укрјне, Дачић је рекао да је неминово да ће се ова ситуација одразити на глобалну економију, али да наша земља стабилно стоји, како на финансијском тржисту, тако и на пољу здравства и прехрамбрене индустрије, те да нема разлога за бригу.
- Преживели смо санкције у Србији, преживећемо санкције у Русији. Србија нема разлога да брине око заоштравања кризе у Украјни - казао је Дачић.
Препоручујемо
ЗВАНИЧНО: Влада Србије усвојила Закључак Савета за националну безбедност
27. 02. 2022. у 15:37
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (0)