"У УКРАЈИНИ СЕ ОДЛУЧУЈЕ И НАША СУДБИНА" Професор Милош Ковић о пореклу новог сукоба
09. 03. 2022. у 10:06
ПРОФЕСОР на Одељењу за историју Филозофског факултета у Београду Милош Ковић написао је колумну за "Политику" о пореклу рата у Украјини.
Повезане вести

11 ЛЕТА ЖИВИ ПОД БОМБАМА Писмо руске девојчице из Донбаса Макрону: "Ако желите рат с Русијом, сетите се Наполеона!"
РУСКА девојчица Фаина Савенкова из Луганска, која већ више од деценију живи под сталним експлозијама, обратила се француском председнику Емануелу Макрону, који је Русију назвао "канибалском земљом" и подсетила да је Француска једна од држава које гарантују испуњење Минских споразума, који би требало да обезбеђују прекид ватре у Доњецкој и Луганској области.
01. 09. 2025. у 15:22

РАТ У УКРАЈИНИ: У игри су милијарде - Лондон удара на Путинову флоту из сенке
РАТ у Украјини – 1.244. дан.
21. 07. 2025. у 07:09 >> 21:29

РАТ У УКРАЈИНИ: Руске снаге на вратима Запорожја, напредовање у код Зеленог Поља; Руси праве велики котао за ВСУ код Покровска (МАПА/ВИДЕО)
Рат у Украјини – 1.241. дан.
18. 07. 2025. у 07:49 >> 01:47

(ЗАСТРАШУЈУЋ СНИМАК) Руски "Искандер" сејао смрт и страх у Украјини: Снимљен тренутак напада - видите ШТА је остало после удара
СВИ циљеви су - уништени.
10. 07. 2025. у 17:30 >> 18:54

МЕЛОНИЈЕВА У КЛИНЧУ С МОСКВОМ: "Запамтите, то се може десити само одвраћањем! Масовно и континуирано се убијају цивили, повећајмо притисак"
"МОРАМО запамтити да се ово може догодити само уз одвраћање."
10. 07. 2025. у 16:57 >> 16:59
Најновије из рубрике

ВУЧИЋ ЈЕ ЈЕДАН ОД НАЈИМПРЕСИВНИХ ЛИДЕРА У ЕВРОПИ! Министар спољних послова Израела: Имао сам част да се данас састанем с њим (ФОТО)
МИНИСТАР спољних послова Израела Гидеон Сар оценио је да је председник Србије Александар Вучић један од најимпресивнијих европских лидера.
30. 09. 2025. у 22:52

УРЕДНИК СА РТС-А У ДРУШТВУ МАНОЈЛОВИЋЕВОГ ПОКРЕТА: Ко још сумња да је јавни сервис окупиран блокадерима?
МАРКО Ивас, заменик уредника јутарњег програма са Радио-телевизије Србије, недавно је усликан у проводу са својом екипом из покрета Саве Манојловића Крени-промени.
30. 09. 2025. у 22:29

ПРЕСТРАШНА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЈАВНОМ СЕРВИСУ: РТС изнео породичну интиму дечака пред милионима! Центар за социјални рад и РЕМ морају да реагују
Без заштите идентитета, без стручне процене - дете изложено политичком обрачуну и стигматизацији.
30. 09. 2025. у 20:30

ПЕТКОВИЋ У ЈАГОДИНИ: Прилика да позовемо интерно расељене да на локалним изборима гласају за Српску листу (ВИДЕО)
ДИРЕКТОР Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић обишао је у Јагодини завичајни клуб Косовског Поморавља и састао се са Србима расељеним са Косова. Петковић је поручио да су локални избори на Косову прилика да српски народ покаже да је свој на своме, и да са представницима Српске листе може и даље да гради бољу будућност, уз помоћ државе Србије.
30. 09. 2025. у 19:32

ОГЛАСИО СЕ ВУЧИЋ: Немам газду и не одговарам ни онима на западу, ни на истоку. Једино коме одговарам су грађани Србије и српски народ
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се на Инстаграму уз емотикон заставе Србије и два срца и написао "Србија".
30. 09. 2025. у 19:31
Draga
09.03.2022. 11:18
Profesor sve rekao.
Mala Mo
09.03.2022. 13:13
Sjajan tekst!
Vladimir
09.03.2022. 17:26
Браво професоре! Одлична анализа!
KojadinKoy
09.03.2022. 18:12
Profesore , seti se Milosa Milojevic Zemljaka , i otkaci se pojedinih filologa koji se bave istorijom...
Real
10.03.2022. 03:44
Apsolutno tacno. Iza zapadnjacke imperijalisticke ideologije, stoji Vatikan. Medjutim, gosp. Kovic nije nasao zashodno, da ode jos malo unazad i citaocima napomene da su Rimokatolicka crkva (Zapadni Rim) i Pravoslavna Crkva (Vizantija) dve strane iste medalje. Te dve "crkve" su nastale podelom rimskog carstva, odn. jedinstvene rimske drzavne "crkve". I jedna i druga su nastavak kontinuiteta postojanja rismkog carstva, samo u drugom oblicju. I nesreca ilirsko-slovenskog stanovnistva je upravo u tome, da linija podele prolazi kroz njihove krajeve, sto je kroz istoriju dovelo do zavade i velikih stradanja (Jasenovac...). Pravoslavlje/vizantijstvo su medju srbe doveli Nemanjici. I Srbima i Rusima je bilo bolje, da su na vreme priznali rimskog papu za crkvenog poglavara. Ne bi se dogodila sva ta stradanja i podele, i Evropa bi bila mnogo ujedinjenija i lepsa za zivot, nego sto je danas. Medjutim problem je u Engleskoj, koja je istovremeno i saveznik i glavni konkurent Vatikana i koja kontrolise pravoslavne crkve. Da se u ratu u Ukrajini odlucuje i o srpskoj sudbini, moze biti, sve dok Srbi vizantijci (pravoslavci) budu odlucni u tome, da gore za vizantijski nacionalizam. Rusija je u Savetu bezbednosti podrzala sve protivsrpske rezolucije. Podrzala je nezavisnost Hrvstske, Oluju, sankcije SR Jugoslaviji, dok je hrvatima slala oruzje, cak i S-300. Da ne govorimo o tome kako su Srbiju izigrali 1999. Ali opet, sada se priblizavati Vatikanu posle svih onih zlocina koje su pocinili nad srpskim zivljem, bilo bi vise nego morbidno. Srbi trebaju konacno da pocnu misliti na sebe.
milan
13.03.2022. 20:42
Ne cenim one koji, iz današnje perspektive tumače događaje iz daleke prošlosti, dozvoljavajući sebi da diskriminišu ljude i ugrožavaju njihov integritet .