ВУЧИЋ И ОРБАН ЗАЈЕДНИЧКОМ ВИЗИЈОМ ИСПИСУЈУ ИСТОРИЈУ: Србија и Мађарска проживљавају најсветлије странице својих билатералних односа
СРБИЈА и Мађарска увек могу да рачунају једна на другу - заједничка је порука коју већ неколико година својим сународницима шаљу председник Србије Александар Вучић и мађарски премијер Виктор Орбан.
Ова двојица лидера правници су по образовању. Један је рођен у српском престоном граду Београду, а други у Столном Београду (Секешфехервару), древној престоници мађарских краљева а данас деветом по величини граду у Мађарској. Заједничком визијом успели су оно што бројним генерацијама њихових предака није полазило за дипломатијом - убедили су Србе и Мађаре да стратешко пријатељство и блиска комшијска сарадња воде оба народа у квалитетнију будућност попут најбржег воза. И то без стајања и преседања.
Захваљујући Вучићу и Орбану, како је почетком ове године приликом сусрета са мађарским колегом Петером Сијартом приметио српски шеф дипломатије Никола Селаковић, Србија и Мађарска проживљавају најсветлије странице у историји својих билатералних односа у обостраној жељи да се тај успон настави и у наредним годинама.
Дан од којег ће зависити даљи успон српско-мађарских односа, а самим тим и положај Мађара у Србији и Срба у Мађарској је 3. април, када ће гласачи обеју држава изаћи на биралишта. Србија ће у редовном изборном циклусу изабрати председника државе, а уколико победи Вучић биће то његов други узастопни председнички мандат. Срби ће истог дана на редовним изборима бирати Скупштину главног града, а ванредно и нови сазив републичког парламента.
Орбан се на редовним парламентарним изборима нада четвртој узастопној победи своје странке ФИДЕС, која је у претходна три изборна циклуса, од 2010. године, у Скупштини Мађарске (199 места) имала двотрећинску већину.
На изборима следеће недеље ФИДЕС ће се први пут суочити са уједињеном опозицијом.
Предводник блока насталог од шест опозиционих партија (од либералне левице до крајње деснице) је конзервативац Питер Марки Зај.
Док Орбанове присталице подржавају његову одбрану националних интереса, хришћански идентитет и избалансирану политику према рату у Украјини ("Ниједан Мађар не сме да буде између украјинског наковња и руског чекића"), опозиција пропагира тесну везу са ЕУ и Западом.
Несумњиво, на бирачком тасу са обе стране српско-мађарске границе вагаће се и вишегодишња плодна економска сарадња двеју држава, као и заједнички пројекти у привреди, али и у областима инфраструктуре и енергетике. Трговинска размена у 2021. години достигла је историјски максимум од две милијарде евра, што Мађарску, уз Немачку и Италију, сврстава на врх листе наших партнера из Европске уније.
Од изузетног је значаја и изградња брзе пруге која ће до 2025. године повезати Београд и Будимпешту, а стратешки значај летошњег спајања гасних цеви Балканског тока на граници код Хоргоша јасно се испољава у актуелној глобално драматичној енергетској ситуацији због рата у Украјини.
На заједничке инвестиције Орбан и Вучић осврнули су се и прошле недеље у купеу најмодернијег воза "Соко", који је за свега 33 минута "прелетео" брзу пругу од Београда до Новог Сада. Двојица лидера договорила су се да у овом тешком геополитичком тренутку Србија и Мађарска прве притекну једна другој у помоћ и да, упркос свим изазовима, сачувају мађарско-српско пријатељство и мир.
- Ваш председник и ја уложили смо много труда протеклих година да бисмо изградили пријатељство две земље. Убедили смо већину Срба и Мађара како најбрже да идемо напред, у будућност. Добио сам доброг партнера. Сретао сам многе људе који само говоре а ништа не раде, а Вучић је одлучан и прецизан и захвалан сам вашем председнику на томе - рекао је Орбан српским новинарима.
Председник Србије, уз остало, често наглашава и захвалност Мађарској на мађународној подршци нашој земљи.
- Кад год је тешко, када многи наши пријатељи у Бриселу и на другим местима спусте главу, наши мађарски пријатељи подигну глас у одбрану Србије и наших грађана - рекао је Вучић.
Да су премијер Орбан и министар спољних послова Мађарске Сијарто много пута исказали пуну подршку Србији у Бриселу на самитима ЕУ, као и на седницама Савета Европске уније, за "Новости" потврђује и Андор Дели, члан СВМ и некадашњи секретар за националне мањине у Влади Војводине, који у Бриселу заступа ФИДЕС.
- Делегација ФИДЕС-а у Европском парламенту, чији сам и ја члан, годинама подржава напоре Србије на њеном европском путу. То радимо уз помоћ свих расположивих парламентарних инструмената. Постављали смо посланичка питања Европској комисији, на годишње извештаје Европског парламента редовно подносимо амандмане којима се приказују резултати и успеси Србије у пуно објективнијем светлу него што то чине други посланици. Такође, приликом гласања у одборима и на пленарним седницама руководимо се нашим убеђењем да Србија заслужује непристрасну оцену и што брже чланство у ЕУ - рекао је Дели за наш лист.
Унапређени односи двеју држава одразили су се и на положај 10.000 Срба у Мађарској и око 250.000 Мађара у Србији. Љубомир Алексов из Ловре, јединог места у Мађарској у којем је српски живаљ и данас већина, у претходна два мандата представљао је Србе у мађарском парламенту, а на предстојећим изборима поново је кандидат за ту функцију.
- Позитиван ефекат ми осећамо већ око осам година. Обновљено је десет наших храмова, а сада је у току реконструкција манастира Српски Ковин, на 40 километара од Будимпеште.
Епархији будимској враћена је готово сва њена имовина, укључујући и некадашње црквене просторије у Улици Ваци у Будимпешти. Уређене су и наше културне установе у Сентандреји - каже Алексов за недељно издање "Новости".
Наши сународници се на српском језику и писму образују у школама у Ловри, Батањи, Сегедину, Тески и у пештанској Гимназији "Никола Тесла". У овој згради се школују деца од забавишта до матуре. Све школе су обновљене о трошку Мађарске.
ПОДРШКА
САВЕЗ војвођанских Мађара на челу са Иштваном Пастором самостално излази на предстојеће парламентарне изборе, али је ова најутицајнија мађарска странка у Војводини безрезервно подржала Вучићеву председничку кандидатуру у жељи да се настави деценијска сарадња између СНС и СВМ. Срби у Мађарској најавили су да ће 3. априла подржати Орбанов ФИДЕС.
МОГУЋНОСТ ГЛАСАЊА У ОБЕ ЗЕМЉЕ
НА предстојећим изборима двојни држављани имаће могућност да гласају у обе земље. Нешто више од 68.000 грађана са севера Србије уписано је у мађарске бирачке спискове и они су минуле недеље добили коверте са гласачким, али и са референдумским листићем.
Парламент Мађарске лане је, наиме, усвојио закон који се противи промовисању у школама родно осетљивих тема попут промене пола. Закон није благонаклоно дочекан у ЕУ, па је Орбанова влада одлучила да затражи мишљење својих грађана на референдуму. Попуњене листиће гласачи ће моћи да пошаљу поштом у Будимпешту или да их предају мађарском конзулату у Суботици.
Препоручујемо
ВУЧИЋ У КРАГУЈЕВЦУ: Народ поздравља председника, вијоре се српске тробојке
26. 03. 2022. у 14:07
ВУЧИЋ У СРЦУ ШУМАДИЈЕ: Пре него што одем завршићемо Клинички центар у Крагујевцу (ФОТО)
26. 03. 2022. у 12:57 >> 13:48
ОРБАН ОДГОВОРИО ЗЕЛЕНСКОМ: Мађарска доследна противљењу санкцијама Русији
26. 03. 2022. у 12:27
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (4)