"ШТАНЦУЈУ" ПАСОШЕ ДА СРБЕ СВЕДУ НА ЈЕДАН ОДСТО: Наизглед технички закон о држављанству тзв. Косова крије опасан демографски инжењеринг

М. Ст.

29. 12. 2023. у 14:24

СМАЊИТИ број Срба на ниво статистичке грешке, а повећати број Албанаца, макар само "на папиру". Такву вештачки створену слику прижељкује премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти како би је приказивао представницима међународне заједнице кад год му помену права мањинских заједница на Косову и Метохији, али и испуњавање преузетих обавеза.

ШТАНЦУЈУ ПАСОШЕ ДА СРБЕ СВЕДУ НА ЈЕДАН ОДСТО: Наизглед технички закон о држављанству тзв. Косова крије опасан демографски инжењеринг

Фото: Профимедиа

Серија Куртијевих потеза потврђује истинитост прича из бриселских дипломатских салона да му је жеља да на територији КиМ остане највише један одсто наших сународника, ако може и мање. Досад је испробао све механизме принуде - застрашивања, хапшења, пљачкање имовине, лажне оптужнице, а процењује се да се због тога само прошле године одселило 11 одсто Срба. Због евроатлантских амбиција које испољава, Курти зна да ће бити под рефлекторима, па убрзано прелази на перфиднији план.

Наиме, пре два дана влада у Приштини, у веома обиман дневни ред уметнула је и наизглед технички нацрт закона о држављанству тзв. Косова. Курти је рекао да се овим актом посебно олакшава стицање докумената за особе са дозволом сталног боравка, укључујући и Албанце из Прешева, Медвеђе и Бујановца.

Надовезао се министар унутрашњих послова тзв. Косова Џељаљ Свечља:

- Закон успоставља постепен приступ добијања докумената у складу са националним интересима и безбедносним циљевима.

Овим законским решењима, практично, отвара се конкурс за "држављанство Косова", па ће у неком тренутку бити омогућено да на списак буду дописани сви који пожеле, а рачуна се на Албанце из региона. Како се бирократским путем буде повећавао број Албанаца на КиМ, процентуално ће опадати број осталих, посебно Срба. У Приштини су свесни да цела операција представља систем спојених судова, те да мора бити пажљиво спроведена.

Визна либерализација, која ће од 1. јануара важити и за све житеље КиМ, биће мотив више многим људима, посебно младима, да напусте покрајину у потрази за послом, а бежећи од криминала и корупције у којима се гуши лажна држава. Због тога је неопходан хитан увоз нових "држављана" како би се задржао, а затим и повећао број Албанаца. Док добро не наштелује све бројке Курти не жури да на тзв. Косову организује попис.

Приштинска влада је пребројавање становништва, домаћинстава и станова, одложила за април и мај наредне године, а након писма Агенције за статистику да процес не иде како би требало. Претходно је иста агенција крајем октобра тражила одлагање због недостатка таблет рачунара и недовољног броја пописивача?! А првобитни план је био да се попис обави од 1. септембра до 16. октобра 2023.

Шта Курти конкретно добија ако присуство Срба на КиМ сведе на један одсто? У том случају захтев да се формира Заједница српских општина постаће бесмислен, јер ће се бранити тиме да у њој и нема ко да живи. Друго, у неком тренутку моћи ће да преиспита и број загарантованих места за Србе у приштинском парламенту, пошто су му српски посланици досад често били велика сметња за изгласавање одлука које директно ударају на права нашег народа.

Из Приштине су више пута стизале поруке да се, приликом решавања питања мањинских заједница, угледају на најмлађу чланицу ЕУ - Хрватску. Председник Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац каже да се "хрватски модел", којем тежи тзв. Косово, показао као веома ефикасан:

- По тамошњем уставном закону сва права националних мањина се заснивају на процентуалом учешћу мањине у укупној популацији. Срби и даље имају три посланика у Сабору, али, ако њихов број падне испод три одсто, неће имати толико представника. У Хрватској се догодио и неочекивани феномен: од 2011. до 2021. из те земље се иселило пола милиона Хрвата, захваљујући чему Срба има више од 3,2 одсто.

У ВУКОВАРУ НА ДАНАШЊИ ДАН УКИНУЛИ ЋИРИЛИЦУ

ГРАДСКО веће Вуковара, баш на данашњи дан прошле године, донело је одлуку о изменама Статута, чиме је избрисана одредба о званичној употреби српског језика и ћириличног писма на подручју тог града у Хрватској. Том одлуком је ван снаге стављена равноправна званична употреба језика и писма српске националне мањине у друштвеном и јавном животу, те у званичној комуникацији у јавним пословима.
У појашњењу је написано да су резултати пописа из 2021. показали да у Вуковару живи 29,73 одсто Срба. Како је наведено, то је мање од једне трећине од укупног броја становника, што је услов да остварују право на званичну употребу српског језика и ћириличног писма на подручју града Вуковара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове