КУРТИ СРБИМА ХОЋЕ ДА ОТМЕ И КОРУ ХЛЕБА: Запослени у народним кухињама стрепе како ће обезбедити намирнице
ЗАСАД радимо, имамо залихе намирница, али ће нам ускоро сигурно бити тешко, јер не знам како ћемо подићи новац за набавку свега што нам је потребно. Чак и да потрепштине купујемо на Косову и Метохији, не знам како ћемо... Проблем је што средства добијамо из донација, али стижу и као помоћ наше државе Србије.
Ово упозорава Светлана Стевић, управница Народних кухиња на КиМ и председница НВО "Мајка девет Југовића", која упозорава да су одлуком приштинских власти о укидању динара у покрајини директно угрожени наши најсиромашнији сународници.
Њима је пре два дана онемогућено да подигну социјалну помоћ и друге накнаде које стижу из централне Србије, па не би било изненађење да многи по оброк крену у народне кухиње, где је већ пријављено 2.500 најугроженијих. Казани раде у Новом Брду, селу Бостане, у Косовској Каменици, Гњилану, као и у повратничком селу Берково. Али шта ће бити ако остану празни?
- Корисници бесплатних оброка у нашим народним кухињама су стари и немоћни, али и социјално угрожене породице са више деце. Међу њима је и велики број оних који од 1999. нису напуштали своје средине на Косову. А од социјалне помоћи коју су примали куповали су лекове, тако да су сада ускраћени и за то. Да би подигли новац морају да одлазе до првих места у централној Србији, Куршумлији, Рашки, Бујановцу, што им је пут од 100 и више километара - истиче Стевићева.
Према њенима речима, одлуком тзв. приштинских власти о укидању динара угрожен је опстанак целог народа на простору који вековима насељава, а све се то дешава наочиглед међународне заједнице.
У међувремену, представници нашег народа покушавају на све начине да оборе документ Куртијеве Централне банке о протеривању динара. Адвокат Василије Арсић у уторак је предао захтев уставном суду тзв. Косова за оцену уставности члана 35 уредбе о "евру као јединој валути у фискалном систему и платном промету на КиМ". У покрајини, иначе, не постоји закон којим се уређује која је валута у промету.
- Централна банка у Приштини нема права да доноси такву врсту одлуке. Зато тражим оцену суда да уредбу прогласи ништавном и члан уредбе стави ван снаге и да се настави са употребом динара у платном промету - каже Арсић, за "Новости".
На питање - може ли Приштина, уместо уредбе која је на снази од 1. фебруара, накнадно да донесе закон којим ће бити укинут динар, адвокат нам каже:
- Такав закон је могуће донети само у Скупштини, и то уз две трећине гласова из српске заједнице. Властима је јасно да је немогуће донети законски основ, па зато усвајају једностране и незаконите одлуке.
Иначе, заменик премијера тзв. Косова Бесник Бисљими јуче се "похвалио" да је добио позив из Брисела на састанак око динара, али да га је одбио.
И НАСТАВНИЦИМА НЕ ДАЈУ ПЛАТЕ
ЗАПОСЛЕНИ у просвети, који раде при образовном систему Републике Србије на Косову и Метохији, окупили су се јуче испред "Поштанске штедионице" у Северној Митровици, где су покушали да подигну плате које су им легле на рачуне, али то нису могли да ураде. Зато је њих око 150 изразило протест због одлуке Приштине о укидању динара, која директно угрожава њихов и опстанак њихових породица.
Милена Вучковић, која 39 година ради у просвети, изјавила је за Косово онлајн да јој се први пут дешава да не може да подигне зарађени новац:
- Овако никада није било, и у време инфлације смо се сналазили и примали новац. Поред тога што немамо ништа да купимо, сада још остајемо и без новца. Тешко је отићи до Рашке, никоме није лако. Ово је притисак на све нас да одемо одавде, да напустимо своје куће. Овде сам рођена и овде ми живи цела породица, сви примамо овде новац и живимо од те плате.
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)