РУСИ СЕ ОГЛАСИЛИ ПОВОДОМ ГОДИШЊИЦЕ БОМБАРДОВАЊА: НАТО интервенција на СРЈ била је чин грубог кршења међународног права
ПОВОДОМ 25. годишњице од НАТО агресије на СР Југославију, министарство спољних послова Руске Федерације је данас подсетило да је Русија одмах осудила војну агресију северноаталнтске алијансе уз оцену да је реч о грубом кршењу међународног права.
Фото: Пиксабеј
"Како је тадашњи руски премијер Јевгениј Примаков рекао напад НАТО није био само агресиван ударац некој земљи већ и удар на цео светски поредак који је успостављен после Другог Светског рата", наводи се у сопштењу објављеном на Телеграм каналу руског МСП.
За 11 недеља бомбардовања која су почела на данашњи дан 1999. године, НАТО је на СР Југославију испалио 3.000 крстарећих пројектила, бачено је 80.000 тона бомби, укључујући касетне гранате и муницију са осиромашеним уранијумом, подсећа се у саопштењу руског МСП.
"Према подацима српских власти, током варварских бомбардовања погинуло је око 2,5 хиљада људи, укључујући 89 деце. Повређено је 12.500 хиљада становника и уништено је 1.500 насеља. Процењена материјална штета варира од 30 до 100 милијарди долара", наводи руско МСП.
Истиче се да је војна операција САД и НАТО против званичног Београда предузета без одобрења Савета безбедности УН, под изговором заснованом на неоснованим оптужбама да су власти СР Југославије извршиле "етничко чишћење" у српској аутономној покрајни Косово и Метохија, што је наводно изазвало хуманитарну катастрофу у региону.
"Пре 25 година, НАТО авиони су показали свету шта заправо значи тзв. хуманитарна интервенција, термин који је користило руководство Сједињених Држава и НАТО за ракетне нападе и бомбардовање војних и цивилних циљева Савезне Републике Југославије, чије је руководство, у циљу очувања јединства земље, било принуђено да води оружану борбу против албанских сепаратиста на КиМ", наводи се у саопштењу министарства спољних послова Руске Федерације.
БОНУС ВИДЕО:
Монах Арсеније за "Новости" о терористичком нападу у Москви
СРУШЕН РУСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ЦЕЛА ЗЕМЉА ПОТОНУЛА У ХАОС: Падају градови један за другим, наоружане групе воде борбе са војском (ВИДЕО)
РУСКИ војни хеликоптер срушио се 25. априла у близини Вабарије у региону Гао у Малију, потврдили су руски извори, док су борци Фронта за ослобођење Азавада и џихадистичке групе повезане са Ал Каидом, ЈНИМ, извели највећу координисану офанзиву у земљи последњих година, нападајући истовремено главни град Бамако, војно упориште Кати и северне градове Кидал, Гао и Севаре, што је на највидљивији начин открило ограничења руске безбедносне стратегије у Африци.
26. 04. 2026. у 13:30
Гори војна база са америчким бомбардерима: Одатле су летели за Иран (ВИДЕО)
У британској ваздушној бази РАФ Фаирфорд у Глостерширу ноћас је избио велики пожар који је тешко оштетио зграду бивше кантине.
26. 04. 2026. у 13:01
Нови п**но скандал Даре Бубамаре: Снимак пуштен на мрежама - ноћ са млађим дечком
"САДА не знам ни како се то нашло у јавности, али приватност је једна ствар и сматрам да то треба да се поштује."
24. 04. 2026. у 16:21
Коментари (1)