МИНИСТАРКА ЂЕДОВИЋ АЛЕКСИЋУ: Батерије се већ праве у Србији, само сте то заборавили, САНУ никада није дала мишљење о рударењу
МИНИСТАРКА Енергетика и рударства Дубравка Ђедовић Хандановић овако је одговарала на питања опозиционих посланика у Скупштини Србије поводом предлога измене Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима је тражено да се забрини рударење литијума и бора.
Мики Алексић: Шта је интерес и Зашто да за 690 милиона за 40 година копамо литијум
Дубравка Ђедовић Хандановић: Република Србија има велики потенцијал за допринос енергетској транзицији и развоју електричних возила. Наши природни ресурси и стратешка позиција пружају нам основу за развој снабдевачких ланаца, што ће бити од користи за нашу земљу уз примену највиших еколошких и социјалних стандарда.
Увођење забране на истраживање и експлоатацију бора и литијума у Републици Србији довело би до вишеструких негативних последица не само на економију земље већ и у њеном геополитичком позиционирању, уједно бисмо били прва земља и једиснтвени у свету у забрани експлоатације литијума и бора.
Када се говори из угла економије, треба имати у виду бројне бенефите. Планирана инвестиција износила би минимум 2,55 милијарди евра (на основу података из 2021. године, а сигурно се очекује да буде и већа), што би уједно била највећа индустријска гринфилд инвестиција у историји Републике Србије. У фази изградње пројекта „Јадар” било би отворено 3.500 радних места, а 1.300 запослених би радило на експлоатацији и преради у наредних неколико деценија. Пројекат има потенцијал да привуче и бројне друге инвестиције, попут произвођача катода, батерија за електрична возила, па и саме произвођаче електричних возила. По проценама економске студије све те инвестиције имају капацитет да креирају преко 20,000 високвалификованих радних места. Па се укупан ефекат на БДП очекује у износу од 11-12 милијарди евра или преко 16% БДП-а.
Како се види развој кроз рударење
Србија је земља која је сразмерно својој величини богата минералним ресурсима. Наш циљ је да се то богатство користи у интересу наших грађана и да стварамо услове за одрживо рударство, кроз поштовање свих домаћих и светских стандарда у области заштите животне средине. На томе ћемо радити кроз унапређење регулативе, израду стратешких докумената и сарадњу с међународним партнерима, који могу да нам пренесу најбоља светска искуства. Пратимо активности ЕУ на плану дефинисања односа према критичним минералним сировинама, које су важне за привредни развој и потребе нових, еколошки прихватљивих технологија, јер желимо да и Србија своје стандарде у рударству усклади са европским.
Мики Алексић: Зашто не слушате САНУ
Дубравка Ђедовић Хандановић, је у свом уводном излагању казала: У предлогу измена закона позива се на Српску академију наука и уметности. Није САНУ стао против овог пројекта, него одређени појединци, а свакако не институција и то је тендециозно искоришћено да се представи као став наших најистакнутијих академика! Овде причамо о Слободану Вуксановићу, председнику одбора за енергетике САНУ, који је уједно јавно пре неки дан рекао да би мораторијум на литијум био капитулација друштва и да забрана не води нигде.
Симпозијум у САНУ није био јавна расправа, таквих скупова је до сада у Академији било на стотине, већина се бавила темама важним за друштво, али ниједан од њих није био злоупотребљен за засењивање нестручне јавности, попут овога о пројекту Јадар. Нешто што је заиста могло да покрене прави стручни дијалог у академској атмосфери и без унапред одређених ставова, искоришћено је као пресуда, као аргумент да ту нема шта више да се разговара. Јавно мњење је тако поверовало у реченице: „САНУ се изјаснила!“ или „САНУ је рекла!“ и то без икакве резерве, мада према истраживању ИПСОС-а, четири петине тог истог јавног мњења не може да наведе ниједног садашњег члана Академије, а преко деведесет процената није никада присуствовало неком догађају у САНУ.
Зашто се праве батерије у Македонији и Мађарској?
Министарка енергетике је одговорила:
-Батерије се праве и у Србији, у Суботици, наши људи су патентирали јединствену батерију на литијум ЛФП батерију, коју су тестирали европске аутомобилске куће и за коју сировине набављају из Кине, али то вам се не уклапа у вашу причу о томе да је Србија колонија па то не помињете.
Препоручујемо
ЧЕТВРТИ ДАН РАСПРАВЕ: Народна скупштина није прихватила предлог закона о забрани ископавања литијума и бора (ВИДЕО)
10. 10. 2024. у 10:05 >> 17:39
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)