НАЈМАЊЕ ТРОЈЕ ИДЕ ИЗ ВЛАДЕ: Вучевић најавио реконструкцију кабинета и сугерисао члановима да не мисле да су несмењиви

А. РОВЧАНИН

19. 10. 2024. у 12:00

ТОКОМ реконструкције Владе, коју је јуче најавио премијер Милош Вучевић, према сазнањима "Новости", на удару ће се наћи најмање троје министара. С тим што се костур извршне власти, која је одрадила тек пет и по месеци мандата, неће мењати, односно људи који воде кључне ресоре остају на својим позицијама.

НАЈМАЊЕ ТРОЈЕ ИДЕ ИЗ ВЛАДЕ: Вучевић најавио реконструкцију кабинета и сугерисао члановима да не мисле да су несмењиви

Фото: Танјуг

Мешање карата у Немањиној 11, премијер је најавио речима да ће реконструкције Владе бити када за то дође време и да је природно да се рад оцењује.

- Разговараћу са председником, морамо правити пролазно време, пресек стања за министре. Ваљда је природно да се врши нека оцена за рад, да видимо ко шта ради. А они су сви сигурни да неће бити реконтрукције, они су сигурни да Вучић и ја то радимо да запретимо и сигурни су да они нису међу њима, јер су они битни, јер имају добре односе са председником, са мном, овим, оним... Само да су мало прибрани видели би да за оне за које се мислило да су несмењиви данас нису део Владе - рекао је Вучевић.

Истакао је да принцип променљивости мора бити у политици и додао да су неки веома савесни, а неки дају себи за право да мисле да не може доћи до реконструкције за њих.

- Позивам све министре да буду министри у Влади Републике Србије и службеници Србије. Сви морају да схвате да су службеници ове државе. Ми смо на српском путу, не може се рећи да морамо да се определимо. Србија се одавно определила за српску столицу и српски пут. Нећемо да будемо ничије пудлице... Да ми будемо нека друга страна, а не наша, нећемо да будемо. Доста те глупе приче да Србија седи на више столица. И те како је одржива ова политика - истакао је Вучевић.

Фото: Танјуг/Јована Кулашевић

Подсетио је на раније ситуације, када се за неке министре мислило да су заштићени од стране појединих амбасадора и да се никада неће склонити из министарске фотеље, али они сада, ипак, више нису део Владе.

Кабинет са 32 члана

ВЛАДА Србије изабрана је 2. маја, а расправа у Скупштини је трајала два дана током обележавања Празника рада. Кабинет има 32 члана, премијера и 31 министра, од којих је петоро без портфеља. Према Закону о Влади, предлог за разрешење министра Народној скупштини подноси председник Владе и затим парламент о томе расправља. Одлука се доноси гласовима већине. Од подношења предлога председника Владе за разрешење министра до одлуке Народне скупштине министар не може вршити своја овлашћења, већ њих преузима члан Владе кога премијер овласти. Народна скупштина на предлог председника Владе бира нове министре.

Политички аналитичар Бранко Радун истакао је, за "Новости", да ће се реконструкција десити пре или касније и да ће пре свега бити на удару они који солирају и баве се више својом промоцијом него политиком Владе.

- Ту наравно мислим и на оне за које се говори да су везани за амбасаде или говоре оно што се неким амбасадама допада. Биће неких промена, али сам сигуран да се кључна министарства неће мењати у кадровском смислу. Министарства се разликују по значају, имате нека десет пута важнија него нека друга - истакао је Радун.

Српска напредна странка дошла је на власт 2012. године, а од тада смо имали две реконструкције влада, али и неколико појединачних смена министара. Прва промена била је 2013. године када су из владе тадашњег премијера Ивице Дачића склоњени министри из редова Уједињених региона Србије Млађана Динкића. Након овог мешања карата 2013. у кабинет у Немањиној 11 уселило се 11 нових чланова - Лазар Крстић (финансије), Саша Радуловић (привреда), Томислав Јовановић (просвета), Иван Тасовац (култура и информисање), Небојша Родић (одбрана), Драган Гламочић (пољопривреда), Вања Удовичић (спорт), Александар Антић (саобраћај) и Игор Мировић (регионални развој). Министри без портфеља били су Бранко Ружић, задужен за европске интеграције и Александар Вулин, задужен за КиМ.

Наредна је дошла 2017. године, када је дотадашњи премијер Александар Вучић постао председник Србије, а на његово место дошла је Ана Брнабић. Већ следеће године мењан је министар финансија. Отишао је Душан Вујовић, а дошао Синиша Мали, који је и сада на челу овог ресора.

Када је у питању тренутна влада, оставку је нудила министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, а после изјаве да је прича о акушерском насиљу "део глобалне агенде против рађања у Србији" што је део јавности протумачио као увреду. Вучевић је одбио оставку рекавши да не види разлог за смену, те додао да је министарка можда неспретно поступила, али да је све било у најбољој намери и да није направила прекршај.

Поношевима цртали ресоре

ПРЕМИЈЕР Вучевић реаговао је на изјаву председника странке СРЦЕ Здравка Поноша, да се премијер и министри ни о чему не питају, истичући да је Поношу тешко да прихвати да се власт у Србији бира демократски, на изборима и да се народ пита.

Вучевић је нагласио да се министри бирају на основу рада и заслуга и да је Влада искључиво у служби свог народа од којег је добила безрезервну подршку:

- Не бежимо од реконструкције како бисмо били још бољи и оперативнији. Понош полази од себе и сећа се времена када су његови владали и свако мало трчали по амбасадама и тајкунским вилама да им нацртају како да воде државу и како влада да изгледа. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (21)

МНОГО БОЛИ: Дејан Милојевић је изгубио животну битку тачно на данашњи дан (ФОТО)