ПОЛОЖАЈ СРБА У МАЂАРСКОЈ БИЋЕ ПОБОЉШАН: Интервју - Проф. др Балинт Пастор, председник СВМ

Јованка Симић

04. 11. 2024. у 16:45

ПРЕТПРОШЛОГ 30. октобра, када је Савез војвођанских Мађара два дана уочи расписивања покрајинских и републичких избора изгубио председника Иштвана Пастора (1956-2023), политичара који је добро познавао и разумевао и Србе и Мађаре, постојала је бојазан да би најутицајнија мађарска странка могла скренути са курса, па и изгубити утицај међу бирачима. Убрзо се показало да је Пастор однеговао и достојне наследнике.

ПОЛОЖАЈ СРБА У МАЂАРСКОЈ  БИЋЕ ПОБОЉШАН: Интервју - Проф. др Балинт Пастор,  председник СВМ

Фото СВМ

- Током ових годину дана, имали смо три изборне кампање у Србији, а биран је и Европски парламент. Свуда смо поновили резултате из периода мог оца, а у Скупштини Србије освојили мандат више у односу на изборну 2022. годину и наставили коалициони споразум са Српском напредном странком - каже за "Новости" проф. др Балинт Пастор, садашњи председник СВМ и народни посланик у српском парламенту.

Да ли би најављене промене у саставу владе премијера Милоша Вучевића могле да утичу и на коалициони споразум са СНС?

- Ништа се на том плану неће променити јер то није обична коалиција, већ стратешко партнерство које градимо већ деценију. Ово је пети коалициони споразум који је потписан.

Сви споразуми били су објављени на оба језика, на српском и на мађарском, да грађани виде шта смо се тачно договорили, који су наши заједнички приоритети и визија развоја Србије и у уоквиру ње и Војводине. Никад за нас у СВМ нису биле битне функције, али једноставно сматрамо да и ми треба да преузмемо део одговорности.

У којој мери су споразуми заживели у пракси?

- На основу детаљне анализе уочи најновијег споразума, потписаног 13. септембра, дошли смо до закључка да је у последњих 10 година око 80 процената споразума већ реализовано.

То је одличан резултат. Поготово у околностима кризе због рата у Украјини и ако узмемо у обзир и то да смо сваке друге године имали ванредне парламентарне изборе што увек представља својеврстан повратак на почетак.

На мађарској академији за дипломате у Будимпешти рекли сте да су Мађари у Србији далеко у бољем положају од својих сународника у околним земљама. У чему се највише види тај напредак?

- Када одемо у Мађарску, ми говоримо о ономе што смо постигли, а не о проблемима. Њих решавамо у Србији, у институцијама. Говорио сам о двојном држављанству. Република Србија никада није правила проблем у вези с тим, што није случај у околним земљама. Друга ствар је план економског развоја Војводине који већ осам година реализује Фондација "Просперитати". То је резултирало са више од 16.000 успешних апликаната и око пола милијарде евра инвестиција. Председник Вучић, још док је био премијер, рекао је да су то двојни држављани који овде плаћају порез, овде запошљавају људе, зашто би Србија правила проблем у вези са тим? То се такође не може рећи за неке земље у окружењу где се спроводи исти тај програм. Значајан нам је и положај Националног савета Мађара као и савета осталих националних мањина. А оно најважније јесте историјско помирење Срба и Мађара, постигнуто пре 11 година.

Фото Принтскрин

Пратите ли остваривање права Срба у Мађарској и јесте ли у прилици да им у томе помогнете?

- Ја сам са њима у комуникацији. Највећу добробит од побољшаних односа имају Срби у Мађарској и Мађари у Србији. Када сам после в. д. статуса био изабран за председника СВМ на конгресу 1. марта ове године, први гости су ми били челници Срба из Мађарске. Тада сам рекао да их ми посматрамо као млађу браћу, не у пејоративном смислу, него због тога што их је бројчано мање у Мађарској него нас овде. Желео сам да упутим недвосмислену поруку да ми требамо најтешње да сарађујемо и да нам је стало да положај Срба у Мађарској буде што бољи. Тако ми гледамо на положај Срба у Мађарској, тако и они гледају на наш положај у Србији.

Ипак, на најављено враћање обавезе служења војног рока имате неке примедбе, тражите другачије решење...

- Мој задатак као председника СВМ, узевши у обзир и глобалне интересе Србије, јесте да на прво место ставим интересе својих сународника. Према последњем попису, Мађара у Војводини има 70.000 мање него 2011. године, упркос свим резултатима које смо постигли као партнери СНС. Знамо из деведесетих година да су тада због војних позива многи Мађари напустили Србију. Разумем глобалне околности и знам да су неке државе вратиле војни рок, али постоји бојазан да ће то довести до одласка Мађара који имају двојно држављанство. То смо сигнализирали и премијеру Вучевићу и председнику Вучићу.

Разговарао сам и са министром Гашићем и следећих месеци треба да видимо да ли постоји неко решење које ће бити прихватљиво.

Није ли претерана паралела са ратним деведесетим јер реч је о војној обавези од неколико месеци, а уступак једној националној заједници био би неправедан према осталима?

- Сагласан сам да у закону не може да стоји нешто што важи за Мађаре, а не и за остале. То не долази у обзир. Али, питање је шта ће бити са двојним држављанима без обзира на то да ли су то српско-мађарски, српско-хрватски или неки други. Чак је и др Зоран Драгишић, народни посланик СНС, говорио да двојни држављани могу да бирају у којој од две државе ће служити војни рок. Уколико у другој држави нема служења војног рока, то значи да не морају да служе ни у Србији. У Мађарској не постоји војна обавеза. Друго питање је шта ће бити са цивилним служењем војног рока јер то је уставна могућност. Још ће се о свему расправљати неколико наредних месеци.

Премијер Виктор Орбан практично је једини глас разума у оквирима Европске уније. Колико ће још моћи да издржи притиске из Брисела због своје оданости миротворству?

- Много енергије и новца одређени кругови из Брисела и Вашингтона улажу у слабљење Орбана. Он ће бити истрајан и мислим да тиме помаже не само грађанима Мађарске него и Европске уније. Али, мир је у ЕУ постао забрањена реч. Његов став о уласку илегалних миграната преузима све више челника других држава. А када је он то почео да говори 2015. сви су рекли да је фашиста, ксенофоб. И ми смо на подручју Војводине имали хаос све док безбедносне структуре Србије нису решиле тај проблем на чему сам им веома захвалан.

Већ годину дана немамо на улицама илегалне мигранте.

Вучић, Фицо и Орбан

A ОВЕ недеље у Будимпешти председник Вучић састаће се са Орбаном и Фицом. Све чешће се чује да ова три лидера представљају слику слободарске Европе...

- Апсолутно јесте тако, али последице су такве да су против словачког премијера Роберта Фица покушали најмање један атентат,у вези са Орбаном је ситуација слична. Када је у питању наш председник Вучић, опасност по његову безбедност такође постоји нон-стоп.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

АФРИКА ПОСТАЛА НОВИ ЦЕНТАР ОДРЖИВЕ МОДЕ: Ево шта то заправо значи