"БЛОКАДЕ СУ ПАРАВАН ЗА ПОЛИТИЧКИ ОБРАЧУН" Студент Јован Бабић о дешавањима на факултетима

Далиборка Лазаревић

30. 12. 2024. у 20:02

БЛОКАДЕ наставног процеса на универзитетима и факултетима у Србији трају већ месец дана, а поред подршке коју су блокадери добили из региона, све више студената који су учествовали на блокадама излази са информацијама које се тичу саме одлуке о увођењу блокада и легитимности исте.

БЛОКАДЕ СУ ПАРАВАН ЗА ПОЛИТИЧКИ ОБРАЧУН Студент Јован Бабић о дешавањима на факултетима

Фото Н. Скендерија

Такође, у питање се доводи и демократски капацитет тела која су донела одлуку о блокади наставног процеса, с обзиром да је то препуштено "пленумима", које су касније подржале управе високошколских установа, на челу са деканима факултета.

Један од оних који је учествовао у радним групама које су припремале "пленум", али и у организацији блокаде наставног процеса, студент Факултета техничких наука у Новом Саду Јован Бабић, за Еуронеwс Србија је у екслузивном интервјуу говорио о томе како је донета одлука о блокади наставног процеса, на који начин, али и о другим проблемима који прате блокаду.

"Блокаде води мањина инструментализованих екстремиста, која манипулише већином"

- Како је организован "пленум" на Вашем факултету и шта је "пленум" заправо?

"Пленум означава окупљање свих чланова неке организације ради дискусије и гласања о предлозима. На факултетима би то требало да укључује све студенте. Пленуми се сматрају неформалним организацијама без извршне моћи, што значи да одлуке немају обавезујући карактер. Њихова моћ је симболична, попут договора групе у кафани, а спровођење зависи од подршке извршних органа. Сходно томе одлуке пленума немају никакву праву тежину", истиче Бабић и додаје:

"Да би пленум био кредибилан, већина чланова организације мора учествовати. На примеру Факултета техничких наука у Новом Саду, који има 17.500 студената, за легитимну одлуку неопходно је најмање 8.751 глас (50 одсто +1 глас)", каже Бабић.

- Каква је била ситуација на 4. пленуму на ЕТФ-у у Новом Саду 17.12.2024. године?

"Као што можемо видети није дошао ни приближан број студента да би гласање на пленуму било легитимно, јер је на гласању било од 780 до 897 гласова, а потребно је минимум 8.751 студената да би гласање уопште могло да почне. Без обзира што кворум није ни постојао, самим тим није постојао ни основ да дође до гласање, али је гласање ипак одржано. Када узмемо у обзир да је број људи који је дошао на пленум од 780 до 897, то представља 4,4 и 5,1 одсто од укупног броја студената. Кворум треба да буде 51 одсто гласова, а не 5,1 одсто гласова и мање од тога", каже он и наставља:

"Поред самог кворума, који представља број људи који је дошао на гласање, гласови тих људи се деле на 3 категорије: За, Против и Уздржан. Дакле, само број оних који су гласали 'За' представља студенте који су подржали одређену одлуку, а на примеру усвојене одлуке која је гласила: 'Званична комуникацију саветодавног затвореног типа', а ја постављам питање да ми неко објасни шта значи ово питање и како да гласамо за њега. 'За' усвајање ове одлуке је гласало 454 студента или 2,5 одсто од укупног броја студената Факултета техничких наука. Дакле, 2,5 одсто студената је усвојило одлуку и та одлука покушава да се прикаже као легитимна одлука која представља студенте Факултета техничких наука. Наравно, та одлука представља само 2,5 одсто студената, али она представља и 97,5 одсто студената који нису гласали за ту одлуку. Па ви сами процените ко је ту у већини, а ко у мањини", каже Бабић.

- Ко су заправо људи који су блокирали наставни процес на Вашем факултету?

"Овде бих овде морао цитирати Јосипа Броза Тита, што никада не бих помислио да ћу урадити: 'Велики број, 90 процената студената, је поштена омладина', да бих приближније објаснио ситуацију. Пошто знамо да је 90 одсто студента поштена омладина, такође знамо да оних преосталих 10 одсто није баш поштена, али од оних 2,5 одсто студената који су гласали 'За' на пленуму, према процени Тита, око 10 одсто њих је корумпирано, што доводи до тога да је тек 0,25 одсто студената Факултета техничких наука лоша омладина, тј. убачени радикализовани елементи", каже Бабић и наставља:

"То су људи који су радикални екстремисти, левичари, комунисти, стаљинисти, самопромотери, манипулатори и профитери који се труде да што више људи убеде у њихове лажи и коришћења студената као паравана за политички обрачун. Са друге стране имамо остатак од 99,75 одсто студената Факултета техничких наука који су добри људи и који су жртве ових 0,25 одсто радикалних екстремиста. Од 17.500 студената Факултета техничких наука, њих 16.720 уопште није заинтересовано за саме блокаде, зато и не долазе на факултет и чекају да се све заврши и да се врате на факултет и почну да решавају своје обавезе на факултету", истиче Јован Бабић.

"17.460 студената је остало без права гласа, због одлуке 40-ак људи"

- Какав је модел примењен приликом организације "пленума" и блокада факултета?

"По мојим сазнањима модел неформалне организације који се користи на Факултету техничких наука у Новом Саду је преузет са Филозофског факултета у Новом Саду, који је први био блокиран у Новом Саду. Филозофски факултет Новом Сад је најпознатији у медијима по свом професору Динку Грухоњићу, а који је постао познат због изјава да би храмове Српске православне цркве претворио у пабове, као и што је изазвао одијум јавности кад је рекао да има 'лепо име Динко', исто као Динко Шакић, који је био командант концентрационог логора Јасеновац", каже Бабић и додаје:

"По том моделу, неформална унутрашња организација је предвођења од стране модератора, који су задужени да воде дискусије и пленуме, праве записнике са истих, а после тога иду у учионицу 108А где им је 'канцеларија' и тамо смишљају које теме ће бити на дискусијама као и како ће да изгледају питања која се изгласавају на пленуму. Још се баве бројањем гласова на пленуму. Практично они су ти који обликују будућност блокада са избором тема и питања".

Осим модератора, Бабић сведочи да су део организације и координатори који координишу радом свих тимова; Медијски тим је задужен да прави објаве које можете видети на њиховим каналима; Редарски тим се бави тиме ко може да уђе на факултет; Тим за хигијену је задужен за хигијену на факултету, практично раде посао спремачица; Тим за акције осмишља забаву за студенте који су на блокадама попут гледања филмова или организовања играња друштвених игара; Тим за комуникацију с управом се бави комуникацијом са управом факултета и Тим за донације прихвата донације које стижу на факултет и координишу са осталим факултетима око расподеле донација.

- Како су "модератори", како тврдите, намештали број гласова на "пленуму"?

"Под један, они нису имали кворум самог факултета који би захтевао да је дошло минимум 50 одсто + 1 од свих студената факултета. Без тога тај пленум не представља факултет. Под два, настао је проблем са начином на који се одређује исход гласања, тј. да ли је потребна једноставна већина (50 одсто + 1), квалификована већина (нпр. двотрећинска већина), апсолутна већина или релативна већина (плуралитет). Све је решено по принципу да су изабрали да користе начин одлучивања који им је тада највише одговарао у односу на резултате гласања које су тад већ имали. Начин на који ће се одлучивати о победнику је изабран од стране 40-ак људи који су тада били у учионици 108А обичним гласањем, док је осталих 17.460 студената остало без права да одлучи о томе", присећа се Бабић и додаје:

"Проблем са бројањем гласова који је настао на 4. пленуму дана 17.12.2024. је у томе, како можемо видети, да кворум није тачно утврђен и да су модератори утврдили неправилност приликом бројања гласова, али нису реаговали и оборили пленум, а то можемо видети и из комуникације групе модератора где се указују на варирање у броју гласова од 13 одсто", каже Бабић и прилаже фотографију као доказ.

"Ово је био разлог за обарање пленума али није оборен пленум, јер је тако одлучила 'већина' модератора. Наравно, таква одлука је донета далеко од очију јавности и донета је у учионици 108А. Пленум је проглашен валидним и ако је постојао очигледан проблем са бројањем гласова", каже Бабић и наставља:

"Имамо ту и дописивања гласова у табеле од стране појединаца да би добили исход који желе, зато и варирају гласови на различитим питањима, а највећа манипулацију која је спроведена је када су објављени резултати 4. пленума и направљена објава на инстраграму од стране медија тима", каже Бабић и прилаже доказе о комуникацији чланова из Телеграм групе.

"Закључак можете и сами да донесете из те комуникације, али за оне које мрзи да читају може да се види колика је паника када је објављено колико заправо људи гласа, и да су и они сами свесни да немају никакав легитимитет и да ће их 'разапнути' како они кажу", каже он.

"Идеје организаторима блокада даје 'неко ко је искусан у борби против режима'"

- Како се одвија комуникација организатора блокада са јавношћу и шта је то што је спорно у тој комуникацији?

"Ситуација је следећа, на инстрагаму је окачена објава где се тачно види колико је људи гласало 'за' и одмах можемо видети панику, али и покушај манипулације где се покушава прикрити фијаско који су доживели на гласању. Сама манипулација или, по српски, превара, потиче од жеље да се сакрије изузетно мали број људи који је изашао на гласање тако што ће уместо броја гласача да се приказује колико је то у процентима. На овај начин се сакрива број гласача, који је изразито мали, да људи не би могли да виде да овај пленум, самим тим и блокаде, немају подршку студената и да одлуке које доноси тај пленум нису легитимне јер немају кворум", каже Бабић и наставља:

"Пошто су већ направили грешку и резултати су окачени, можемо видети да прво имају идеју да скину те резултате и да их преправе и врате. Ту идеју им је дао 'неко ко је искусан у борби против режима', јер зна да су то поражавајући бројеви. После тога можемо видети савет да је сада касно да се мења јер је већ окачено и неко ће помислити да муљају. Тачно је да муљају, јер и покушај муљања је муљање, само се плаше да их не ухвате да муљају".

- О каквој се манипулацији приликом бројања гласова и приказивања броја присутних студената ради?

"Када су схватили да не могу да муљају онда су рекли да ће на следећој објави да ставе проценте а не број гласова, и да би убедили људе да има пуно људи онда ће да иде „спам на инста“ са сликама пуног амфитеатра како гледамо филм. У амфитеатру Факултета техничких наука има 200 седећих места, и никада се не попуне сва јер људи неће да се гурају, тако да остане доста празних места између људи и то значи да је реалан број људи далеко мањи од 200 када делује да је пун амфитеатар", каже Бабић и додаје да се примена те врсте манипулације десила на 5. пленуму:

"На овом пленуму је урађено оно што су требали да ураде на 4., само су се плашили да ће их тада ухватити у манипулацији. Приликом постављања објаве на инстаграм профилу 'фтн_се_буди' су променили резултате тако да више не може да се види колико је људи гласало за неку одлуку, већ се гласови изражавају у процентима да би се сакрио мали број људи који је гласао на пленуму. На овај начин су извршили манипулацију студената и јавног мњења коју су планирали од краја 4. пленума", каже он.

Foto: Printskrin

Foto: Printskrin

Foto: Printskrin

Foto: Printskrin

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

Коментари (19)

ЈОКИЋ ЗАПАЊИО АМЕРЕ! Не могу да дођу себи шта је рекао о шок-трејду Луке Дончића у Лејкерсе (ВИДЕО)