ПРИЗНАВАЊЕ УЗ ПЕЧАТ ЛОНДОНА И ПАЦОЛИЈЕВ НОВАЦ: Анализа "Новости" - зашто је Кенија променила став о једнострано проглашеној независности КиМ

Д. Милинковић

28. 03. 2025. у 12:14

РАЗЛОЗИ за одлуку Кеније да призна независност тзв. Косова могли би се тражити у коруптивним односима бившег министра спољних послова у Приштини Беџета Пацолија и кенијског председника Вилијама Рута, али и у чињеници да Велика Британија и даље има снажан утицај у овој својој бившој колонији.

ПРИЗНАВАЊЕ УЗ ПЕЧАТ ЛОНДОНА И ПАЦОЛИЈЕВ НОВАЦ: Анализа Новости - зашто је Кенија променила став о једнострано проглашеној независности КиМ

Foto: Printskrin

Овако дипломате тумаче параф који је кенијски шеф дипломатије, у присуству Пацолија ставио на признавање једнострано проглашене независности тзв. Косова, чиме је грубо прекршено међународно право и Резолуција 1244 Савета безбедности Уједињених нација, а којом се недвосмислено гарантују суверенитет и територијални интегритет Србије.

Званични Београд већ је најавио да ће предузети одлучне дипломатске мере као одговор на овај потез, а позвали су званичнике Кеније да преиспитају одлуку.

- Кенија је овом одлуком згазила не само наше вишедеценијско пријатељство, које сеже у доба Покрета несврстаних и у време када је наша земља помагала борбу против колонијализма у том делу света, већ и Повељу УН. Кршење територијалног интегритета Србије представља штетан председан, то је нешто што може да се врати, не само њима директно, с обзиром на стање у региону, већ и поставља један веома штетан преседан у широј међународној заједници - поручио је јуче српски шеф дипломатије Марко Ђурић за телевизију Јуроњуз.

Подсетио је да је Србија у претходној деценији преокренула тренд када је реч о признавањима независности тзв. Косова, па је дошло до повлачења и замрзавања 28 одлука о признавању. Ти напори за повлачње признавања ће се наставити, рекао је Ђурић. Са жаљењем је констатовао да је у случају Кеније дугогодишње лобирање уродило плодом, наводећи да Пацоли тамо има пројекте вредне више милијарди евра.

Некадашњи амбасадор Србије у Најробију Драган Жупањевац управо указује на могућност одређених комерцијално-лукративних елемената када је реч о промени става Кеније, која је дуги низ година била против пријема КиМ у међународне организације попут Унеска и Интерпола, и залагала се за поштовање међународног права. Међутим, према његовим речима, та позиција је промењена захваљујући напорима Пацолија, који је кроз финансијске и комерцијалне односе са Рутом утицао на ову одлуку.

- Када је Кенија била нестална чланица Савета безбедности УН 2021. и 2022. године, она је принципијелно наступала на седницама о Косову. Сада је дошло до промене, када је Пацоли, који је дефакто у коруптивним односима са председником, финансирао такву промену става, и то је нешто што није добро за Србију - рекао је Жупањевац за Косово онлајн, и подсетио да је СФРЈ била међу првих десет земаља које су признале Кенију 1963, када је стекла независност од Велике Британије.

Приштина навија за повратак Борка

РЕАГУЈУЋИ на изјаву посланика и заменика председника Странке слободе и правде Борка Стефановића да је Кенија признала независност тзв. Косова пет месеци након што је супруга председника Србије боравила у тој земљи, Брнабићева је навела да Тамари Вучић у вези са КиМ нешто замера неко ко је, како је истакла, био у врху власти када је Приштина прогласила независност на шта је, наводи, "тадашња кукавичка и губитничка власт реаговала једним саопштењем за медије".

Брнабићева је истакла да се највећи пријатељи Приштине данас боре да се Стефановић, Драган Ђилас и Мариника Тепић врате на власт како би финализовали процес независности те лажне државе. Подсетила је да је Стефановић лично ишао да моли Американце само да одложе проглашење независности Приштине како би Борис Тадић победио на председничким изборима и обећао администрацији у Вашингтону да ће нашу земљу увући у НАТО.

- Тај Борко има нешто да каже Тамари Вучић? Она му је за нешто крива? Па у Приштини постоји песма "Дајте Борка да преговарамо", која слави његове успехе чију цену Срби и данас скупо плаћају - додала је Брнабићева.

Да не треба занемарити улогу управо званичног Лондона у заокрету власти у Најробију према Приштини сматра дипломата Бранко Бранковић. Он за "Новости" каже да се ништа не може изоловано гледати, па ни овај потез источноафричке државе:

- Европске земље, пре свега Велика Британија и Француска, које су запале у тешке проблеме, покушавају да некако стану на ноге, отварајући нова кризна жаришта. Британија, која је годинама "привезак" америчке политике, сада је скрајнута из светских збивања, јер је та политика САД, доласком Доналда Трампа, нешто сасвим другачије, и зато покушава да заједно са појединим европским земљама себе позиционира као важан глобални фактор. Кенија је била британска колонија, и то не треба да сметнемо с ума, односно не смемо занемарити утицај Лондона и у овим процесима. Немам дилему да је на власти у Најробију у вези са овим извршен велики притисак Велике Британије, економски, политички, а не бих се изненадио и војно.

Већина у УН на страни Србије

ПОДАЦИ показују да од 193 државе чланице Уједињених нација, 109 земаља не признаје независност тзв. Косова, док су је признале 84. Такође, ни две државе-посматрачи у УН - Палестина и Света столица - не признају Косово. Међу земљама које не признају Косово је и 28 оних које су у протеклих осам година повукле признавање, као и три које су признавање замрзле. У том периоду, само две земље су признале Косово - Барбадос и Израел.

Од када је јужноамеричка држава Суринам 2017. године прва повукла признавање Косова, то су учиниле и Либија, Габон, Гана, Централноафричка Република, Малдиви, Комори, Палау, Мадагаскар, Вануату...

И некадашњи шеф дипломатије Југославије Владислав Јовановић истиче за "Новости" да је потез Кеније проистекао из удружене акције Албанаца, "са њиховим релативно привлачним понудама у замену за признавање, уз деловање западних сила". Такође каже да ова одлука није у интересу Африке, која је у ангажованијем степену свог буђења и тражења да буде равноправније и искреније третирана од стране свих, а нарочито од бивших колонијалних сила:

- Велика Британија је традиционално присутна у Кенији, као и Америка. Кенија се увек сматрала једном од развијенијих афричких земаља са јаким западним утицајем. Ту је борба тих западних сила које преко Европске уније настоје да нас приволе да ми ослабимо свој интерес за КиМ и да препустимо матици догађаја да учини своје, односно да испуњавамо разне услове који се од нас траже до тренутка који је означен критичним када треба да поступимо по налогу о потпуној нормализацији односа са Приштином.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У НАЈБРУТАЛНИЈЕМ РАТУ: Уз помоћ Путина пао главни град, Русија добија војну базу од непроцењивог значаја?

ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У НАЈБРУТАЛНИЈЕМ РАТУ: Уз помоћ Путина пао главни град, Русија добија војну базу од непроцењивог значаја?

ДОГОДИО се преокрет у најбруталнијем рату и то захваљујући Владимиру Путину, председнику Русије. Наиме, суданске оружане снаге заузеле су Картум избацивши из делова суданског главног града побуњенике из Снага за брзу подршку. Реч је о важној прекретници у сукобу који ту афричку земљу пустоши већ две године.

31. 03. 2025. у 08:39

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери убице циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.

29. 03. 2025. у 19:25

Коментари (0)

НЕ ИГРА СЕ: Отказан европски реванш Партизан - АЕК на Бањици! Рукомет добио шамар који ће дуго болети