РЕАЛИЗАЦИЈА ВУЧИЋЕВЕ ИДЕЈЕ: Формира се тим за заштиту светиња
ВЛАДА Србије требало би у наредним данима да заједно са Српском православном црквом формира специјални тим за заштиту светиња, односно српске и хришћанске духовне баштине на просторима на којима живи наш народ - сазнају "Новости".
Према нашим информацијама, ова идеја председника Србије Александра Вучића, који је говорио о нужности успостављања оваквог тела подстакнут новим ударима власти у Приштини на манастир Високи Дечани, добила је велику подршку у Патријаршији и интелектуалним круговима.
Идеја шефа државе је да се кроз рад овог тима међународној јавности аргументивано предоче сви ризици од нестајања хришћанске баштине, пре свега на КиМ, али и да се спречи да слична зла судбина задеси српска света места у Хрватској, али и у Црној Гори.
Како сазнајемо, овај тим требало би да чини значајан број експерата из разних области, од историчара и историчара уметности, архитеката, сликара, до црквених великодостојника и интелектуалаца, угледних јавних личности.
Председник Вучић поручио је да је заштита српске културне и верске баштине, пре свега на КиМ, али и на другим местима на којима живе наши сународници, приоритет наше државне политике. Он је упозорио да се упадом у заштићену зону манастира Високи Дечани и извођењем нелегалних путарских радова угрожава једна од највећих српских и хришћанских светиња, као и да је тај чин у супротности са европским цивилизацијским тековинама, па и са прописима које је донела Приштина.
Вучић је најавио да ће на наредном састанку у Бриселу, 7. септембра, од представника косовских Албанаца и европских посредника Србија затражити хитно и трајно обустављање грађевинских радова у заштићеној зони манастира Високи Дечани.
Један од циљева - свету предочити ударе на храмове, од Дечана, па надаље
Према подацима Канцеларије за КиМ, на простору јужне српске покрајине налази се око 1.300 цркава, манастира и других објеката, локалитета и просторних целина које чине културно наслеђе српског народа. Око 150 цркава, манастира и других верских објеката СПЦ уништено је, оштећено и оскрнављено, од којих чак 61 има статус споменика културе. Уништено је и оштећено 5.261 надгробни споменик на 256 српских православних гробаља, док на више од 50 гробаља не постоји ниједан читав споменик, чак су из гробова ископаване и разбациване кости. Ууништено је и покрадено више од 10.000 икона, црквено-уметничких и богослужбених предмета, који се увелико крчме на светском илегалном тржишту антиквитета.
Српска баштина деценијама је била на удару и у Хрватској, где је по многима над њом спроведен "културни геноцид". Према неким подацима, само током рата деведесетих из српских цркава у Хрватској нестало је више од 7.000 икона. Тренутно су на делу и покушаји "својатања" српске баштине у Црној Гори.
Историчар Александар Раковић сматра да је због свега овога што се дешава прави тренутак за формирање тима за заштиту светиња, а можда чак, како каже, и увођење "идентитетских министарстава" - за везе са Србима ван Србије, за КиМ и за вере:
На КиМ се налази око 1.300 наших цркава и манастира
- Свакако подржавам све иницијативе за заштиту српства и наше културне баштине. Сад су се испољиле крајње намере многих који покушавају да униште или присвоје наше светиње и на КиМ, и у Црној Гори и у Хрватској, што је велики удар и на наш историјски, верски и културни идентитет и опасност за опстанак нашег народа. Неко има намеру да нас сабије на простор Србије без КиМ и Републике Српске, и то не смемо дозволити - каже Раковић за "Новости".
У ДЕЧАНИМА СПАС ТРАЖЕ И АЛБАНЦИ
РАДОВИ, односно проширење пута који се простире кроз заштићену манастирску зону, угрожавају постојећу потпору око имања Високих Дечана и могли би, уколико се наставе, да угорозе и цркву из 14. века. Због тога осим монаха, верника и читавог српског народа, због најновијег атака на светињу брину и многи Албанци, који признају да су крај моштију светог краља Стефана Дечанског пронашли излечење за себе или своје најмилије.Д. З.
Влада Србије и СПЦ одлучне да заштите нашу баштину на КиМ, у Хрватској и Црној Гори
ОБАВЕШТЕН И УНЕСКО
НАКОН привремене обуставе радова на путу Дечани - Плав који угрожавају Високе Дечане, отац Сава Јањић, игуман манастира, изразио је јуче наду да ће се у наредним данима решити то питање о коме међународна заједница има јасно и недвосмислено мишљење. Он је као нарочито важно оценио то што ће председник Вучић у Бриселу поменути то питање од виталног значаја за заштиту баштине на КиМ, за Србију и СПЦ.
- То није питање спремности на дискусију, већ поштовања закона који забрањује градњу магистралних путева кроз заштићене зоне, посебно поред споменика из 14. века и једног од најважнијих српских средњовековних манастира који су под заштитом Унеска.
Архимандрит Сава је навео је да се и Министарство културе због свега што се дешава обратило Унеску.
Препоручујемо
ХОТИ ЗАТРАЖИО ОБУСТАВУ РАДОВА КОД ВИСОКИХ ДЕЧАНА: Нека се "преиспитају сви закони"
16. 08. 2020. у 18:24
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (9)