РЕАЛИЗАЦИЈА ВУЧИЋЕВЕ ИДЕЈЕ: Формира се тим за заштиту светиња
ВЛАДА Србије требало би у наредним данима да заједно са Српском православном црквом формира специјални тим за заштиту светиња, односно српске и хришћанске духовне баштине на просторима на којима живи наш народ - сазнају "Новости".
Према нашим информацијама, ова идеја председника Србије Александра Вучића, који је говорио о нужности успостављања оваквог тела подстакнут новим ударима власти у Приштини на манастир Високи Дечани, добила је велику подршку у Патријаршији и интелектуалним круговима.
Идеја шефа државе је да се кроз рад овог тима међународној јавности аргументивано предоче сви ризици од нестајања хришћанске баштине, пре свега на КиМ, али и да се спречи да слична зла судбина задеси српска света места у Хрватској, али и у Црној Гори.
Како сазнајемо, овај тим требало би да чини значајан број експерата из разних области, од историчара и историчара уметности, архитеката, сликара, до црквених великодостојника и интелектуалаца, угледних јавних личности.
Председник Вучић поручио је да је заштита српске културне и верске баштине, пре свега на КиМ, али и на другим местима на којима живе наши сународници, приоритет наше државне политике. Он је упозорио да се упадом у заштићену зону манастира Високи Дечани и извођењем нелегалних путарских радова угрожава једна од највећих српских и хришћанских светиња, као и да је тај чин у супротности са европским цивилизацијским тековинама, па и са прописима које је донела Приштина.
Вучић је најавио да ће на наредном састанку у Бриселу, 7. септембра, од представника косовских Албанаца и европских посредника Србија затражити хитно и трајно обустављање грађевинских радова у заштићеној зони манастира Високи Дечани.
Један од циљева - свету предочити ударе на храмове, од Дечана, па надаље
Према подацима Канцеларије за КиМ, на простору јужне српске покрајине налази се око 1.300 цркава, манастира и других објеката, локалитета и просторних целина које чине културно наслеђе српског народа. Око 150 цркава, манастира и других верских објеката СПЦ уништено је, оштећено и оскрнављено, од којих чак 61 има статус споменика културе. Уништено је и оштећено 5.261 надгробни споменик на 256 српских православних гробаља, док на више од 50 гробаља не постоји ниједан читав споменик, чак су из гробова ископаване и разбациване кости. Ууништено је и покрадено више од 10.000 икона, црквено-уметничких и богослужбених предмета, који се увелико крчме на светском илегалном тржишту антиквитета.
Српска баштина деценијама је била на удару и у Хрватској, где је по многима над њом спроведен "културни геноцид". Према неким подацима, само током рата деведесетих из српских цркава у Хрватској нестало је више од 7.000 икона. Тренутно су на делу и покушаји "својатања" српске баштине у Црној Гори.
Историчар Александар Раковић сматра да је због свега овога што се дешава прави тренутак за формирање тима за заштиту светиња, а можда чак, како каже, и увођење "идентитетских министарстава" - за везе са Србима ван Србије, за КиМ и за вере:
На КиМ се налази око 1.300 наших цркава и манастира
- Свакако подржавам све иницијативе за заштиту српства и наше културне баштине. Сад су се испољиле крајње намере многих који покушавају да униште или присвоје наше светиње и на КиМ, и у Црној Гори и у Хрватској, што је велики удар и на наш историјски, верски и културни идентитет и опасност за опстанак нашег народа. Неко има намеру да нас сабије на простор Србије без КиМ и Републике Српске, и то не смемо дозволити - каже Раковић за "Новости".
У ДЕЧАНИМА СПАС ТРАЖЕ И АЛБАНЦИ
РАДОВИ, односно проширење пута који се простире кроз заштићену манастирску зону, угрожавају постојећу потпору око имања Високих Дечана и могли би, уколико се наставе, да угорозе и цркву из 14. века. Због тога осим монаха, верника и читавог српског народа, због најновијег атака на светињу брину и многи Албанци, који признају да су крај моштију светог краља Стефана Дечанског пронашли излечење за себе или своје најмилије.Д. З.
Влада Србије и СПЦ одлучне да заштите нашу баштину на КиМ, у Хрватској и Црној Гори
ОБАВЕШТЕН И УНЕСКО
НАКОН привремене обуставе радова на путу Дечани - Плав који угрожавају Високе Дечане, отац Сава Јањић, игуман манастира, изразио је јуче наду да ће се у наредним данима решити то питање о коме међународна заједница има јасно и недвосмислено мишљење. Он је као нарочито важно оценио то што ће председник Вучић у Бриселу поменути то питање од виталног значаја за заштиту баштине на КиМ, за Србију и СПЦ.
- То није питање спремности на дискусију, већ поштовања закона који забрањује градњу магистралних путева кроз заштићене зоне, посебно поред споменика из 14. века и једног од најважнијих српских средњовековних манастира који су под заштитом Унеска.
Архимандрит Сава је навео је да се и Министарство културе због свега што се дешава обратило Унеску.
Препоручујемо
ХОТИ ЗАТРАЖИО ОБУСТАВУ РАДОВА КОД ВИСОКИХ ДЕЧАНА: Нека се "преиспитају сви закони"
16. 08. 2020. у 18:24
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (9)