АНА ПРЕМИЈЕР, ВУЧЕВИЋ ПРВИ ПИК ЗА ПРАВДУ: Склапају се коцкице око састава нове Владе Србије
УБЕДЉИВО највише шанси да стане на чело Владе има премијерка Ана Брнабић. У том случају, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, који је помињан као једно од решења за шефа тима из Немањине 11, могао би да буде међу најозбиљнијим кандидатима за министра правде.
Ово је један од детаља из мозаика будуће извршне власти који се увелико склапа, али су измене у појединим персоналним решењима могуће буквално пред само полагање заклетве министара, која би, како сада ствари стоје, требало да се обави у првој половини септембра. То се пре свега односи на табор напредњака који је апсолутно доминантна политичка опција после јунских избора и контуре нове владе зависе највише од мешања кадровских карата у овој странци.
Нема сумње да ће СНС задржати најјаче позиције у Немањиној, а распоред осталих фотеља за овалним столом зависи од тога да ли ће се председник Александар Вучић определити за савез са једном политичком партијом (чему је ближи) или ће се ићи на неку врсту концентрационе владе.
И даље није дефинитивно јасно да ли ће сарадњу наставити напредњаци и социјалисти, хоће ли можда СПАС Александра Шапића заменити другове Ивице Дачића, или ће се ићи на концентрациону нладу у коју ће бити позвани сви. Све би могло да буде јасније до краја недеље, када се очекује седница Председништва СНС.
Иако се у страначким кулоарима месецима спекулисало да су актуелном потпредседнику Владе и министру унутрашњих послова Небојши Стефановићу одбројани дани, он би требало да остане део тима из Немањине. Такође и Зорана Михајловић, али се не зна да ли ће ресори министарства које води, грађевина, саобраћај и инфраструктура остати у целини или ће бити раздвојени. Нови мандат требало би да добију и Златибор Лончар, први човек здравства, као и министар финансија Синиша Мали, као и министар пољопривреде Бранислав Недимовић. Такође, у извршној власти требало би да остане и Александар Вулин.
Како сада ствари стоје, министарке без портфеља за ЕУ и популациону политику Јадранка Јоксимовић и Славица Ђукић Дејановић, као и њихов колега у ресору спорта Вања Удовичић више неће бити министри. Баш као и Горан Триван (екологија), Бранко Ружић (државна управа), Владан Вукосављевић (култура) и Зоран Ђорђевић (социјална политика).
Уколико СПС буде у владајућем блоку, уз Дачића, највише шансе за останак у министарском кабинету има Александар Антић, који руководи ресором енергетике. У том случају на месту директора "Србијагаса", највероватније би остао Душан Бајатовић.
СНС И ШАПИЋ У МАЛОМ ЗВОРНИКУ
ФОРМИРАЊЕ власти на локалу настављено је и јуче, а прва владајућа коалиција између СНС и СПАС склопљена је у Малом Зворнику. Социјалисти ће, уз СРС, бити у опозицији. За председника је изабран Зоран Јевтић, а заменик је Милош Радојчић, обојица из СНС.
Власт у Тополи преузели су напредњаци, уз подршку СПС-ЈС и Групе грађана "Нови људи за бољу Тополу - Мирко Јевтић". За председника је изабран Игор Петровић из СНС. Лидер Боље Србије Драган Јовановић, чија је листа победила на локалним изборима није успео да обезбеди скупштинску већину и после 16 година вођења општине прелази у опозицију.
Напредњаци и социјалисти владаће заједно и у Љигу. Први човек поново ће бити Драган Лазаревић из СНС, док је заменик Миломир Радојичић из СПС. Веселин Шиљеговић изабран је за председника Скупштине општине Љиг, а за заменика Марина Милаковић.
В. Н.
Недоумица је на којој ће функцији бити садашњи министар без портфеља за иновације Ненад Поповић, али се спекулише да би могао да преузме Канцеларију за сарадњу са Русијом и Кином, док би неко слично задужење, али везано за муслиманске земље, могао добити и министар трговине Расим Љајић.
Док се чекају нови министри, своде се биланси шта је урађено. Влада, по истеку мандата, није могла да предлаже законе, а највише се радило на борби са епидемијом вируса корона и финансијској помоћи привреди.
Тако је Синиша Мали рекао да је период пандемије вероватно један од највећих изазова са којима се Србија суочила и истиче да се снага фржаве огледа управо у томе на који начин ће реаговати за време кризе.
- Министарство финансија је у том смислу у последњих неколико месеци имало активну улогу. Донели смо два пакета помоћи привреди и грађанима укупне вредности 5,8 милијарди евра, што чини 12 одсто нашег БДП - објаснио је Мали за Танјуг и додао да је ту и програм "Моја прва плата", у оквиру којег је предвиђено да за деветомесечну обуку у фирмама, младима који су почетници држава обезбеди 20.000 динара месечно, за оне са средњим образовањем, односно 24.000 динара за оне који су завршили факултет.
РОК ИСТИЧЕ 2. НОВЕМБРА
КРАЈЊИ рок за формирање Владе је 2. новембар, али се очекује да би седница Скупштине Србије могла бити одржана у првој половини септембра. Тада би кандидат за премијера требало да изнесе предлоге за министарска места, као и експозе. Очекује се да на истој седници буде изабран и председник парламента.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (4)