НАСТАВАК ДИЈАЛОГА У СЕДИШТУ ЕУ 7. СЕПТЕМБРА: Београд доноси тапије у Брисел, теме имовина и потраживања
ПРЕМА најавама европских посредника, тимови Београда и Приштине ће у понедељак на састанку у Бриселу разговарати о имовини, међусобним финансијским потраживањима и питању мањинских заједница.
Из Брисела, међутим, нису назначили на који начин ће се приступити теми имовине, а две стране ту, као и по осталим питањима, имају сасвим различита тумачења. Док Приштина сматра да је имовина на КиМ њихово "унутрашње питање", Београд већ годинама најављује да ће инсистирати на ревизији приватизације која је на КиМ изведена противно међународном и српском законодавству.
Тако је, на пример, у том процесу отето више од 900 фабрика на КиМ, чији је власник држава Србија, при чему Срби на КиМ ни Београд од тога нису добили ни динар. Српски званичници тврде да имају папире за сваки уложени динар на КиМ протеклих деценија.
Косовске власти су прошле године, подсетимо, предузеће "Трепча" регистровали као акционарско друштво, чиме су привремене приштинске институције постале власник 80 одсто, а запослени 20 одсто акција тог комбината, али такве потезе Београд сматра "мртвим словом на папиру".
БУКА ОКО АРХИВА ОВК
ПРЕДСЕДНИК Вучић и премијер привремених приштинских институција Авдулах Хоти састали су се претходно у Бриселу 16. јула и тада се разговарало о несталима, расељенима и економији. Албанци су тада затражили да се отворе војне и полицијске архиве Србије, на шта је српска страна пристала, уз услов да се отворе и досијеи ОВК. На једном од експертских састанака, међутим, са приштинске стране се чуло да архиве ОВК не постоје. Српска делегација је изнела доказе на сто у виду извода из тих архива.
На другој страни, Приштина годинама поручује да ће тражити удео у имовини косовских предузећа која су имала филијале у централној Србији. Оно што би из њиховог угла било "међусобно потраживање", може бити "ратна одштета", коју често помињу албански политичари, а која подразумева надокнаду за наводно 127.000 разорених кућа, за имовину која је била у друштвеном власништву, а коју су уништиле српске снаге, као и компензацију породицама чији су чланови настрадали. На листи њихових захтева је враћање пензија Албанцима, а сматрају и да им припада део наслеђа некадашње СФРЈ.
Препоручујемо
ОДУСТАЛИ ОД ЖЕНЕВСКЕ КОНВЕНЦИЈЕ: Приштина се пријавила, па брже боље повукла апликацију
18. 08. 2020. у 22:13
АЛБАНСКИ МЕДИЈИ: ЕУ спрема механизме за надзор у примени споразума Београда и Приштине
19. 08. 2020. у 22:25
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (4)