МУСТАФА О ВАШИНГТОНСКОМ СПОРАЗУМУ: Узајамно признање - нереалне амбиције

Танјуг

05. 09. 2020. у 21:33

ЛИДЕР Демократског савеза Косова (ДСК) Иса Мустафа рекао је да се они који су очекивали међусобно признавање након једног састанка Београда и Приштине не разумеју политику.

МУСТАФА О ВАШИНГТОНСКОМ СПОРАЗУМУ: Узајамно признање - нереалне амбиције

Фото Тањуг

Он је додао и да су се у ДСК сложили, што се тиче "мини-Шенгена", да раде на олакшавању економске сарадње, али да то не утиче на државни суверенитет.

Лидер ДСК је такође рекао да је то што је најављено израелско признање Косова пријатно изненађење које је уследило на састанку у Вашингтону, преноси Косово онлајн писање Репортери.

"И пре тог састанка сам рекао да не очекујем нека посебна изненађења. САД су најавиле споразуме у економским областима. Они који су очекивали да ће се наша делегација из вратити са узајамним признавањем, имали су нереалне амбиције," поручио је Мустафа.

Мишљења је такође да су економски споразуми основа коначног споразума између Београда и Приштине.

"Пријем у Белој кући код председника (Доналда) Трампа и највишег руководства САД говори о огромној подршци процесу дијалога који се завршава узајамним признавањем. Економски споразуми су основа коначног споразума," оценио је Мустафа.

У једној од тачака споразума, која говори о укључивању Приштине у мини-шенгенски пројекат којем се успротивио ДСК, Мустафа је рекао да је странка коју води имала примедбе, али да су се договорили да раде на економској сарадњи између Београда и Приштине.

"ДСК је имао примедбе у вези са ''мини-Шенгеном''. Али сложили смо се да радимо на олакшавању економске сарадње, кретања људи и робе која је такође била део берлинског процеса, али под другим именом. То не значи кораке којима се крши државни суверенитет на било којем пољу", рекао је Мустафа.

Што се тиче тачке око језера Газиводе, лидер ДСК је истакао да су и Косово и Србија имале користи од САД.

Према његовим речима, у тренутку када дође до међусобног признавања и разграничења "граница са Србијом", граница на језеру Газиводе би требало да се регулише према међународним конвенцијама.

"Тим споразумом нити је Србија ушла на Косово нити је Косово ушло у Србију. Обе земље су имале користи од америчких инвестиција. Договор да америчко Министарство енергетике спроведе студију изводљивости за употребу воде, а у најбољем је интересу Косова да САД изводе студије изводљивости о развојним могућностима Косова у свим областима", оценио је Мустафа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (4)

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда