КОСОВО И ИЗБОРИ У САД: Трампов тријумф поделу оставља на столу
АМЕРИКА није дигла руке од тога да до краја испрати политички расплет косовског чвора, без обзира на то што је у први план ставила економију и што је прошле недеље у Вашингтону образложено да је тачка 10 споразума између Београда и Приштине, која је налагала међусобно признавање, изузета "јер ће се о њој говорити у Бриселу".
Заправо, и онај део процеса који се одвија уз посредништво Европске уније, САД и даље помно надзиру као и досад, а што се могло видети и по томе што се уочи разговора делегација Београда и Приштине у седишту ЕУ, протеклог викенда у Бриселу обрео и Метју Палмер, специјални изасланик америчког Стејт департмента за Балкан.
Политички аналитичар Обрад Кесић каже, за "Новости", да ће даља позиција Вашингтона по питању политичког решења косовског питања зависити од исхода америчких избора:
- Уколико на власти остане Трамп, и даље ће важити принцип да решење не треба да се намеће и да је прихватљиво оно што се две стране договоре, било да је то разграничење или нека друга опција. У случају да победи Бајден, Стејт депармент ће бити много агресивнији.
Иако делује да је Америка оставила Европи да сама решава пакет политичких питања, који је и најтежи у односима Београда и Приштине, наш некадашњи шеф мисије при Савету Европе Зоран Миливојевић, каже нам да је очекивано то што се Вашингтон у овом моменту задржао у сфери економије. Трампу је, како каже, био потребан успех уочи председничких избора у САД, а он је могао да се постигне само на том пољу.
КАДА се оконча конституисање Скупштине Србије, што се очекује у наредних десетак дана, уследиће и посебна седница парламента посвећена дијалогу Београда и Приштине, на којој ће се обратити и председник државе Александар Вучић. Последњи пут посланици су о питању КиМ расправљали прошлог маја, када је изгласан Извештај који је представио Вучић.
- Шта ће бити после њихових избора, видећемо. Ако у Белу кућу уђе Бајден, он ће се придржавати европских ставова, а ако се задржи Трампова администрација, она ће и даље гледати да буде прагматична. Та прагматичност је подразумевала да је њима прихватљиво и разграничење, ако се око тога споразумеју две стране и ако то не доводи у питање безбедност региона - каже Миливојевић.
Као проблем, он истиче то што ми не знамо шта је став ЕУ, како она замишља правно-обавезујући споразум и шта је њена политичка понуда:
- Јасно је да Немачка није за промену граница, а захтев да Србија призна Косово не може да се испоручи, све док пет чланица ЕУ не признаје њихову "државност", без обзира на то колику моћ Берлин има унутар ЕУ. Став Берлина није правно обавезујући за целу ЕУ. А, ако је једина понуда Београду из ЕУ - чланство у њеним редовима, и то условно, а од Србије се очекује да призна "Косово", та понуда неће бити довољна.
НЕ МОЖЕТЕ НЕ ПРИЗНАТИ У УНИЈУ
- У СЛУЧАЈУ Косова није испуњено све како би се њихов евентуални захтев за кандидатуру за чланство у ЕУ озбиљно размотрио у Бриселу. Свако може да ради шта хоће, али кандидатура се подноси само ако се испуњавају одређени критеријуми, а један од њих је да сте признати као држава од стране свих земаља чланица. Без тога не можете започети реалан процес - указао је јуче портпарол ЕУ Петер Стано.
ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ О ПРЕГОВОРИМА У САД И СЕДИШТУ ЕУ: ЗА НАС ЈЕ ЈЕДИНИ ДОГОВОР КОСОВО КАО ДЕО СРБИЈЕ
ЈЕДИНИ договор који СПЦ прихвата јесте онај у којем је Косово у саставу Србије. То је апсолутно став Цркве и ту се ништа није променило. Још ћемо да видимо у ком правцу иду преговори између српске и албанске стране, још се упознајемо са материјом.
То је јуче поручио патријарх Иринеј, коментаришући преговоре које су у Вашингтону и Бриселу водиле делегације Београда и Приштине. Он је за портал Нова.рс рекао да ће се СПЦ укључити у преговоре око Косова, уколико уследи позив:
- Ако нас неко позове и да нам прилику, ми ћемо се укључити у разговоре о Косову. У супротном ћемо свакако пратити како се одвија процес преговора.
Према речима првојерарха, представници СПЦ чекају да чују како гласи изворни договор, те он лично, као и Црква, подржавају идеју да се нормализују односи између Албанаца и Срба.
- То би било нормално. Неопходно је успоставити добар однос између та два народа.
Ускоро опширније
Препоручујемо
ГРЕНЕЛ: За Трампову администрацију Београд и Приштина биће приоритет
06. 09. 2020. у 17:50
МУСТАФА О ВАШИНГТОНСКОМ СПОРАЗУМУ: Узајамно признање - нереалне амбиције
05. 09. 2020. у 21:33
ЕДИ РАМА И АМЕРИЧКА ПРИВРЕНА КОМОРА НА КиМ: Поздрављају споразум из Вашингтона
04. 09. 2020. у 22:07
СТИГЛИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ: Трамп убедљиво води у прве две државе
ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.
05. 11. 2024. у 08:19 >> 00:21
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (7)