НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Шта је Српско на српском Косову - ево шта су Албанци све узурпирали

Д. Р. Ђ. - Д. М.

14. 09. 2020. у 08:00

ПО питању имовине на Космету, које је отворено на последњој рунди дијалога са Приштином у Бриселу и које ће се разматрати и током ове недеље, Београд ће инсистирати да се недвосмислено потврди оно што је српско.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Шта је Српско на српском Косову - ево шта су Албанци све узурпирали

Фото архива

Све што је Приштина каубојски преписала на себе, за српску страну не важи, тако да дискусија о овој теми сасвим сигурно неће моћи лако да се затвори.

Према подацима Канцеларије за КиМ, од укупне површине јужне покрајине, која износи 1.088.699 хектара - око 60 одсто, односно око 650.000 хектара, у власништву је Републике Србије, грађана Србије и Српске православне цркве. Приватна имовина у власништву Срба и СПЦ обухвата 164.644 хектара, а што је око 15 одсто покрајинске територије. Имовина у власништву привредних субјеката регистрованих у централној Србији простире се на 156.409 хектара, а тзв. државна и друштвена имовина у власништву Србије на 319.999,271 хектара или на - 29 одсто територије КиМ.

Међутим, председник Александар Вучић рекао је прошле недеље да Албанци на КиМ нису спремни Србима да признају ни 0,6 одсто имовине, док ЕУ не жели да се бави приватном имовином.

Не треба заборавити ни рудна богатства на КиМ, а бројке говоре да геолошке резерве лигнита износе 14,7 милијарди тона и по свом значају рангиране су као пете у свету, док су билансне резерве олова и цинка процењене на 51 милион тона, међутим, свега 6,5 милиона тона је на северу КиМ.

Што се тиче имовине СПЦ, верски аналитичар Драшко Ђеновић каже, за "Новости", да ту нису проблем само цркве и манастири, већ и непроцењиво природно богатство у земљишту:

- Ту су пашњаци, њиве, виногради, шуме... Реч је о хиљадама хектара које су Албанци на КиМ узурпирали. Чак и у случајевима када се донесу судске одлуке о враћању имовине, у пракси је практично немогуће да Црква поново уђе и користи своје поседе.

Споразум не помиње покрајину

ВЛАСТИ у Приштини се често позивају на процес сукцесије бивше СФРЈ, али у споразуму о наслеђивању оног што је остало иза Југославије, Косово се нигде не помиње, чак ни као покрајина. Наиме, према Споразуму о питањима сукцесије, потписаном 29. јуна 2001. године у Бечу БиХ, Хрватска, Македонија, Словенија и СРЈ представљају пет суверених равноправних држава сукцесора бивше СФРЈ и по овом споразуму непокретна државна имовина која се налазила на територији СФРЈ преноси се држави сукцесору на чијој се територији та имовина налазила.

ЈП "Србијашуме" на КиМ, на пример, управљало је са 335.050 хектара земљишта, али према прописима које су власти у Приштини усвојиле, имовина овог предузећа припада косовској Агенцији за шуме, односно представља својину самопроглашене државе.

Такође, Приштина је прошле године предузеће "Трепча" регистровала као акционарско друштво, чиме су привремене приштинске институције постале власник 80 одсто, а запослени 20 одсто акција тог комбината. Међутим, Београд има доказе по којима 55 одсто овог рударског комбината припада Фонду за развој Републике Србије, 6,8 одсто "Генералекспорту", 2,3 одсто Југобанци...

Процењена вредност свих електроенергетских објеката ЕПС и ЕМС на КиМ је око 2,7 милијарди евра, не рачунајући пословни простор, а папири српске стране указују и да имовина "Железница Србије", рачунајући инфраструктуру и возна средства, вреди више од 206 милиона евра, док је тржишна вредност вишеструко већа.

ФАЛСИФИКОВАЊЕ

ПОВОДОМ текста професора историје Бедрија Мухадрија "Присвајање средњовековних арберијских споменика на Косову од стране Срба" у приштинском листу "Коха диторе", Министарство културе и информисања још једном је најоштрије осудило много пута поновљене срамне покушаје фалсификовања историје и отимања српске баштине на КиМ. Наводе историчара Мухадрија осудила је и Епархија рашко-призренска, која их је окарактерисала као "отворено ширење етничке и верске мржње према српском народу на КиМ".

О укупној вредности српске имовине на КиМ, Петар Петковић, помоћник директора Канцеларије за КиМ, каже да је реч о огромном новцу, али да се процена није дуго радила јер Београд није имао приступ својини у албанским срединама:

Фото В. Н.

- Продато је и ликвидирано више од 669 најразличитијих предузећа. Много тога је девастирано и потребан је огроман труд да би се утврдила тачна вредност целокупне имовине, али и оног што је изгубљено због тога што та предузећа не раде.

ДЕЧАНИ ДРАСТИЧАН ПРИМЕР

ПРЕ самопроглашења независности Косова 2008. године, Агенција за реституцију вратила је СПЦ 5.200 хектара црквених и манастирских имања на КиМ. Највише земљишта враћено је манастиру Девич (3.000 хектара), Пећкој патријаршији - 846, Дечанима - 750 хектара и манастиру Драганац - 207 хектара. Међутим, нити су те парцеле могле да буду укњижене, нити могу да се користе, јер Приштина не поштује одлуке српских државних органа. Штавише, остала је неукњижена имовина која је још раније враћена Цркви.

Најдрастичнији пример је 27 хектара манастира Дечани, које је СРЈ вратила СПЦ још 1997. године. Општинске власти Дечана и даље одбијају да изврше промену у складу са катастром, иако им је врховни суд Косова наложио да то ураде.

Петковић указује да наша земља има документе који јасно показују шта је држава градила и улагала на простору КиМ, и када се говори о аеродрому, друмској и железничкој инфраструктури, енергетској инфраструктури, природним и рудним богатствима и другим добрима, као и када је реч о великим привредним субјектима као што су "Трепча" или Ски-центар Брезовица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (1)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу