30 ИНСПЕКТОРА "ЛОВИ" ИМОВИНУ ПОЛИТИЧАРА: Почела обука посебног тима која ће спроводити Закон о пореклу својине
ПОЧЕЛА је обука специјалног тима од 30 људи, који ће од марта следеће године, када почне примена Закона о утврђивању порекла имовине и посебном порезу, "чешљати" рачуне политичких функционера, привредника, али и обичних грађана - сазнају "Новости".
Како нам је речено у Министарству финансија, посебан сектор Пореске управе који ће бити задужен за примену овог закона укупно ће бројати 60 чланова.
У ову посебну јединицу Пореске управе своје експерте делегирају и МУП, НБС, Управа за спречавање прања новца, Агенција за спречавање корупције, Републички геодетски завод, Агенција за привредне регистре и Централни регистар, депо и клиринг хартија од вредности.
На провери ће осим рачуна, бити и некретнине, уштеђевина, возила, а ако свако не успе да докаже да су они стечени на законит начин, суочиће се са драконским казнама и огромним порезима.
По Закону, "на удару" ће се наћи они за које се посумња или утврди да, за највише три узастопне календарске године, имају разлику изнад 150.000 евра између увећања имовине и пријављених прихода. Ко ће бити провераван, биће утврђено годишњим смерницама које доноси директор Пореске управе, а на основу анализе ризика, али поступак се може покренути и по пријави грађана или неке институције.
Такође, Законом је предвиђено да се пореском стопом од чак 75 одсто опорезује незаконито стечена имовина, која представља разлику између увећања имовине и пријављених прихода за које лице не може да докаже порекло.
САНКЦИЈЕ
ПРАВНА лица која не доставе тражене податке посебној јединици Пореске управе могу бити санкционисана новчаном казном од 100.000 до два милиона динара. Физичким лицима, која не чувају као професионалну тајну податке до којих су дошли у поступку утврђивања имовине и посебног пореза, прети казна од 50.000 до 150.000 динара.
Иако су многе владе у претходних 20 година обећавале да ће бити донет делотворан механизам којим ће моћи да се утврди да ли се неко нелегално обогатио, тај посао коначно је завршила тек претходна Влада Ане Брнабић. Закон о утврђивању порекла имовине и посебном порезу усвојен је у фебруару, ступио је на снагу 11. марта, а његова примена почиње за нешто више од три месеца, односно од марта 2021.
Овај закон би у великој мери требало да стави тачку и на вишегодишњу праксу међусобних оптужби између власти и опозиције о нелегалном стицању имовине.
Прича о имовини политичара поново је актуелизована последњих дана, када су се у јавности појавиле информације о новцу и многобројним луксузним некретнинама које, наводно, поседују бивши градоначелник Београда Драган Ђилас и његов рођени брат Гојко. Отворена је и прича око наводног ненаменског трошења 2,5 милиона евра из буџета Београда приликом изградње моста на Ади, док је престоницу водио Ђилас. Најављено је да ће Град Београд наредних дана поднети кривичну пријаву против Н. Н. лица, како би тужилаштво утврдило да ли је и ко све био умешан у корупцију током изградње моста.
Из власти су у више наврата поручивали да неће бити заштићених када почне примена закона, а председник Александар Вучић нагласио је да би "волео да буде испитан међу првима". Он је додао да се ни његова, ни имовина његове породице, није увећала од 2012. ни за динар, док то не могу да кажу многи који су ушли у власт 2003, а из ње изашли 2013.
И РОДБИНА ПОД ЛУПОМ
СВИ функционери дужни су да приликом ступања на дужност Агенцији за спречавање корупције пријаве сву своју имовину - зараду, некретнине и возила у власништву, као и уштеђевину и удео у фирмама. Они су такође дужни и да пријаве сваку промену у имовини. Након усвајања Закона о корупцији у септембру, Агенција може да обавља непосредан увид у све документе неопходне за њен рад, као и да у случају неподударања података проверава и имовину родбине јавног функционера.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)