ПОСЛАНИЦИ ЗАСАД ОСТАЈУ НА РТС: Идеја о покретању посебног парламентарног канала поново оживљена, али реализација на дугом штапу

С. С. Р.

30. 12. 2020. у 10:19

ИДЕЈУ стару скоро деценију - да парламент добије телевизијски канал, у етар је поново вратила министарка културе Маја Гојковић предлогом да посланици имају само свој "екран".

ПОСЛАНИЦИ ЗАСАД ОСТАЈУ НА РТС: Идеја о покретању посебног парламентарног канала поново оживљена, али реализација на дугом штапу

Скупштина Србије

Тако би, како је рекла, били задовољни и посланици и гледаоци који желе да гледају заседања у пленуму и седнице одбора без прекида. Због одбојкашке утакмице, РТС 2 је недавно привремено зауставио уживо пренос заседања, што је изазвало негодовање код дела посланика. Како сада ствари стоје, парламентарни канал ће сачекати бар још неко време.

Шеф посланичке групе социјалиста Ђорђе Милићевић каже, за "Новости", да треба добро размотрити идеју која се провлачи већ дуго.

- Треба видети колико то кошта и да ли је економски, али и технички изводљиво. То свакако мора бити канал који је видљив у сваком делу Србије. Добар пример је Дума. Они имају свој програм који преноси заседања у пленуму и седнице одбора, а када их нема онда посланици гостују у разним емисијама - објашњава Милићевић.

Баш док је Гојковићева била на челу парламента, РТС је од Регулаторног тела за електронске медије тражио да им омогуће услове за селидбу преноса заседања парламента са другог на трећи канал. Овај предлог није заживео, а председница Скупштине је тада рекла да је то што није обавештена о намерама јавног сервиса "непоштовање парламента". За време њеног мандата није више било говора о неком другом моделу праћења рада парламента.

Уговор о преносу скупштинских заседања између парламента и Радио-телевизије Србије потписан је 4. јула 2011. Парафе су ставили тадашњи директор РТС Александар Тијанић и Вељко Одаловић, генерални секретар Скупштине, који је и сада на тој функцији. Према уговору, парламент за ТВ преносе из свог буџета годишње плаћа 80 милиона динара.

Више пута је помињан и посебан канал, али за то није било новца. У случају да се то оствари, канал би морао да буде видљив на целој територији Србије, а не само на "каблу".

Радио-телевизија Србије директно преноси седнице Народне скупштине на основу препоруке Савета Републичке радиодифузне агенције из 2007. године да "ради општег интереса у области јавног сервиса, обавља преносе свих седница у терминима дефинисаним Пословником о раду парламента". Седнице парламента и одбора могу се директно пратити и преко сајта Скупштине, као и преко апликације.

У ХРВАТСКОЈ СЕ БИРАЈУ ТЕМЕ

У ЗЕМЉАМА региона и Европе различити су модели преноса скупштинских заседања. На пример, у Црној Гори, Хрватској и Босни и Херцеговини на телевизији се уживо емитују седнице са "битнијим" тачкама дневног реда. Мађари, на пример, имају парламентарни канал.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈА ЈЕ, ЊЕНО ВРЕМЕ ТЕК ДОЛАЗИ: Некадашња шампионка хвали Олгу Даниловић