САНУ БРИНЕ О КОСОВУ: Огласило се Одељење историјских наука након изјаве Владимира Костића и напада на њега

Љ.Б.

17. 01. 2021. у 14:28

ОДЕЉЕЊЕ историјских наука САНУ констатовало је “са индигнацијом” да се током последњих неколико дана развила читава хајка поводом, како наводе , нетачно интерпретираног интервјуа Владимира Костића, председника САНУ, са закључцима који стварају уверење да Академија ништа не ради у вези са питањима везаним за Косово и Метохију.

САНУ БРИНЕ О КОСОВУ: Огласило се Одељење историјских наука након изјаве Владимира Костића и напада на њега

Фото архива

- Такви закључци се заснивају или на намерном ширењу неистина или на тоталном непознавању одговарајућег ангажовања САНУ, што би се могло избећи једноставним увидом у сајт Академије и праћењем осталих облика њеног информисања јавности – истиче се у саопштењу Оделења историјских наука. - Да ситуација буде гора, уз ово питање изриче се паушална оптужба о забрани изложбе о Јасеновцу у САНУ, која је такође лишена сваког утемељења - штавише она није ни планирана под тим насловом.

Ово одељење скренуло је пажњу на то да област Косова и Метохије као средишњи део Старе Србије представља важан део интердисциплинарних научних истраживања САНУ  од њеног оснивања до данас.

- У средиште посебне научне пажње ово питање је дошло 80-их година прошлога века, објављивањем капиталног дела Задужбине Косова – истиче одељење историјских наука у саопштењу у коме је и набројано шта је све Академија објавила у вези са јужном српском покрајином.

- Само у периоду од 1990. до 2007. године објављено преко 536 библиографских јединица посвећених КиМ.  Педесетогодишњи упорни рад на прибирању историјске грађе и њеном критичком приређивању резултирао је објављивањем волуминозне (42 тома) збирке Документи о спољној политици Краљевине Србије 1903 – 1914. године. Унутар ВИИ књига грађе објављено је 15.761 докумената од којих се значајан број тиче прилика на Косову и Метохији. САНУ је још 1983. године основала Међуодељењски (сада Академијски) одбор за проучавање Косова и Метохије. У његовим оквирима одвија се стална истраживачка активност, чији се резултати објављују пре свега у часопису Косовско-метохијски зборник, чија се 8. свеска појавила ове године. Одбор је организовао читав низ округлих столова и научних скупова посвећених нашој јужној покрајини, који су резултирали значајним зборницима радова. Последњи у низу тих научних скупова Резултати досадашњих и правци будућих истраживања српских народних говора Косова и Метохије одржан је октобра 2019, а зборник саопштења са тог скупа у припреми је за штампу. Организована је велика изложба  “Српско уметничко наслеђе на Косову и Метохији: идентитет, значај, угроженост” у Галерији САНУ крајем 2017. године, коју је видело преко 50.000 посетилаца....-  наводи се између осталог у саопштењу.

Ово оделење оцењује да је  оспоравање тих напора и постигнућа потпуно неоправдано, исто онако као и сасвим малициозно и неосновано спочитавање САНУ да је неко у њој забранио одржавање изложбе о Јасеновцу.

- Напротив, у Академији и у Одељењу историјских наука учињено је све да се створе материјални и сви потребни научни и стручни услови за остварење изложбе под називом Тотални геноцид, али она је морала бити одложена није била правовремено припремљена – наводи се у саопштењу. -  Изложба, нажалост, никада није одржана, јер је њен аутор убрзо преминуо. За Одељење историјских наука сасвим је извесно да читаво, овде овлаш описано, научно ангажовање у неколико претходних година, надовезујући се на напоре ранијих генерација, не би досегнуло тако висок ниво активности без трајне подршке Извршног одбора САНУ на чијем је челу академик Владимир С. Костић. Он је лично био и иницијатор многих активности везаних за проучвање Косова и Метохије и здушно их је подржавао.

На крају, оделење историјских наука констатује да се са сигурношћу може рећи да ниједна научна институција у нашој земљи није дала толики допринос у свестраном изучавању Косова и Метохије колико је то учинила и чини САНУ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (8)

СВИ СУ ШОКИРАНИ: У јавност испливао буџет Асвела