КУРТИЈЕВ ПЛАН КОЧИ 10 СРБА: Кандидат за премијера у Приштини тражи пречицу за пројекат уједињења са Албанијом

Д. Р. Ђорђевић

06. 03. 2021. у 09:00

ЛИДЕР "Самоопредељења" Аљбин Курти још није засео у фотељу премијера привремених институција на Космету, а већ је представнике Срба у парламенту означио као проблем који се испречио остваривању тежњи да се "Косово" уједини са Албанијом.

КУРТИЈЕВ ПЛАН КОЧИ 10 СРБА: Кандидат за премијера у Приштини тражи пречицу за пројекат уједињења са Албанијом

Курти на све начине покушава да се приближи Рами

Наиме, према слову косовског устава, уједињење са другом државом није дозвољено, а промена устава није могућа без макар три гласа српских посланика. Зато је Курти и завапио:

- У предизборној кампањи обавезали смо се на доношење закона о референдумима. Али закон о референдумима није довољан. На несрећу, када је устав Косова усвојен у јуну 2008. године, члан 1.3 каже да немамо право да се придружимо другој држави. Морамо то променити једног дана, али то се не ради брзо и лако. Јер су нам такође потребни гласови две трећине мањина у скупштини - навео је Курти.

Устав тзв. Косова каже да неће бити захтева за уједињење "са било којом државом или делом државе", а за измену овог акта потребна је подршка две трећине посланика, укључујући две трећине свих посланика који заузимају резервисана или загарантована места за представнике невећинских заједница. Како је у парламенту резервисаних 20 места (десет за српску заједницу и десет за остале припаднике мањинских заједница - Роме, Ашкалије, Египћане, Бошњаке, Турке и Горанце), две трећине свих невећинских посланика је 13. То значи да када би свих десет посланика који заступају друге невећинске заједнице били за промену устава, за коначну одлуку фалила би још три српска гласа.

На изјаву Куртија да би гласао за уједињење "Косова" и Албаније реаговао је изасланик бившег председника САД Доналда Трампа за дијалог Београда и Приштине, Ричард Гренел, који је на свом твитер-налогу упитао "зашто Аљбин Курти говори о урушавању сопствене земље?" Гренел је уједно позвао новог председника Џозефа Бајдена и његову администрацију да осуде те Куртијеве речи.

Косовске власти већ су имале проблем са српском "рампом" када су хтеле да "Косовске безбедносне снаге" претворе у оружану силу, јер устав не препознаје "војску Косова". Пошто су им овде фалили српски гласови за измену устава, у децембру 2018. послужили су се триком и донели сет закона који су омогућили трансформацију КБС у косовску војску: Закон о министарству одбране, Закон о косовским безбедносним снагама и Закон о служби у косовским безбедносним снагама. За усвајање тих прописа нису им били потребни српски гласови, а тој седници парламента посланици Српске листе нису присуствовали. Тиме су заобишли сопствени устав.

Тај маневар уједно је био и гажење међународних норми које су тада осудили не само Београд, већ и Москва, јер је формирањем "војске Косова" прекршена Резолуција Савета безбедности Уједињених нација, која дозвољава да на КиМ постоје само међународне безбедносне снаге.

Хоће ли се Курти досетити неке сличне пречице којом би се ипак стигло до уједињења са Албанијом?

СРПСКА ЛИСТА - ЈЕДИНА БРАНА

ПОРУКА Куртија да "докле год Српска листа има десет места у парламенту, Косово неће моћи да промени устав како би се ујединило једног дана са Албанијом", сугерише да je он сматра да би можда представници неких других српских опција на КиМ били вољни да подрже његов пројекат. Али, у новом сазиву парламента свих десет резервисаних мандата за српску мањину је у рукама СЛ. Поводом Куртијеве изјаве, директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић изјавио да је и Курти признао да је Српска листа једина брана опасном пројекту велике Албаније.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

СРБИЈА ДОБИЈА ОГРОМНО ПОЈАЧАЊЕ: Један од најталентованијих фудбалера света ипак облачи дрес орлова?