ЗАХТЕВИ РАСУТИ У ПЛАТФОРМАМА: Опозиција ће на међустраначком дијалогу о изборним условима наступити са неколико докумената

Д. МИЛИНКОВИЋ

10. 03. 2021. у 09:37

ТАЧАН датум када ће стартовати међустраначки дијалог и формат тих разговора још није познат, а у Скупштину Србије почеле су да пристижу платформе са предлозима за побољшање изборних услова.

ЗАХТЕВИ РАСУТИ У ПЛАТФОРМАМА: Опозиција ће на међустраначком дијалогу о изборним условима наступити са неколико докумената

Архива

Како сада ствари стоје, тек предстоји "инфлација" ових докумената из расцепкане опозиције, што ће само довести до додатне конфузије, али и гужве за преговарачким столом.

Засад није дефинисано ни да ли ће се у дијалогу расправљати о свакој појединачној платформи, што би, упозоравају саговорници "Новости", могло да траје унедоглед, или ће бити направљен списак заједничких захтева опозиције, па да се онда о њима води дискусија.

Шеф парламента Ивица Дачић потврдио је да су се неке странке одазвале његовом позиву и доставиле платформе. Он је рекао и да је предложио да се са странкама разговара од 15. до 19. марта, али да је то било пребрзо за европске посланике који ће такође учествовати у дијалогу:

- У току је припремна фаза, а европарламентарцима се не жури. Они желе да разговарају и са парламентарним и са ванпарламентарним странкама, као и са Владом Србије, после чега ће бити направљена динамика, списак тема и листа учесника.

Своје платформе засад је предала група од шест мањинских странака, као и блок око Социјалдемократске странке Бориса Тадића. Тачније, заједничку платформу су предале СДС, Нова странка, Грађански демократски форум, Мађарски покрет, "1 од 5 милиона", Влашка странка, КЛИП Марка Бастаћа, Нова Србија Велимира Илића, Демократе Србије Бранислава Лечића и Зелена странка.

На овом списку, међутим, нема Демократске странке Србије, која је учествовала у формулисању заједничког документа и подржала његову прву верзију. Милош Јовановић, лидер ДСС, за "Новости" објашњава зашто је до тога дошло:

- Наши партнери су на крају одлучили да у платформу уђе и захтев о раздвајању избора на свим нивоима, што је за нас неприхватљиво, јер сматрамо да би то за већину опозиције био самоубилачки потез, с обзиром на то да већина странака нема инфраструктуру и могућности да у кратком року води више кампања. Са свим осталим деловима платформе која је предата се слажемо и подржаћемо их. Ми ћемо вероватно предати наш документ, без захтева за раздвајање избора, за део дијалога без представника из Брисела, а који тражимо.

Блок окупљен око ССП Драгана Ђиласа, засад ништа неће предавати у Скупштину. Они су захтеве послали посредницима из ЕП.

НАЈМАЊИ ЗАЈЕДНИЧКИ ИМЕНИТЕЉ

Бојан Клачар, из ЦеСИД-а, каже да му се чини немогућим и нереалним да се појединачно расправља о свакој платформи која дође у парламент:

- Реалније је да се кандидују одређене теме или блокови тема о којима би се странке изјашњавале, односно да се дефинише најмањи заједнички именитељ и он преточи у изборне законе и прописе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ЗАТОЧЕНИЦА ЗЕМУНАЦА 9 МЕСЕЦИ: Ко је Љиљана Буха коју у серији Сабља игра прелепа глумица?