НИШТА ОД ПРИЗНАЊА ТЗВ. КОСОВА: Зашто прогнозе о промени става Грчке падају у воду
ИАКО поједини стручњаци за међународну политику прогнозирају да ће Грчка променити свој став и признати тзв. Косово, за сада нема никаквих назнака да ће се тако нешто догодити.
На Грчку се, за сада, не врше спољнополитички притисци који је на тај потез приморавају, а чак и да их има, у његовом спровођењу баријера је и – Кипар.
Стручњаци за међународну политику Дејвид Филипс и Данијел Сервер очекују да ће Грчка, једна од пет чланица ЕУ које не признају независност тзв. Косова, највероватније променити свој став и признати лажну државу. Они се слажу да треба сачекати крај дијалога између Београда и Приштине како би се видео став земаља ЕУ по питању Косова.
Сервер сматра да су шансе да државе које нису признале независност тзв. Косова промене свој став мале, али подсећа да је Грчка у „Агенди 2014“ предложила продубљивање евроатлантских интеграција свих земаља Западног Балкана.
ГРЧКА НЕЋЕ ПРИЗНАТИ ТЗВ. КОСОВО
Дописник грчке телевизије ЕРТ Никос Пелпас за Спутњик каже да за сада не постоје најаве ни назнаке да ће Грчка променити свој став о Косову, нарочито јер се у спољној политици није догодило ништа што би Грчку приморало на такав потез како би добила наклоност неких западних земаља.
„С друге стране, ради се о принципијелном ставу, јер признање Косова значи прихватање принципа да територија неке земље може једноставно да се одвоји и прогласи своју независност. То је, пре свега, у супротности са ставом кипарских Грка и саме Грчке и то би значило прихватање отцепљења дела Кипра, који је окупиран“, истиче Пелпас.
Он сматра да ће Грчка заузети коначан став о Косову након завршетка преговора Београда и Приштине у оквиру ЕУ.
Филипсове и Серверове изјаве Пелпас тумачи као притисак на Србију, који би требало да јој наговести да у преговорима буде „конструктивнија“ или попустљивија, и додаје да оне могу да буду везане за недавну посету грчког министра спољних послова Београду, који је том приликом рекао да је Грчка спремна да посредује у косовском питању, ако Србија то од ње буде тражила.
„Можда су протумачили то тако, јер да би неко био посредник, мора да има исти став и према Косову и према Србији. Вероватно је то погрешно протумачено. Не верујем да ће се став Грчке, за сада, променити“, убеђен је Пелпас.
Хоће ли бити притисака на Грчку
На питање да ли су Филипсове и Серверове изјаве сигнал да би Грчка могла да буде изложена спољнополитичким притисцима, Пелпас одговара:
„Раније, када је Грчка имала важна питања око Северне Македоније, није било притисака да се с Албанцима постигне договор како би на неки начин добили бољи уговор са Северном Македонијом око решења тог питања. Не знам зашто би их било сада. Не постоји такво питање отворено од стране Грчке, којим би тражила да добије наклоност неких земаља, како би решила поједина спољнополитичка питања“, напомиње Пелпас.
Земље чланице ЕУ које нису прознале тзв. Косово су Кипар, Грчка Румунија, Словачка и Шпанија.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ПОРУКА ИГУМАНА САВЕ ЈАЊИЋА ПРИШТИНИ: Поред СПЦ, не признају вас ни Ватикан, ЕУ, НАТО...
09. 04. 2021. у 20:11
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)