ЖИВОТ У ВИНЧИ ПРАВИ ПАКАО: Репортери "Новости" провели дан са житељима приградског насеља у близини депоније која је горела

М. СТАНОЈКОВИЋ

12. 08. 2021. у 08:51

ЖИТЕЉИ Винче од тренутка избијања пожара на депонији преживљавају праву драму!

ЖИВОТ  У ВИНЧИ  ПРАВИ  ПАКАО: Репортери Новости провели дан са житељима приградског насеља у близини депоније која је горела

Фото П. Милошевић

Страх за здравље увукао се међу људе, а затворени прозори недовољна су баријера да се сачувају од дима који штипа за очи и нос! Иако им пламен са најнеусловнијег сметлишта није непознаница јер су у комшилуку, како кажу, овакав пожар не памте.

Од тренутка избијања ватре, несносни мирис и дим шири се с времена на време престоницом, али, већ годинама уназад загушава живот највише онима који су јој најближи - мештанима Винче. Иако се и јуче облак померао ка другим деловима града, било је и момената да се предахне. Ипак, за житеље Винче предаха нема. Страхују за здравље јер о загађењу доносе суд на основу личног осећаја, а податке о загађујућих материја из правца депоније изостају.

ПРАШИНА Горица Николић, Фото П. Милошевић

Чим се закорачи у Винчу, осети се непријатан мирис у носу. Како се приближавате депонији, смрад је још интензивнији, а дим који се надвија над депонијом се види као на длану.

НОВЕ МАШИНЕ

Приватни партнер града демантује наводе да немају неопходну опрему за прераду смећа са депоније.

- "Бео чиста енергија" примењује све техничко-технолошке мере за исправно одлагање отпада. То укључује и коришћење специјалне нове механизације која је купљена за ове потребе, па тако и за сабијање отпада.

Како су се репортери "Новости" уверили, а посведочили им мештани, иако им ова ситуација није нова, али је најалармантнија. Запослени у металостругарској радионици у Улици Рите Ине навикли су да у прашини раде јер им је "прљав" посао, али сада ни на паузи не могу да предахну.

- Када смо дошли на посао ујутру, од облака није могло да се прође ка Гроцкој са стране плантажа - каже Горица Николић. - Ветар је ваљда претходних дана дувао на другу страну.

СЕЋАЊА Жика Живановић, Фото П. Милошевић

Колеге су отишле на терен у град како би барем мало избегли загађење, али неко мора да остане да ради и овде. Бојимо се за здравље. Срећом, не станујем у овом делу, већ само овде радим, али сам свакако већи део дана у Винчи.

У кући поред ове радионице, Славица Нојнес дошла је из Аустрије у посету ћерки и унуцима. Каже, целе ноћи нису могли заспе јер је ваздух био неподношљив.

- Сваки пут кад овде дођем, ја се разболим - каже Славица. - Затворили смо све прозоре, али ни климу нисмо могли да пустимо јер прерађује тај исти ваздух. Као да мирис паљевине улази кроз зидове у кућу.

ТОНЕ ВОДЕ

ИАКО је пожар на депонији Винча стављен у уторак под контролу, у ноћи између уторка и среде у току догашавања сипано је око 100 тона воде. Истрага која ће показати да ли су високе температуре једини узрок је у току, а како је истакао заменик градоначелника Горан Весић, запослени "Градске чистоће" и приватног партнера "Беочисте енергије" позвани су на разговор у полицији.

Весић је истакао да ће се још пет, шест дана осећати дим:

- Мале су шансе да се овакав инцидент понови јер нам предстоји јесен, јер се такве ствари ређе дешавају, а до краја године ће проблем бити решен.

Винчанац Жика Живановић, који у камиону поред пута продаје воће и поврће, каже да је дисао пуним плућима док није изграђена депонија у Винчи, пре више од четири деценије.

Ових дана са муштеријама дели исте муке и страхове:

- Исто је сваке године, јер депонија тиња готово константно. То не може да се среди док је не затворе. Загађење је велико. Врућине су неподношљиве, а ми нити смемо да отворимо прозоре, нити да изађемо на ваздух.

ПРАЗНО Улица у Винчи која води ка депонили, Фото П. Милошевић

И једна суграђанка док пазари брескве коментарише како се недавно из Земуна преселила у Винчу.

- Винча је лепа, али се надам се да ће пожар ускоро бити саниран и да ће се ваздух колико-толико прочистити.

Код улазне рампе на депонији Винча јуче су се смењивали камиони са смећем, али и земљом која се допрема за затрпавање. Како радници коментаришу, ситуација се стишава.

- "Бео чиста енергија" је довезла доста механизације, много више него оне с којом смо раније гасили пожаре. То је сада њихова брига и биће сређено - каже један од радника на рампи.

* * * * * * * *

ДИРЕКТОР "БЕОЧИСТЕ" ВЛАДИМИР МИЛОВАНОВИЋ О НАВОДНО ЗАКАСНЕЛОЈ АКЦИЈИ ГАШЕЊА

НИЈЕ СЕ ОДМАХ ЗНАЛО ДА ЈЕ ПОЖАР ТАКВИХ РАЗМЕРА

ОД тренутка избијања пожара, пријаве инцидента и доласка ватрогасаца и гашења наводно

је прошло извесно време. Тај период је био изгубљен за интервенцију надлежних служби. Како објашњава директор "Беочисте енергије" Владимир Миловановић инвенцију је у суботу онемогућила непритупачност и слаба видљивост. Ипак, како истиче, обезбеђење је поступило по протоколу који важи за овакве ситуације.

- Није прихватљива оптужба да се чекало предуго са позивом ватрогасцима - каже Миловановић за "Новости".

Фото Instastory@moj beograd/Принтскрин

- Претходно је било потребно утврдити да ли је реч о редовној појави дима или о пожару који захтева ангажовање ватрогасаца. У сваком случају, чим је идентификован отворени пламен, почело је и гашење насипањем земље у нашој организацији док се чекао долазак ватрогасаца. Проблем је што су екстремни временски услови погодовали брзом ширењу пожара па је до доласка ватрогасаца већ велика површина депоније била захваћена ватром.

Како објашњава Миловановић, надлежни сектор Полицијске Управе Београда спроводи истрагу узрока настанка пожара и на тужилаштву ће бити одлука да утврди да ли постоји нечија кривица или је реч о акцидентној ситуацији услед временских услова и услова који владају на депонији.

Иако је "Беочиста енергија" преузела нову депонију од 2. августа, како је истакао Миловановић, у наредним данима почеће затварање и санације постојеће, за шта ће бити потребно више од три године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било