НАГРАДУ ЈОЈ ДОНЕЛА ТЕМА О ХРАБРОСТИ: Гост "Новости" Невена Павловић, најбољи млади писац на такмичењу ученичких домова
ПИСАЊЕ и читање су њене велике љубави, што баш и није често међу тинјеџерима. Поред књижевности, воли да глуми, рецитује, плеше, слика, а ова мултиталентована девојчица је и едукатор за вршњачко насиље

Фото: N.Skenderija
Зове се Невена Павловић, ученица је другог разреда Медицинске школе на Звездари - смер фармацеутски техничар. Написала је најбољи литерарани састав у Србији на традиционалном такмичењу "Домијада", на коме учествују ђаци из свих ученичких домова из целе земље.
Родом из Лозовика, ова образована, насмејана, радознала, свестрана, комуникативна девојка, од пре две година живи у дому ученика "Милутин Миланковић". Велику подршку у свему што ради има од свог васпитача Драгане Илић, која је и професор српског језика и књижевности и заједно са управом дома заслужна што се међу децом негује љубав према књижевности, а ђаци мотивишу да читају, пишу, похађају разне секције. За свој рад не траже никакву материјалне надокнаду, што јед данас заиста ретко међу просветеним радницима. Јер, како кажу највећа награда су им успеси ђака.
У разговору за "Новости", Невена нам открива да јој је потребно тек десетак секунди да пронађе срж рада и после само гради причу. На такмичењу ђаци имају 90 минута да напишу састав или песму, а теме добијају пред почетак. Невена је иазабрала "Храброст која се бори, боља је од слабости која траје". Њена препознатљивост је што су јој састави приче које сама смишља.
- Писала сам о два војника из Другог светског рата, који су били најбољи пројатељи - прича Невена. - Један је био храбар,борио се за оно што жели, за своју земљу, другове. Други је увек гледао да заобиђе ратне обавезе, било му је драже да преживи. Храбри Фин на крају умире. Иако преживи, његов пријатељ схвата да његов живот вреди мање од Финовог, чији је имао смисао.
БИБЛИОТЕКА
У савременој библиотеци, чије је опремање помогао "Телеком", налази се књижним фонд са више од 6.000 наслова.
Млада списатељица сматра да ј креативност јако битна, коју она проналази у музици и читању. Поручује да свако треба да ради оно у чему ужива, да треба ширити видике, јер је знање моћ. Већ учествовала да књижевним такмичењима и освајала награде. Воли да чита, тренутно је то Нушићев "Народни посланик". Лектира јој је обавезно штиво, јер не може да поше о нечему што не прочита. Књижевни идоли су јој Милош Црњански и Оноре де Балзак.
Професорка Илић сматра да се децу треба слушати, усмеравати их према њиховим интересовањима, пружити им могућност да дискутују. Она истиче да се плате у просвети одувек биле мале, али да се тај посао не ради због новца.
- Мотивација је кључна и разговор са децом - објашњава Илић. - Ми смо недавно отворили библотеку. Читаоница је у простору, које је леп, подстицајан, креативан, простран. Постоји и читалачки кутак са угаоном гарнитуром, која их вуче у књижевни свет. Стално је обогаћујемо новим насловима. Добили смо нобеловце у последњих 20 година. Најдраже ми је кад видим пуну читаоницу и ђаке који долазе по књиге. То значи да је исправно оно што радим, а сваки њихов успех је и моја победа. Највише воле да читају стрипове, популарну психологију и класике.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (1)