КЛИМЕ ПОДЕШАВАТИ ОД 24 ДО 28 СТЕПЕНИ: Погрешно коришћење расхладних уређаја доводи до озбиљних здравствених проблема
ТРОПСКЕ врелине овог лета топе београдски асфалт, а расхладни уређаји спуштају температуре чак и до 20 степени?! Климе су постале неизоставни део ентеријера станова, продавница, канцеларија, а температура коју показују најчешће је од 16 до 18 степени, док напољу сунце "пржи" на плус 30.

Фото: З.Јовановић
Зато је за улазак у продавницу, апотеку или аутобус ГСП, потребно имати код себе џемпер како се не бисте смрзли. Из градског Завода за јавно здравље упозоравају на велике последице по здравље, које може имати неправилно коришћење клима-уређаја.
Према речима др сц. мед. Весне Слепчевић, специјалисте хигијене у ГЗЗЈЗ, највећи проблем је што се не води рачуна колика је разлика спољашње температуре ваздуха и оне која се постиже коришћењем клима-уређаја.
- Оптимална разлика би требало да буде од 5 до 10 степени, односно да температура у просторији буде од 24 до 28 степени - објашњава др Слепчевић. - Када ви нагло промените средину са таквом разликом у температури, организам се излаже стресу, јер нема довољно времена да се адаптира на новонастале услове. Ту највише трпи кардиоваскулрани систем, крвни судови који знамо да се на топлоти шире, а при нижим температурама се скупљају.
РЕДОВНО ОДРЖАВАЊЕ
СТРУЧЊАЦИ саветују да климе треба укључивати тек када је температура спољашњег ваздуха већа од 30 степени.
Уколико се ради о централним системима за вештачку вентилацију и климатизацију омогућити подешавање са максимумом удела свежег ваздуха. За вентилацију и климатизацију затвореног простора препоручује се примена система са ХЕПА филтерима, који се морају редовно одржавати, чистити и мењати, у складу са произвођачком спецификацијом.
Потребно је повремено напуштати просторију односно померити се из зоне кретања расхлађеног ваздуха, као и редовно и често проветравати просторију отварањем прозора, у периодима дана када је спољна температура нижа.
Најопасније је када је клима укључена ноћу, па се препоручује да се просторије више расхлађују у тренутку када нема никог у простору. Стручњаци упозоравају и да је веома важно да не треба бити директно изложен струјању ваздуха.
- Ризици неадекватног коришћења клима-уређаја крећу се од баналних, као што су прехладе и краткотрајне главобоље, до озбиљних последица услед потхлађивања одређених делова или читавог тела - неуралгије (болови дуж нервних завршетака), парезе, односно парализе мишића и нерава, реуматске тегобе - укоченост, мигренозне главобоље, пад имунитета, топлотни шок при наглом изласку у спољну средину - наводе стручњаци ГЗЗЈЗ.
Посебно је важно појачати мере чишћења и дезинфекције извода, филтера, решетки и свих делова система који су техничким процедурама предвиђени.
- Неопходно је нагласити да ефекти коришћења расхладних уређаја и система који функционишу на принципу рециркулације ваздуха (без уноса свежег ваздуха) доводе до бржег ширења проузроковача респираторних заразних болести у просторији, када у њој борави више особа, од којих нека има испољене или прикривене знаке обољења, односно излучује проузроковаче у спољну средину - упозоравају стручњаци.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ТРАМП ЗАСПАО И ЗАХРКАО НА САХРАНИ ПАПЕ? У њега је ушао дух "Успаваног Џоа" или то баш и није тако?
"УСПАВАНИ Доналд" на делу или баш и не?
27. 04. 2025. у 14:11
Коментари (1)