МАЊЕ ПРОСТОРА, КРАЋИ СПИСКОВИ: У продуженом боравку више од 7.000 малишана, али интересовање родитеља веће
НЕДОВОЉНО места у продуженом боравку проблем је који годинама уназад постоји у престоничким школама.

Фото З. Јовановић
Према последњим доступним подацима Секретаријата за образовање и дечју заштиту, из градске касе се издваја новац за зараде за 195 наставника у продуженом боравку за трећи и четврти разред у 84 школе, као и 101 учитеља у првом и другом разреду у 60 школа. То за целу школску годину износи нешто више од 150 милиона динара. Ову услугу користи између седам и осам хиљада београдских основаца.
Мало је нових школа које су увеле ову услугу тако да она постоји, углавном, у образовним установама које су је и раније имале. Основни разлог за то је мањак простора, али и недостатак наставника. Организација одласка и повратка деце из школе родитељима задаје велику бригу, поготово ако у њој нема продуженог боравка. То се посебно односи на оне мале ђаке које маме и тате не могу да испрате и дочекају из школе када се огласи школско звоно, јер је већина у то време на послу.
УСЛОВИ, ПА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО
Да би школа организовала продужени боравак ђака потребно је да за то има адекватан простор, опрему и наставна средства.
"Зелено светло" се од надлежних добија на иницијативу Савета родитеља, с којом мора да се сагласи наставничко веће, а Школски одбор доноси званичну одлуку. Са децом у боравку раде наставници разредне наставе, који су ангажовани по уговору о привременим и повременим пословима, а њихово ангажовање плаћа Град Београд.
- С обзиром на то да смо највећа основна школа у Србији која ради под једним кровом, интересовање за продужени боравак је огромно - каже Милан Крстић, директор ОШ "Павле Савић" у Миријеву. - Будући да већ годинама кубуримо са недостатком простора, нажалост, нисмо успели свима да изађемо у сусрет. Искористили смо све што је могуће, од учионица до свечане сале, како бисмо могли што више деце да сместимо, али да то не доведе у питање нормално одвијање наставе. У први разред смо уписали 285 ђака, док у продуженом боравку имамо три одељења у првом и два у другом разреду.
Законом је предвиђено да локална самоуправа финансира продужени боравак у трећем и четвртом разреду у свим школама које се пријаве и имају услова за организовање овог облика рада. Међутим, дешава се да Град "ускочи" и за прва два разреда и преузима трошкове на себе, како би што више деце било у продуженом боравку. У боравку ђаци ураде домаће задатке, науче шта је потребно, а и збринути су док су им родитељи на послу.
Ова услуга је бесплатна, а родитељи плаћају само храну уколико у њиховој школи постоје организовани оброци.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)