У ЗУЦУ ПРОНАЂЕН ДЕО ОЛТАРА ЦРКВЕ: После неколико месеци ископавања, откривени делови храма на локалитету Манастириште (ФОТО)
АРХЕОЛОЗИ су крајем прошле године започели са истраживањима на локалитету Манастириште у селу Зуце, а сада су стручњаци на овом месту пронашли део зида апсиде, архитектонског елемента из олтара.
Осим тога, пронађени су остаци најмање десет скелета.
Ископавања су започета како би се пронашао и утврдио првобитни положај манастира Раковица. Пројекат финансира Министарство културе, а реализује га Завод за заштиту споменика културе града Београда.
Локалитет Манастириште налази се на делу између Зуца и Врчина. Археолози су током децембра започели ископавања на овом месту, када су пронађени остаци грађевине, три скелета и неколико предмета.
- Ту су и фрагменти грнчарије и фресака, животињских костију. Међу оним што је пронађено издваја се новчић угарског краља Лајоша Анжујског, који је пронађен у слоју шута уз унутрашњи апсидални лук - кажу стручњаци Завода. - У наставку истраживања циљ нам је откривање зидова који су на неким местима уништени укопавањем млађих гробова. Осим тога, важно нам је и прецизирање времена изградње цркве и датовање скелетних остатака.
Утврђивање позиције, габарита и тачног времена изградње цркве има изузетан значај за реконструкцију развоја сакралне архитектуре и континуитета духовног живота на подручју Града Београда.
Верници га често посећују
МАНАСТИР Раковица са првобитне на садашњу локацију пресељен је током 16. века. Од центра Београда је удаљен 11 километара и налази се на кружном путу, који од зграде Општине Раковица води ка Авали.
Бивши српски патријарх Димитрије сахрањен је у овом манастиру 1930. године, а српски патријарх Павле сахрањен је у манастиру Раковица 19. новембра 2009. године по сопственој жељи. Од тада је манастир постао место где верници често долазе.
Како би се утврдио првобитни положај манастира Раковица, пре више од десет година археолог Зоран Симић започео је истраживања на другој локацији, на којој нису пронађени остаци манастирског комплекса. - Постоји мало писаних извора везаних за манастир Раковицу. У путопису Феликса Петанчића из 1502. године наилазимо на најстарији помен манастира (Racauicense monasterium). У турским пописима Београда и околине из 1560. године манастир Раковица се помиње као "манастир код села Хрчина" - објашњавају стручњаци Завода.
Ископавања на овом простору започета су на основу конфигурације терена, писаних извора, казивања мештана и народних предања. Када је терен био раскрчен, обављено је и геофизичко снимање, после чега је започето археолошко ископавање.
СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПОРУЧИЛА НОВО НАОРУЖАЊЕ: У Русију стигли артиљеријски системи
СЕВЕРНА Кореја је недавно испоручила додатне артиљеријске системе Русији за употребу у Украјини, а неколико хиљада севернокорејских војника распоређених у Русији почело је да учествује у борбама, саопштила је данас јужнокорејска обавештајна агенција (НИС).
20. 11. 2024. у 09:50
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)