СЕЋАЊЕ НА ПАТРИЈАРХА ВАРНАВУ: Одржан парастос у Пљевљима (ФОТО)

М. ДРОБЊАК

24. 07. 2023. у 14:53

ПОВОДОМ 86 година од мученичке смрти патријарха Варнаве, владика милешевски Атанасије, уз саслужење свештенства и монаштва, служио је парастос патријарху Варнави на Варошком гробљу поред гробнице где су сахрањени патријархов отац Ђорђе, мајка Крсмана и браћа Алекса и Урош.

СЕЋАЊЕ НА ПАТРИЈАРХА ВАРНАВУ: Одржан парастос у Пљевљима (ФОТО)

Фото:Православна Пљевља

На дан мученичке смрти патријарха Варнаве Росића, 24. јула, крај породичне гробнице Росића, на старом градском гробљу на Вароши одржан је помен члановима породице Росић и патријарху Варнави Росићу.

Парастос је служио владика милешевски Атанасије на Варошком гробљу у Пљевљима, где су сахрањени патријархов отац Ђорђе, мајка Крсмана и браћа Алекса и Урош.

Мошти патријарха Варнаве Росића почивају у малој цркви Светог Саве на Врачару.

Петар Росић, будући српски патријарх, рођен је у Пљевљима 1880. године у српској православној породици Росић, од оца Ђорђа и мајке Крсмане. Крштен је у Манастиру Свете Тројице у Пљевљима. Основну школу је завршио у родном граду, петоразредну богословско-учитељску школу у Призрену, а Духовну академију у Петрограду у Русији. Монашки чин примио је из руку руског епископа Сергија. Као јеромонах био је службеник при српском посланству у Цариграду, потом је 1913. изабран за велешко-дебарског епископа. Ову дужност је обављао све до 1920. када је изабран за митрополита скопског. Године 1930. митрополит скопски Варнава наслеђује патријарха Димитрија на светосавском трону.

У 30. години живота постао је епископ, у 40. митрополит а у 50. патријарх. На челу Српске православне цркве налазио се од 1930. до 1937. године.

Патријарх Варнава се упокојио у ноћи између 23. и 24. јула 1937. године после краће болести, под још увек неразјашњеним околностима. Био је велики противник конкордата са Католичком црквом због кога је ушао у сукоб са тадашњом југословенском владом.

По мишљењу бројних историчара, патријарх Варнава је по заслугама којим је задужио Српску православну цркву и српски народ сврстан одмах иза Светог Саве, првог српског архиепископа и просветитеља.

Његово име је значајно и из разлога што је поставио камен темељац за изградњу велелепног светосавског храма у Београду. Последња жеља му је била да почива у овоме храму који ће бити завршен у наше време.

Треба казати да је један од чланова Одбора за изградњу Храма Светог Саве у Београду био и чувени тројички архимандрит и потоњи свештеномученик Серафим Џарић који је заједно са будућим српским патријархом похађао Призренску богословију. Иначе, Манастир Света Тројица пљеваљска је годинама издвајао значајне прилоге за изградњу светосавског Храма. Као митрополит и патријарх, Варнава је посећивао свој родни град и служио литургије у Манастиру Свете Тројице и цркви на Илином брду. Био је покровитељ Српског певачког друштва „Братство“ из Пљеваља, а остало је записано да је тридесетих година прошлог века дао највећи прилог за обнову Манастира Свете Тројице који је у то време био оштећен разорним поплавама.

Пљевљаци се са поносом сећају имена свог славног земљака патријарха Варнаве, а трг поред Цркве Свете Петке у Пљевљима носи његово име.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

У РЕПУБЛИКУ Србију ушла је велика железничка композиција натоварена са 50 оклопних борбених транспортера БТР-80А који ће појачати јединице Војске Републике Србије. То је поклон мађарског премијера Виктора Орбана српском председнику Александру Вучићу.

01. 06. 2024. у 13:24

Коментари (0)

ВРЕМЕ ЈЕ ЗА СПЕКТАКЛ – ДРУГА ШАНСА ЗА МИЛИОНЕРЕ ИЛИ 15. ТИТУЛА ЗА КРАЉЕВЕ? Погледајте шта нас очекује у финалу Лиге шампиона!