ОДРЕДИЛИ СЕ ПРЕМА ГЕНОЦИДУ: Како је Скупштина Црне Горе усвојила изненада проширену Резолуцију о геноциду у три логора
Скупштине Црне Горе, после вишесатне жучне расправе усвојила је Резолуцију о геноциду у систему логора Јасеновац, Дахау и Маутхаузен, која је нови, шири облик добила јуче, уочи седнице парламента.
За резолуцију, допуњену амандманима, је гласало 42 посланика од којих 41 "за", један је био против, док уздржаних није било. Изјашњавању о документу нису присуствовали посланици ДПС, ГП УРА и Хрватске грађанске иницијативе.
Према тексту резолуције, свесна историјске важности Јасеновца као места где су животе изгубили невини људи, Скупштина Црне Горе је одлучила да 22. април буде званично признат као Дан сећања на геноцид у Јасеновцу, а обележаваће се сваке године.
Чека се одговор Загреба
Иако су поједини медији пренели информацију да ће Хрватска упутити протесну ноту Црној Гори због тога што је резолуција о геноциду у Јасеновцу уврштена у дневни ред парламента, те да ће уколико резолуција буде усвојена, Хрватска повући на консултације свог амбасадора у Подгорици Веселка Грубишића, из Амбасаде те државе у Црној Гори казали су да засад не могу да потврде ове информације. Ни из Министарства иностраних послова Црне Горе нема званичних информација о овоме.
Током седнице оживеле су старе ране и поделе на партизане, усташе и четнике, издајнике и ослободиоце, џелате и жртве. Из редова опозиције стизале су увреде на рачун актуелне власти у Србији, председника Александра Вучића и оптужужбе да он стоји иза целе ове теме. Тако је на добацивање посланика Хрватске грађанске иницијативе Адријана Вуксановића, реаговао шеф парламента Андрија Мандић истичући да је ово изворна његова и идеја Милана Кнежевића, а не председника Вучића.
- Ми то радимо без утицаја Вучића и било кога са стране. Ово је потекло одавде из Црне Горе, Срби у Црној Гори нису се доселили из Србије, него смо аутохтони као Албанци, Бошњаци и Хрвати, рекао је Мандић. - Резолуција није ни на чију штету, а може да буде на корист свих грађана. Црна Гора ће постати прва држава на планети која ће осудити геноцид у Јасеновцу и то ће служити на част оних који можда неће гласати за резолуцију, и пропустиће да буду део велике историје Црне Горе. Ово је велики искорак и прилика да се одредимо као што смо се раније одређивали у односу на друге случајеве када би неко рекао какве ово везе има са Црном Гором и пошаљемо поруку која не вређа ниједну савремену државу ни Хрватску, ни Аустрију, ни Немачку, него да се одредимо као савремени људи у односу на тежак злочи.
Он је позвао "браћу Црногорце, Хрвате, Бошњаке и Албанце" да буду заједно у овоме.
- Данас на Видовдан привилегија парламента је да може да уради тако велику ствар. Када смо Кнежевић и ја предложили амандман морате да знате да је у логору Дахау било хиљаде заробљених, а међу њима и патријарх СПЦ Гаврило Дожић, свети владика Николај Велимировић. У логору Маутхаузен у Првом светском рату налазили су се заробљеници који су припадали и црногорској војсци, а у Другом светском рату припадници војске Краљевине Југославије - подсетио је Мандић.
Посланик ДНП Милан Кнежевић рекао је да је резолуција знак, не сећања, него обавезе према прошлости која нас "још увек прогања".
- Ово је наш отпор према релативизацији геноцида у Јасеновцу. Зато што се из године у годину од стране квазиисторичара у Хрватској покушава смањити број српских жртава, а Јасеновац се покушава представити као забавно-културни комплекс у којем су Срби, Јевреји и Роми изводили представе Шилера, преводили Гетеа, а наша деца се вртела на рингишпилу НДХ и Трећег рајха - навео је Кнежевић.
Он је рекао да се дуго питао зашто су му патријарх Гаврило Дожић и владика Николај у мислима кад се помене Дахау.
- То је због нашег Видовдана који је Његош назвао очним видом, за неке то више није очни вид, постали су ћорави кад се помене Видовдан. Видовдан наших победа и пораза добио је симболику данас и уверен сам и да се патријарх Дожић и владика Николај и стотине хиљаде јасеновачких мученика из Другог светског рата, макар благо, осмехују резолуцији која ће бити и за покој њихових душа, а против заборава што је некима био циљ - нагласио је Кнежевић.
Шеф посланичког клуба ДПС Андрија Николић оценио је да је резолуција о Јасеновцу смишљена манипулација којом се Хрватска и њен народ желе подвести под усташки режим. Казао је да су за њих неспорни нацистички, расистички и геноцидни карактер усташког режима, као и злочини почињени у јасеновачком логору.
Полемика о четницима
До жустре полемике је дошло између посланика ДПС Ивана Вуковића и Уједињене Црне Горе Владимира Добричанина. Вуковић је рекао да су четници током Другог рата сарађивали са усташама и Немцима у логорима Бањица и Јасеновац, на што је реаговао Добричанин :
-Како то можете да изговорите. У логору Бањица је умрла жена Драже Михаиловића, а у Јасеновцу Павле Ђуришић. Ви не смете да споменете ни Зидани Мост, ни Блајбург, ни Кочевје, поручио је Добричанин.
-Међутим, у резолуцији се не наводи ко је починио злочин. Нема података о броју убијених и њиховој националној и верској припадности. Не напомиње се да су након Другог светског рата за злочине кажњени припадници усташког режима, и не помињу се одговарајуће пресуде. Заповедници Љубо Милош, Анте Врбан и Ивица Матковић су заробљени и погубљени, док је заповедник логора Мирослав Филиповић осуђен за ратне злочине и погубљен - навео је Николић.
Лидер ГП УРА Дритан Абазовић је рекао да је проблем што је Јасеновац "класична политичка трговина и покушај оправдавања парламентарне већине за гласање у УН везано за резолуцију о Сребреници". Он сматра да је премијер Спајић преварио Хрвате.
- Како пише "Национал", човек је рекао људима да неће гласати за резолуцију. Спајић им је рекао: Дајте нам ИБАР, нећемо гласати резолуцију - рекао је Абазовић, док је Адријан Вуксановић (ХГИ) казао да је Јасеновац највећа срамота за хрватски народ, а да је први ко је то рекао био "кардинал Алојзије Степинац".
- Степинац је 1943. то казао Павелићу, а усташе су му убиле брата - поручио је лидер ХГИ.
У дневни ред уврштена је и иницијатива посланика Социјалдемократе Николе Зиројевића о осуди злочина Израела у Палестини.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (1)