РЕЖИМ ЋЕРАО, НАРОД БРАНИО: Исповест професора који је на својој кожи осетио Милову диктатуру

Велиша КАДИЋ

06. 09. 2020. у 12:20

ТРИДЕСЕТ година диктаторске владавине Демократске партије социјалиста на својој кожи је осетио професор историје, некадашњи директор Гимназије на Цетињу Миомир Ђуришић.

РЕЖИМ ЋЕРАО, НАРОД БРАНИО: Исповест професора који је на својој кожи осетио Милову диктатуру

Фото В.К.

Властима је сметао зато што се национално осећао Србином, и што се састајао са митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем. Џаба што су процрногорски Цетињани, ученици и њихови родитељи, грађани престонице, стали уз Ђуришића, који је постао неподобан због својих нацоналних ставова.

Први пут у новијој црногорској историји ђаци су подигли бунт подржавајући свог професора. Гимназијалци су држали јавне часове на којима су читали одломке из Волтерових, Хегелових дела, причали о демократији, владавини права, изборном законодавству. Били су доследни у томе да желе за директора Миомира Ђуришића, запретивши да се у клупе неће враћати док њихов захтев не буде удовољен.

- ЦЕТИЊЕ је почетак и крај свих нас, звали се ми Црногорци или Срби - прича, за "Новости", Миомир Ђуришић. - Тврдим да су ме ти догађаји на Цетињу учинили пуно бољим.
После свега власт је, каже, за тренутак попустила...

- Моји Цетињани су рекли - ми смо поразили ДПС. То се рачуна као први пораз ДПС-а, јер је актуелни председник Црне Горе, а тада премијер, био принуђен да попусти и ја сам био поново изабран. Дакле, Цетиње је победило. Након пола године, годину, тај систем је кренуо да меље мене лично - инспекције и судови. Први пут у животу, у 47. години почео сам да долазим на судске процесе, блокирали су ми рачуне, плате професорима, што је било неподношљиво. После свих тих догађаја остао сам без посла и скоро две године нисам радио, али сам из свега тога изашао јачи, јер сам уверен да сам радио све по хришћанским и православним нормама, са вером у Бога, Светог Петра Цетињског и Светог Василија Острошког. И све што сам тада радио и данас би поновио. Не стидим се и не кајем, него сам поносан на то време - каже Ђуришић.

Фото В.К.


КАДА је изабран за директора Гимназије, на Видовдан 2005. године, Миомир је пошао у Цетињски манастир и помолио се Богу и Светом Петру Цетињском, да му дају снаге и моћи да ради посао како треба.

- Функционисао сам четири године међу Цетињанима, и тада сам схватио да све оне приче деведесетих, о поделама на лажне Црногорце и Србе падају у воду. Тамо сам упознао мој народ, народ из приче моје мајке, оне Цетињане из времена краља Николе, књаза Данила, Његоша, Светог Петра Цетињског и врло брзо сам се осећао као свој на своме. Потом се десила 2009. година, када је био реизбор и када је ова власт, којој нисам припадао одлучила да ме макне. Онда се десило нешто, за некога са стране невероватно - да Цетиње стане уз некога за кога знају да је Србин из Црне Горе. Ученици, родитељи, професори. Једноставно, ја сам тада гледао те ликове и између осталог сам написао кратке приче, писао о њима као о ликовима из бајке који су се одједном појавили, које сам негде видео и осећао. Када сам се запитао шта се ово дешава, мој велики пријатељ и кум, песник Андрија Радуловић ми је рекао помало песнички: "Мијо, знаш ли зашто се то дешава?" Одговорио сам му да знам, али да бих волео да чујем шта он мисли. Рекао је: "Цетиње је једини град у Црној Гори где се врата још не закључавају!". И збиља је тако. И видимо да је тако. Оно једино традиционално црногорско што је још увек остало управо је ту.

НАШАО МИР У РАДИО СВЕТИГОРИ

- ПОСЛЕ свега сам схватио да бесни режим који је остао безобзиран и који је јурио ка дну, уништавајући све пред собом, није имао намеру да се заустави. Мени су сва врата била затворена у овој држави, али стицајем околности и Божјом вољом, Црква је та, која је као и увек кроз историју, прихватила људе који су били у сличној ситуацији као ја, и мене између осталих. Ту сам нашао свој мир, радим у Радио Светигори, пишем помало, и задовољан сам што сам опстао егзистенцијално и ментално, и онакакв какав сам увек био, не одустајући од својих животних принципа - каже професор Ђуришић.

ЊЕГОШЕВА МИСАО

У СВЕТ књижевности ушао је професор Миомир Ђуришић збирком прича "Михољско љето на Цетињу". У кратким причама и записима, повезивањем људи и догађаја, он говори о копчи националног јединства која спаја векове. Ово дело је својеврсна исповест у чијој дубини пулсира Његошева мисао написана здравим и живим народним језиком.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (2)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“