ДОКТОР ДРАГАН ГУЊИЋ ОТКЛАЊА НЕДОУМИЦЕ: Да ли свака кила мора да се оперише?

В.Н.

24. 07. 2021. у 15:54

ЖЕЛУДАЧНА кила или хијатс хернија може дуго да се "провлачи" без симптома као што су горушица, учестало подригивање, мучнина, али ако доста нарасте и почне "да притиска", или се чак и укљешти, симптоми могу бити драматични.

ДОКТОР ДРАГАН ГУЊИЋ ОТКЛАЊА НЕДОУМИЦЕ: Да ли свака кила мора да се оперише?

Фото Н. Скендерија

Због такве њене ћуди многи и не знају да имају килу уколико не дође до компликација, када она мора ургентно да се оперише. Када се и код којих пацијената приступа хируршком захвату кад разлог није ургентне природе објашњава доктор др Драган Гуњић, хирурк у Првој хируршкој клиници Универзитетског клиничког центра Србије:

- Одлуку о хируршком лечењу херније хијатуса једњака заједнички доносе хирург и пацијент. Само присуство киле не значи да такво стање мора и да се оперише. Најбитније је какве тегобе пацијент наводи и како реагује на лекове, промену животних и дијететских навика. Код неких пацијената долази до потпуне резолуције тегоба на примену лекова. Ова група пацијената је у "најповољнијем" положају јер има две терапијске опције пред собом - узимање лекова или хирургију, за које се може определити у било ком тренутку. Код њих је очекивани резултат хируршког лечења најбољи. Друга група пацијената не реагује на лекове или има минимални одговор. Код њих је хируршко лечење једина терапијска опција. Код постављања индикације за операцију треба бити опрезан јер одређени број пацијената симптоме горње диспепсије приписује постојању желудачне киле. Свакако, савет је да се након урађене дијагностике (ендоскопија, контрастна радиографија, ЦТ или функционално испитивање једњака) кроз разговор са хирургом пацијент детаљно упозна са преоперативном припремом, врстом операције и постоперативним током који је специфичан за ову врсту хирургије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (2)

ДА ЛИ ЈЕ ТЕЖЕ ОДГАЈАТИ ЋЕРКЕ ИЛИ СИНОВЕ? Научници дали одговор - ево које маме и тате ће драстично брже остарити