ПОСЛЕДИЦЕ УДАРА У ГЛАВУ МОГУ СЕ ПОЈАВИТИ НАКНАДНО: Трауме мозга у великом броју случајева се јављају за три месеца
ПОСЛЕДИЦЕ ударца у главу већином се испољавају одмах и трају кратко време након повреде. Међутим, код одређеног броја људи оне могу да остану трајне, а да се јаве тек након три месеца од повреде. У овом случају лекари говоре о посткомоционом синдрому.

Фото: Depositphotos
Докторка Драгослава Јовановић, неуролог Клиничко-болничког центра "Земун", каже да је овај синдром карактеристичан по томе што нема видљивих патолошких промена на мозгу, али тегобе значајно ремете квалитет живота:
- За посткомоциони синдром најчешће се узима да је то време од три месеца, када се након ударца у главу јављају тешкоће. То није ретко стање, напротив. Особе осећају повремене интензивне главобоље, вртоглавице, умор, поремећај памћења и концентрације, раздражљивост, слабљење либида, неспретност у ходу, равнотежи, осетљивост на светлост и буку, што доводи до анксиозности и депресивности. При томе, све ове симптоме можемо поделити на стварне, умишљене и емоционалне.
Код кога ће да дође до развоја посткомоционог синдрома није познато, па зато докторка Јовановић напомиње које тегобе никако не би требало занемаривати након ударца у главу:
- Бледило, презнојавање, мучнина, нагон на повраћањем, вртогалвица, "замућеност" у глави, збуњеност, главобоља, изразитији оток на месту ударца и краткотрајни губитак свести сигурни су показатељи да је ударац у главу био силовит и да је могуће да настану последице.
Најосетљивија тачка
ИАКО сваки ударац у главу може да буде окидач за настанак трајних последица, најопаснији је ударац у слепоочницу. Зависно од места и јачине ударца у главу, последица може да буде и развој епилепсије, унутрашње мождано крварење које може да доведе до поремећаја стања свести, инвалидности, па чак и до смрти.
Међу симптомима који су чест пратилац траума мозга су и проблеми са видом.
- Осим нејасног, замућеног вида, појаве дупле слике, болова у оку и око ока и нејасног периферног вида, јавља се и осетљивост на светлост - каже наша саговорница. - При томе, осетљивост на светлост се најдуже одржава.
Осцилације крвног притиска и повишена телесна температура су такође неке од последица ударца у главу. У најтежим ситуацијама код пацијента долази до амнезије, па и коме.
Колико ће последице трауме главе да буду тешке и колико ће да трају зависи искључиво од јачине ударца.
- Ако је ударац у главу био благ, тегобе се временом постепено умањују и проређују, а терапија подразумева мировање до повлачења симптома - каже др Јовановић. - При томе, мировање би требало да буде и физичко и ментално, што значи без коришћења рачунара, мобилног телефона, док би требало да читање и гледање телевизије буду ограничени. Дужина одмора се не може одредити, индивидулана је, али је свакако кључ опоравка. Уколико је ударац у главу био интензиван, са израженом клиничком сликом наведених тегоба, а посебно са поремећајем стања свести, постоји висок ризик од појаве трајних последица, у смислу менталних, емоционалних или моторних испада и оштећења.
Препоручујемо

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"НЕМОГУЋЕ ЈЕ ПОБЕЋИ ОД ТОГА": Здравко Чолић први пут о оптужбама да воли мушкарце
ПОЗНАТИ певач Здравко Чолић (73) познат је по томе што свој приватни живот чува далеко од очију јавности. Ипак, једном приликом одлучио је да направи изузетак и открије неколико личних детаља који су изненадили његове обожаваоце.
06. 04. 2025. у 11:39
Коментари (0)