У БОЛНИЦИ СВАКИ 10. ПОЗИТИВАН НА КОРОНУ: Лекари упозоравају - И блаже форме ковида могу да се искомпликују

И. К.

05. 02. 2022. у 09:40

ЗА опоравак од форми ковида које се лече код куће званично је потребно седам дана.

У БОЛНИЦИ СВАКИ 10. ПОЗИТИВАН НА КОРОНУ: Лекари упозоравају - И блаже форме ковида могу да се искомпликују

Фото Shutterstock

Међутим, како каже др Катарина Мијатовић, пулмолог и помоћник директора Завода за плућне болести и туберкулозу у Београду, пацијенти се од ове инфекције углавном опорављају најмање две недеље. Током тог периода може да дође и до погоршања, па је оболелима тешко да разликују шта је очекивана тегоба током акутног ковида, а због чега би поново требало отићи на анализе и преглед.

Докторка Мијатовић каже да су знаци који се не смеју игнорисати температура виша од 38 степени, која се не снижава ни после узимања антипиретика, затим плитак дах, отежано дисање, општа слабост и веома лош апетит.

- За лечење ковида код куће кључно је мировање, довољно сна, редовни оброци и узимање терапије искључиво како је саветовао лекар - каже наша саговорница. - Ипак, с обзиром на то да се ковид показао као непредвидива болест, потребан је опрез и непрестано ослушкивање организма.

У случају погоршања за пацијента је најбитније да што пре оде код лекара.

Фото Схуттерстоцк

Нису довољни резулати крве слике и Д-димера

- Многи губе драгоцено време тако што самоиницијативно раде анализе које при томе не знају да тумаче или их погрешно тумаче уз помоћ "др Гугла" - каже др Мијатовић. - Када постоје јасни знаци да је ковид кренуо тежим током, није довољно само да се гледа крвна слика и Д-димер. Поред тога, има још анализа које ћемо да урадимо, а за које пацијенти не знају, а и не треба да знају.

ТРИЈАЖА

УПАЛА плућа није једина индикација на основу које лекар упућује пацијента на болничко лечење.

- У веома важне параметре сврставају се и биохемијски налази, сатурација, опште стање, придружене болести и још много тога - каже др Мијатовић. - Ту процену може да ради само лекар, јер има пацијента са упалом плућа који могу да се лече и амбулантно.

Наша саговорница каже да ипак охрабрује чињеница да је број оних који се упуте на кућно лечење, па се накнадно хоспитализују испод 10 одсто. Али, није занемарљив број оних који долазе по помоћ у веома лошем стању, као ни оних који превише брзо и често траже помоћ због "ситних тегоба".

- Тешко је рећи када пацијенти са ковидом не би требало да иду лекару - каже др Мијатовић. - Увек има оних који су превише забринути и то би требало да се поштује. У сваком случају општа препорука је да помоћ лекара није потребна уколико је пацијент већ прегледан, добио је терапију и савете. Симптоми као што су, на пример, да не осећа укусе, мирисе, да слабо једе, да га боле кости, глава... то све прати овај вирус, али нису виталне индикације да би се из тих разлога јављали лекару. Дакле, нема разлога за панику и неопходно је поверење у лекара.

Фото: Д. Миловановић

На болничком лечењу испод 10 одсто прегледаних

Како наводи др Мијатовић, од свих пацијената у Заводу за плућне болести и туберкулозу, који се прегледају у току једног дана, њих мање од 10 одсто буде упућено на болничко лечење:

- Пацијенти у нашој установи добијају комплетну терапију по Националном протоколу. Ако се јаве у првих пет дана, доступни су нам антивирусни лекови. Такође, доступна нам је основна лабораторијска дијагностика, рендген, скенер, анализе гасова у крви, значи све што ће да нам да јасну слику да ли је за кућно лечење или не. Суштина је да се оболели придржавају свих савета које добију од наших лекара, јер као што сви знамо, болест је непредвидива, сваки је организам јединка за себе и тако му и ми лекари приступамо када га лечимо - каже др Мијатовић.

БОНУС ВИДЕО - ПОСЛЕДЊЕ ШТО ВИДЕ ЉУДИ КОЈИ УМРУ ОД КОРОНЕ: Доктор из ковид болнице објавио снимак упозорења

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене