ОВЧИЈЕ БОГИЊЕ ОПЕТ ИСПРАЗНИЛЕ ВРТИЋЕ: Да ли децу треба купати, како се лече и које су последице
ОСИМ респираторних вируса, ових дана деца изостају из вртића и због овчијих богиња.

Фото Shutterstock
У вртићима се, како кажу родитељи, појавила варичела, која додатно утиче на пражњене дечијих група, јер због ње деца из колектива морају да изостану минимум три недеље.
Како педијатри кажу, у овом периоду године деца највише бораве у затвореном простору и имају највише контакта, па се ова вирусна инфекција лако шири.
- Варичела или овчије богиње су вирусна осипна грозница која се најчешче јавља у дечијем узрасту - каже спец. др мед. Аленка Бојић. - Инфекција се преноси капљичним и ваздушним путем или директним контактом са везикулама, то јест, променама на кожи.
Симптоми и лечење варичела
Према речима др Бојић, инкубација, односно, време од контакта до евентуалног испољавања болести траје до 21 дан.
- Највећа контагиозност је два дана пре појаве оспе и траје све време док оспа избија и док не пређе у красте. Болест најчешће почиње повишеном телесном температуром, која мозе бити умерено повишена, висока, а мозе и изостати - објашњава докторка Бојић.
Како каже, након скока температуре и појаве неспецифичних знакова болести као сто је умор, губитак апетита, долази до појаве оспе и то најчешће најпре у пределу главе, лица, трупа...
- Оспом је захваћено цело тело, може да се јави и у усној дубљи, на вежњачи ока, у пределу гениталија. Оспа пролази кроз одређене стадијуме од макуле,везикуле и на крају красте. У исто време на кожи се могу наћи сви стадијуми оспе, која је, у већини случајева праћена сврабом - истиче др Аленка.

ФОТО: Депоситпхотос
Овчије богиње најчешће лакше обољење
Докторка Бојић објашњава да се дијагноза поставља клиничким прегледом, а да је лечење углавном симптоматско и усмерено је на обарање телесне темпертуре, сузбијање свраба.
- На тржишу постоје разни препарати који помажу када је сузбијање свраба у питању. Такође је веома битно и одржавање личне хигијене, што подразумева и купање. Постоје и антивирусни лекови, али они се не примењују у свакодневној пракси већ су резервисани за теже форме болести - каже за наш портал др Аленка.
Бојић наглашава да су овчије богиње најчешће лакше обољење, а компликације у виду секундарне бактеријске инфекције, упале плућа, енцефалитиса, тромбоцитопеније...итд су ретке, нарочити код здраве деце.
- Против варичеле постоји и вакцина која се даје у две дозе, која код нас јос увек није ушла у масовну примену. Савет родитељима је да при појави оспе дете изолују, јаве се изабраном лекару на преглед и склоне из колектива на период до три недеље - закључила је спец. др мед. Аленка Бојић.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy
Планира се обавезна вакцинација
Подсетимо, епидемиолог др Бранислав Тиодоровић је у јуну прошле године рекао да Србија планира да уведе обавезну вакцинацију деце против варичела.
- У Србији је за сада обавезно имунизовање против 11 заразних болести, а решено је да уведемо и против варичела. У САД, Канади, Аустралији деца се одавно вакцинишу против варичела и нема никаквих проблема - казао је тада проф. др Тиодоровић.
БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...
(Телеграф)

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)