ПРЕСКАЧЕ ВАМ СРЦЕ И ИМАТЕ ПРОБАДАЊЕ У ГРУДИМА: Кардиолог упозорава - то могу бити и симптоми миокардитиса
У РАНО пролеће пробадање у грудима и повремено прескакање срца су симптоми који муче многе, а најчешће младе и здраве људе. Ове тегобе углавном су узроковане прилагођавањем организма на новонастале временске услове. Међутим, код 22 особе са овим знацима нарушеног здравља од њих 100.000, узрок је упала срчаног мишића (миокардитис).
Ово запаљење узрокују бројне респираторне и стомачне вирусне инфекције. Већина брзо оздрави и потпуно се опорави, али око 20 одсто развије срчану слабост, а четири до пет оболелих жена и пет до шест мушкараца од њих 100.000 умре због миокардитиса.
У интервјуу, за "Новости", професор др Арсен Ристић, начелник Одељења за срчану инсуфицијенцију Универзитетског клиничког центра Србије и члан групе експерата за болести миокарда и перикарда Европског удружења кардиолога, каже да се миокардитис класификује у групу ретких болести, услед које долази до увећавања и слабљења срца, што ствара ожиљак и доводи до напорнијег рада срчаног мишића током одржавања циркулације крви:
- Миокардитис може да погоди било кога, укључујући чак и децу и новорођенчад. У ствари, најчешће погађа здраве, младе, особе атлетске грађе, а високо ризична популација су људи старосне доби од пубертета до раних тридесетих. При томе, мушкарце погађа двоструко чешће од жена, а трећи је водећи узрок изненадне смрти код деце и младих.
* Да ли се и ковид убраја у групу вируса који доводе до миокардитиса?
- Са појавом пандемије ковида, примећено је да значајан број оболелих, у некој фази болести, развијају и клиничке манифестације као последицу настанка миокардитиса. Заправо, сматра се да око 20 одсто најтежих ковид пацијената болује од упале срчаног мишића.
* Који други вируси могу да инфицирају срце?
- Вирусна инфекција се на срце најчешће прошири у току упале дисајних путева или у току цревне инфекције ентеровирусима. Колико ће бити тешко запаљење срчаног мишића зависи од имунолошких механизама и наследне предиспозиције, односно густине рецептора за вирусе у срцу. Око тридесетак кардиотропних вируса може да изазове миокардитис. Најчешћи је парвовирус Б19, а најпознатији су коксаки вируси, вирус грипа, херпес симплекс вирус 6, хепатитис Ц, ХИВ, цитометаловирус, Епштајтн-Баров вирус, па и вирус Западног Нила. Сем вируса упалу срчаног мишића често изазива и borrelia burgdorferi - паразит кога преносе заражени крпељи.
* Какве тегобе имају пацијенти са миокардитисом?
- Болест почиње вирусном инфекцијом грла и/или плућа или проливима, малаксалошћу, боловима у мишићима на које се после десетак дана надовежу болови у грудима, гушење, отицање ногу, аритмије, малаксалост. При томе, најважније је разликовати бол у грудима у миокардитису и бол у срчаном удару. Сем по претходној или актуелној инфекцији и повишеној телесној температури и повишеним маркерима упале, у анализама крви бол у миокардитису није узрокован физичким напором, појачава се на дубоки удах, а смањује при нагињању унапред. Не шири се у леву руку нити у вилицу и не попушта на нитроглицерин.
* Да ли су ове тегобе исте код свих?
- Нису, јер миокардитис може да прође и са врло мало тегоба. На пример, поједини пацијенти имају само пробадање у грудима и прескоке у срчаном раду. Касније заостану прираслице између плућне и срчане марамице које при новим прехладама, премору или променама времена изазивају пробадање у грудима. Нажалост, миокардитис се може представити и брзо прогресивном срчаном слабошћу, или изненадном срчаном смрћу због опасних аритмија.
* Како се поставља дијагноза упале срчаног мишића?
- Клиничка сумња на миокардитис се поставља на основу типичних тегоба, анализа крви, промена у електрокардиограму и налаза који се добијају ултразвучним прегледом срца и магнетном резонанцом. Пацијенти који имају више од два позитивна знака за миокардитис упућују се на биопсију срчаног мишића којом се једино може поставити коначна дијагноза. Биопсија се ради у локалној анестезији под рендгенском контролом у сали за катетеризацију срца, преко уводника дебљине два милиметра којим се кроз вену у препони или на врату, а у новије време и кроз артерију на руци, дође до срца и узме узорак величине један до два милиметра.
* Да ли се упала срчаног мишића успешно лечи?
- Оно што је доказано да помаже је терапија за срчану слабост или аритмије ако се они развију. Антивирусна терапија (интерферон) или имуномодулаторна терапија (имуно-глобулини) се испитују у великим клиничким студијама и још се не примењује рутински. Кортикостероиди се дају само пацијентима који су имали вирусни миокардитис, али се вирус више не детектује иако се одржава запаљење и срчана слабост или је доказан миокардитис гигантских ћелија или саркоидоза срца. Болесницима са тешком прогресивном срчаном слабошћу помажу пумпе за механичку потпору срцу, који преузму или помогну срчану функцију за време од неколико дана до неколико недеља, док се срце не опорави или док не буде могућа трансплантација срца. Она је резервисана за најтеже форме прогресивног миокардитиса и дилатативне кардиомиопатије са запаљењем.
Шест месеци без напора
* ШТА након опоравка од миокардитиса?
- Особе које су се опоравиле од миокардитиса треба да у следећих шест месеци избегавају веће физичке напоре, а уколико су спортисти, имају у том периоду забрану такмичења. Такође, треба да избегавају загушљиве просторе где има много прехлађених људи и да се у сезони вакцинишу против ковида и у сезони против вируса грипа.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)