НЕ СУНЧАЈТЕ КОЖУ СА АКНАМА: Савет дерматолога - Излагање сунцу изазива упалу
ОВО доба године никако не прија кожи са акнама. То значи да ће услед сунчања и купања неку врсту упале коже лица да искуси чак 85 одсто особа узраста од 12 до 25 година, колико се процењује да има оних који болују од овог дерматолошког поремећаја.
У интервјуу за "Новости" доцент др Јелена Стојковић Филиповић, дерматолог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да је током лета код пацијената са акнозном кожом најчешће присутна постзапаљенска хиперпигментација:
- Овај поремећај у боји и задебљању коже чешћи је код тамнопутих особа, мада може да се примети на било ком другом типу коже и у свим узрастима.
*Како би правилно требало неговати кожу са акнама у ово доба године?
- Коначну процену у вези са било којом специфичном терапијом или техником у третману акни морају донети лекар и пацијент, према околностима и пацијенту, уз познавање биолошких карактеристика болести. Такође, веома је важна чињеница да сваки други пацијент не спроводи терапију онако како лекар препоручује и очекује. Дакле, акне су хронична болест, па њихово лечење и нега коже треба да подразумевају уводну терапију и онда терапију одржавања. У сваком случају, рана интервенција је веома важна за смањење упалног одговора и спречавање последица и ожиљака.
* Шта од терапије за акне може да се примењује у ово доба године?
- Од препарата који се генерално користе у лечењу акни, током лета, када је сунчева радијација интензивнија примењују се супстанце које су, да тако кажемо, мање агресивне, односно немају тако изражен ексфолијативни ефекат и имају мање фототоксичних или фотоалрегијских карактеристика. Иако ниједну од терапијских опција није стриктно немогуће или забрањено користити током летњег периода, врло је важно да се узму у обзир године пацијента, врста делатности коју обавља као и личне карактеристике и склоности, дисциплинованост и приљежност у лечењу. Оно што је пацијентима најтеже да прихвате јесте да није пожељно да се директно излажу сунцу и да је неопходно да стално користе заштитне креме.
КАКВА ЈЕ УЛОГА ХРАНЕ
* ДА ли храна може да поправи или да погорша стање акнозне коже?
- Акне важе за поремећај здравља коже адолесцената, али и одрасли људи их имају и то баш лети?
- Акне се обично јављају у пубертету, али су најчешће код адолесцената, тако да око 85 одсто њих, узраста од 12 до 25 година има акне. Према званичним подацима, више од 95 одсто дечака и око 85 одсто девојчица узраста од 16 до 17 година има неку форму акни. У 12 до 14 одсто случајева акне могу трајати све до одраслог доба. Ређе, акне се чак први пут могу појавити у одраслом периоду. Према истраживањима, око 35 одсто жена и 20 одсто мушкараца има акне у четвртој деценији живота, а око 26 одсто жена и 12 одсто мушкараца чак и у петој деценији.
* Има ли разлике између акни код одраслих и код адолесцената?
- Код адолесцената су чешће ретенционе акне, када доминирају отворени и затворени комедони или упалне лезије у виду папула и пустула, приближно подједнако. Код одраслих обично преовлађују комедони, а код жена су типична погоршања везана за хормонске осцилације. Додатна разлика је локализација или место појаве промена. Код адолесцената су обично захваћене готово све зоне лица, док се код старије популације промене чешће налазе да доњим партијама лица.
* Колико акне могу да наруше квалитет живота?
- Акне се сврставају у дерматолошко обољење које драматично утиче на квалитет живота пацијента. Када се јаве у тежем клиничком облику могу да имају утицај на живот пацијената који се упоређује са другим хроничним дерматолошким болестима, као што су псоријаза, витилиго, атопијски дерматитис и уртикарија, али и недерматолошким болестима, као што су астма, епилепсија, дијабетес, хронични бол у леђима и артритис. Разлика и ту постоји у односу на млађе и старије пацијенте. Наиме, иако се тежина акни прогресивно смањује код одраслих пацијената, утицај на квалитет живота се повећава, а у неколико студија утврђено је да акне код жена имају већи утицај на квалитет живота него код мушкарца.
Препоручујемо
ВЕЖБЕ ЗА ВИТАЛНУ СТАРОСТ: Генетика није предуслов за добро здравље у старости
11. 08. 2022. у 09:50
ВРАНИЛКОВОМ ПОБЕДИТЕ СТАФИЛОКОКЕ: Дивљи оригано као природни антибиотик
10. 08. 2022. у 14:50
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)