ПОСТОЈИ ВИШЕ ОД 40 ВРСТА: Пиринач - ризница енергије и витамина Б, али је важно како га кувате

В. Н.

18. 12. 2022. у 18:50

РЕДОВНО конзумирање интегралног пиринча има вишеструко позитиван утицај на здравље.

ПОСТОЈИ ВИШЕ ОД 40 ВРСТА: Пиринач - ризница енергије и витамина Б, али је важно како га кувате

Фото: Shutterstock

Иако постоји више од 40 врста пиринча, најчешће се дели на жути - интегрални и бели, односно рафинисани.  Ова намирница организам снабдева енергијом веома брзо, нормализује ниво шећера у крви и одличан је извор витамина Б1.

Подела пиринча

Обично се сорте класификују по облику зрна, па се тако пиринач може наћи у форми дугог зрна, кратког и средњег зрна. Свака од тих сорти се користи за припрему одређених јела, па се рецимо за чувени рижото махом користи пиринач средњег зрна.

Ако припремате сутлијаш, на пример, обично се препоручује да користите пиринач кратког зрна. Изузев белог пиринча, у продаји се може наћи и интегрални пиринач или такозвани мрки, који се иначе сматра у великој мери хранљивијим од белог. За коју год варијанту да се одлучите, важно је да га добро скувате. А у већини случајева се препоручује и да га после кувања исперете хладном водом, како се не би лепио.

Која је разлика између обичног и интегралног пиринча?

Неочишћени и неољуштени, односно нерафинисани пиринач и је интегрални, па је самим тим и нутритивно вреднији. А што се тиче белог пиринча, он је очишћен и рафинисан и то уз помоћ одређених индустријских процеса. Управо из тог разлога се увек радије препоручује конзумирати интегрални, а не бели пиринач.

Фото: Free Images Pixabay

Када се помиње благотворни утицај пиринча на организам, првенствено се мисли на интегрални пиринач, баш због његових нутритивних вредности. Поред тога што даје дужи осећај ситости, интегрални пиринач је добро користити и за побољшање пробаве, а првенствено зато што садржи доста влакана.

Како се у њему налази и магнезијум, али и витамини Б групе, пре свега Б1, зато се препоручује за опуштање нерава, као и за побољшање рада срца. Због бројних витамина и минерала, који се у њему налазе, интегрални пиринач има и антиоксидативни ефекат, што значи да утиче на заштиту ћелија.

Што се тиче минералних материја, у тој количини се налази 9 мг калцијума, 86 мг калијума, 108 мг фосфора, 35 мг магнезијума, 1,1 мг цинка, као и мање количине кобалта, мангана, флуора и бакра. Када су у питању витамини, значајна је количина витамина Б групе, а присутан је и витамин Е.

Фото: Free Images Pixabay


Како се припрема пиринач?

У принципу све зависи од тога која врста пиринча је у питању на првом месту, а затим и за које јело ћете га користити. Ако користите бели пиринач дугог зрна, на пример, онда је неопходно да га кувате између 15 и 20 минута. Међутим, ако се одлучите да користите пиринач округлог зрна, потребно је да га кувате између 20 и 25 минута. Интегрални пиринач се свакако кува дуже, па се време процењује кувања на 30 до 50 минута, опет у зависности од тога за које јело желите да га користите.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

24 године након историјског окршаја на Еуру 2000. године у Белгији и Холандији, Србија и Словенија се од 15 часова састају у 2. колу групе Ц Европског првенства. Словенија је тада шокирала СР Југославију и повела са 3:0, али су Плави успели да остваре један од најлуђих повратака у историји Европских првенстава изједначивши резултат на 3:3 за само 6 минута.

20. 06. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ЕНГЛЕСКА У ВЕЛИКОЈ ПАНИЦИ: Шта ћемо ако се Србија сад повуче са ЕУРО 2024?!