ИЗБЕГАВАЈТЕ ДА ЈЕДЕТЕ КАСНО УВЕЧЕ: Стручњаци препоручују - Последњи дневни оброк не сме да буде 3-4 сата пре спавања
ИСТРАЖИВАЊЕ Rush University Medical College у Чикагу обухватило је 664 особе које су биле на колоноскопији, 42 одсто испитаника нагласило је да касно вечера, а лекари су код ове групе открили и већу вероватноћу од развоја аденома, него код особа које су раније вечерале.
Касни вечерњи оброци, посебно ако су обилни, богати масноћама и шећером, у најбољем случају могу да доведу до благих стомачних тегоба и несанице. Стручњаци увек упозоравају на ову чињеницу, а ново истраживање показује да вечера три сата пре спавања, четири дана у току једне недеље, може да повећа могућности од развоја рака дебелог црева. Досадашње студије углавном упозоравају на црвено месо, масти животињског порекла, алкохол, као факторе ризика за појаву овог облика карцинома. На наведену листу ово истраживање додаје и касне вечерње оброке.
Ово је посебно значајно, јер је рак дебелог црева све већи проблем развијеног света, пацијенти су све млађи, а неке пројекције наводе да ће се до 2030. године рак дебелог црева код млађих од 50 година удвостручити.
International Agency for Research on Cancer наводи да је карцином дебелог црева (колоректални карцином), трећи најчешћи малигни тумор код мушкараца и жена у Србији - на другом месту је по заступљености у мушкој, а на трећем у женској популацији.
Ова студија није се у толикој мери бавила врстама намирница које би могле да буду потенцијални окидач за рак дебелог црева, него временом конзумације оброка, наводи Edena Khoshaba, студент медицине и један од вођа овог истраживања на Rush University Medical College у Чикагу.
Khoshaba и њене колеге откривају да касни вечерањи оброци могу да буду битан фактор ризика за развој болести. Особе које касно једу имају 5,5 пута већу вероватноћу од појаве три или више сумњивих аденома, најчешће врсте полипа дебелог црева и после прилагођавања времена оброка.
Касна вечера могла би да активира периферни циркадијални ритам чији се један део налази у гастроинтестиналном тракту. Ову активност мозак доживљава као нешто што се дешава током ноћи, а црева као дневну активност, рекла је Khoshaba на конференцији и Вашимгтону посвећеној дигестивним болестима.
Препоручујемо
ШИРЕ БОЛЕСТИ КАО ШТО СУ ДЕНГА ГРОЗНИЦА И ЗИКА ВИРУС: Заштитите се од убода комараца
20. 06. 2024. у 07:00
ЗДРАВЉЕ ИЗ ТАЊИРА: Пет врста поврћа које љуштимо, а боље је да га једемо са кором
10. 06. 2024. у 06:45
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)