УТИЧУ НА ВАЛУНГЕ И УМОР: Суплементи које би требало да користи свака жена у (пери)менопаузи (ФОТО)

Татјана Марковић

16. 03. 2023. у 18:50

КАДА причамо о менопаузи пре свега битно је споменути и перименопаузу, односно период пре, који такође може имати симптоме попут умора, депресије, проблема са спавањем, "магле" у мозгу, губитке памћења и нажалост, незаобилазне, валунге, односно таласе врућине.

УТИЧУ НА ВАЛУНГЕ И УМОР: Суплементи које би требало да користи свака жена у (пери)менопаузи (ФОТО)

Фото Shutterstock

Док неке жене кроз ова раздовља пролазе лагано, други нису те среће, те су чак и бројна истраживања показала да око 70 одсто жена које пролазе кроз перименопаузу и менопаузу кажу да им је то утицало на самопоуздање, док 46 одсто тврди да им је то наштетило каријери.

Иако је, како време пролази, све већа свест о овој кључној хормонској фази у животу жене, још увек постоји широко распрострањено неразумевање како да управљате симптомима менопаузе. Поред хормонске терапије и редовног вежбања, још једна област коју треба узети у обзир је ваша исхрана, као и суплементи који играју битну улогу у овом периоду живота.

Фото Shutterstock

Калцијум

Губитак коштане масе може постати озбиљан проблем када ниво хормона падне након менопаузе. Зато је битно да узимате довољно калцијума, што значи да је женама млађим од 51 године потребно 1.000 милиграма калцијума дневно. Женама од 51 и више година, треба 1.200 милиграма дневно.

Калцијум је најбоље уносити кроз храну, а уколико желите да користите суплементе како би попунули "празнину", препорука је да узимате мање дозе (не више од 500 мг одједном), јер ће га на овај начин тело лакше апсорбовати.

Фото Shutterstock

Витамин Д

Витамин Д је једнако важан као и калцијум за здравље костију. Без витамина Д, ваше тело не може да апсорбује калцијум. Већини одраслих треба 600 јединица дневно. Они од 71 и више година требало би да узимају 800 јединица дневно. Витамин Д се налази у многим намирницама и суплементима, али постоји још један извор, сунце.

Фото: Free Images Pixabay

Магнезијум

Изненадили бисте се чињеницом коју су поткрепила бројна истраживања да велики број жена не узима довољну количину магнезијума током периода перименопаузе и менопаузе.

Зашто вам је потребан: Укључен је у широк спектар процеса у телу - од свих функција мишића и нерава до регулације шећера у крви и крвног притиска, формирања костију и метаболизма енергије.

Магнезијум је важан за побољшање здравља срца, смањење крвног притиска, смањење ризика од дијабетеса, борбу против остеопорозе, а посебно ако узимате магнезијум цитрат, ублажавање опстипације – све проблеме који се повећавају са менопаузом. Магнезијум глицинат посебно може помоћи у смиривању анксиозности, ублажавању болова у зглобовима, побољшању сна и таласима врућине, као и хладним таласима, а препоручени дневни унос је 320 мг.

Фото Shutterstock

Витамини Б6 и Б12

Б6 је неопходан за оптималан метаболизам, имунолошку функцију и подржава способност тела да управља упалом. Б12 је неопходан за формирање црвених крвних зрнаца и кључан је за повећање енергије, заштиту вашег срца и мозга, подржава добро здравље црева и помаже вашем нервном систему и очима да правилно раде.

Витамин Б6 може помоћи у спречавању депресије у менопаузи и повећати енергију повећањем серотонина. Витамини Б такође могу помоћи код несанице и можда чак и смањити валунге. Такође су важни за когнитивне функције. Када је реч о витамину Б6, препорука је да жене од 50 година и млађе узимају 1.3 мг дневно, док старије 1.5 мг дневно. За Б12 важи правило од 2.4 мг за све.

Фото Shutterstock

Витамин К

Овај витамин који се највише налази у салати и кељу, али и другом лиснатом зеленом поврћу помаже у правилном згрушавању крви, здрављу крвних судова и игра улогу у подршци здрављу костију.

Како може помоћи током менопаузе: Важан је за густину костију, која опада како старите, повећавајући ризик од прелома. Конзумирање једне порције лиснатог поврћа дневно може преполовити ризик од прелома кука, према Здравственој студији медицинских сестара Харварда, односно једној од највећих и најдужих студија женских здравствених проблема. Новија студија сугерише да може помоћи и код обилног крварења.

Фото Shutterstock

Витамин Ц

Деценијама се витамин Ц рекламирао као лек за обичну прехладу. Иако истраживања показују да вас то неће спречити да се прехладите, може скратити њено трајање и тежину ако редовно узимате суплементе.

Самим тим, витамин Ц лечи ране, одржава кости и хрскавицу, али и помаже при апсорпцији гвожђа. То је антиоксиданс који штити од стања и болести повезаних са старењем. Такође, витамин Ц је важан за одржавање густине костију, што вас штити од прелома касније у животу. Такође може помоћи у ублажавању валунга. Његов антиоксидативни ефекат може помоћи у одбрани срчаних болести које су чешће након менопаузе, а препоручени дневни унос је 75 мг.

Фото: Shutterstock

Омега 3

Многе жене не добијају довољно Омеге 3, а потребне су свакој ћелији у вашем телу - посебно очима и мозгу. Омега 3 су такође важне за мишићну активност, имунолошку функцију, варење и плодност. С обзиром да се ризик од срчаних болести повећава након менопаузе, Омега 3 може помоћи у одржавању нивоа триглицерида под контролом. Они такође могу помоћи код психолошких проблема, депресије и валунга.

Национални институти за здравље препоручују женама да конзумирају 1.100 мг Омега-3, а мушкарцима 1.600 мг. Конзумирање рибе два пута недељно, суплементација или комбинација ова два могу помоћи у достизању ових нивоа.

Фото: Profimedia

Пробиотици

Изузетно је битно да одржавате цревну флору, а управо пробиотици помажу да добро варите, али и код вашег менталног здравља. Олакшавају варење, и отклањају симптоме попут надутости, затвора и гасова, а такође подржавају здравље вагине доприносећи оптималним бактеријама у цревима.

Добри извори пробиотика у храни могу бити: јогурт, кефир, комбуча, кисели купус, кисели краставци, мисо, темпех, кимчи, хлеб од киселог теста и неки сиреви.

Биљне варијанте

За оне који више нагињу природним решењима, иако нису довољна да би симптоми нестали, могу вам помоћи у њиховом ублажавању.

Фото: Profimedia

Црни кохош

Црни кохош је један од најбоље проучаваних суплемената за менопаузу. Направљен је од корена северноамеричког црног кохоша. Неколико студија је открило да посебно помаже код вазомоторних симптома као што су таласи врућине. Ипак, једно упозорење - немојте га користити ако имате проблема са јетром.

Фото: Shutterstock

Ланено семе: ублажава ноћно знојење

Ланено семе и ланено уље могу помоћи неким женама са благим симптомима менопаузе. Добри су извор лигнана, који имају тенденцију да уравнотеже женске хормоне. Бројне студије показале су да могу помоћи у ублажавању вазомоторних симптома попут ноћног знојења.

 

Фото: Free Images Pixabay

Гинсенг: Појачавач расположења

Неколико студија је пронашло доказе да различите врсте гинсенга могу помоћи у побољшању квалитета живота током менопаузе. Показало се да гинсенг подиже расположење и побољшава сан. Али до сада, студије нису откриле да амерички или корејски гинсенг помаже код физичких симптома менопаузе као што су валунзи.

Фото: Profimedia

Дивљи јам: Алтернатива хормонима

Пилуле и креме направљене од одређених врста дивљег јама су популарне алтернативе хормонској терапији за менопаузу. Нека од природних једињења у јаму изгледају слично естрогену и прогестерону, и могу помоћи у ублажавању одређених симптома.

 

Важно упозорење:

Сви суплементи имају потенцијалне нежељене ефекте. Пре него што их уврстите у своју рутину, веома је битно да се посаветујете са лекаром. Суплементи и биљке могу бити у интеракцији са неким лековима које узимате. Они могу појачати или поништити ефекат лека. Такође, неке биљке могу изазвати алергијске реакције.

БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАНЈЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави

(Стил Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

КАКАВ ПОТЕЗ! Луис Хамилтон мења име