СУНЧАНИЦА И ТОПЛОТНИ УДАР: Како препознати симптоме и указати помоћ
ВИСОКЕ температуре и велика влажност ваздуха лети могу представљати озбиљну претњу за здравље па је јако важно да будемо свесни потенцијалних опасности које долазе са продуженим боравком на врућини.
Излагање сунцу без адекватне заштите може довести до сунчанице и топлотног удара, а посебно су осетљиве старије особе, деца, труднице и особе оболеле од хроничних болести. Угрожени су и радници који раде на отвореном, али и они који бораве у непроветреним и недовољно расхлађеним просторијама.
Током летњих врућина, услед директног и прекомерног излагања сунцу и топлоти, могу се појавити различита непријатна стања настала услед поремећаја регулације телесне температуре, попут топлотног осипа, грчева или топлотне слабости. Стања која највише брину јесу сунчаница, због своје учесталости, као и топлотна исрпљеност и топлотни удар због своје тежине и озбиљних компликација које могу изазвати.
КАКО ПРЕПОЗНАТИ СУНЧАНИЦУ И ТОПЛОТНИ УДАР
Сунчаница настаје након прекомерног излагања тела, пре свега главе и врата, сунцу.
СИМПТОМИ СУНЧАНИЦЕ:
јака главобоља
раст телесне температуре
сува кожа
поспаност
вртоглавица
изненадна појава такозваног "мрака" пред очима
зујање у ушима
несвестица
Топлотни удар може да настане не само због прекомерног излагања директним сунчевим зрацима него и услед влажног и прегрејаног ваздуха. Оваквим стањима подложни су радници у пекари, кухињи, али и у особе које се нађу у затвореном прегрејаном аутомобилу, некада у јавном превозу, па чак и у дому. Настаје нагло, услед прекомерно повишене телесне температуре и немогућности организма да температуру одржи у нормалним границама.
СИМПТОМИ ТОПЛОТНОГ УДАРА:
убрзано дисање
убрзан пулс
повишена телесна температура (виша од 40 степени)
осећај слабости
сува кожа
изостанак знојења
низак крвни притисак
вртоглавица
жеђ
понекад губитак свести (што буде и први знак да нешто није у реду).
Блажи облик топлотног удара је такозвана "топлотна исцрпљеност", која настаје услед претеране физичке активности у условима повишене температуре и велике влажности ваздуха. Манифестује се појачаним знојењем, грчевима у мишићима, главобољом, повраћањем, падом крвног притиска и малаксалошћу, као и губитком свести.
КО ЈЕ НАЈВИШЕ УГРОЖЕН
Деца и старији су у највећем ризику од сунчанице и топлотног удара. Деца често не умеју да кажу одраслима када су жедна, такође и како старимо, способност тела да пошаље мозгу информацију да је дехидрирало, опада.
Гојазност такође повећава ризик, као и кардиоваскуларна обољења. Људи који имају лошу циркулацију или који су већ дехидрирани, можда због лекова које узимају у оквиру редовне терапије, такође су у већем ризику
КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ
Како би се спречио настанак по живот опасних стања и сачувало здравље, придржавајте се следећих правила:
Избегавати боравак на отвореном у најтоплијем делу дана
Они који морају да обављају физичке послове, препоручљиво је да то чине или у раним јутарњим часовима или касно увече
Адекватно облачење у гардеробу од природних материјала, светлих боја
Ношење капе, шешира или качкета на глави и наочара за заштиту од сунца
Редовна хидратација организма
Избегавати алкохол, газиране сокове, као и напитке са превише кофеина и шећера
Јести мање, лагане оброке
Конзумирати више сезонског воћа и поврћа
Уколико не постоји клима уређај, у раним јутарњим сатима отворити сва врата и прозоре како би простор био адекватно проветрен и расхлађен
Уколико улазите у возили које је дуго било на сунцу, обавезно отворити сва врата и сачекати неколико минута да се проветри
Хронични болесници би требало да буду опрезни и провере са својим лекаром да ли неки од лекова у оквиру њихове терапије могу довести до промене у току болести услед високих температура.
СУНЧАНИЦА И ТОПЛОТНИ УДАР - ПРВА ПОМОЋ
Појаве главобоље, мучнине, вртоглавице и поврћања знак су за узбуну посебно код деце, хроничних болесника и старијих особа и потребно је одмах јавити се лекару.
Уколико је особа добила сунчаницу, требало би је одмах склонити са сунца, ако је могуће у климатизовану просторију, или макар у замрачену и добро проветрену собу. Туширање или пар хладних облога на челу и врату би такође било од помоћи. Течност не би требало давати одједном у великој количини, већ чешће пута по мање гутљаје. Дужи одмор и опрез у следећим данима при изласку на сунце је неопходна.
Уколико је дошло до топлотне исцрпљености, особу треба одмах сместити у хлад или расхлађену, замрачену, просторију, и скинути јој одећу. Рахладити је поливањем млаком водом или стављањем хладних облога на главу и потиљак. Пијење расхлађене течности ће помоћи.
Топлотни удар је озбиљно стање које захтева хитну медицинску помоћ. Уколико постоји сумња да је неко доживео топлотни удар потребно је одмах позвати хитну помоћ или се јавити најближем дому здравља.
Док не дође стручна помоћ, склонити особу са сунца или је извести из прегрејане просторије и ослободите је сувишне одеће. Умивање и туширање млаком водом може олакшати стање. Такође, након опоравка од топлотног удара, повећана је осетљивост на високе температуре и у следећим данима, некад и седмицама. Најбоље је избегавати високе температуре и физичку активност све док лекар не одобри поновни излазак на топлоту.
(рт.рс)
Препоручујемо
ТОПЛОТНИ ТАЛАС У АМЕРИЦИ: Најмање 13 људи у САД умрло од последица великих врућина
29. 06. 2023. у 00:29
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)