МОЖДАНИ УДАР СВЕ ЧЕШЋИ: Лекари саветују опрез, охрабрује да се шлог успешније лечи
ПРОМЕНЉИВА температура ваздуха може да утиче на појаву можданог удара, па лекари, нарочито старим особама саветују да редовно пију своје лекове и да избегавају физички напор.

Фото Shutterstock
Ову препоруку требало би схватити озбиљно, јер подаци показују да је број можданих удара у благом порасту. До овог повећања дошло је пре свега због тога што шлог све учесталије погађа и млађе, наизглед здраве особе, за разлику од пре неку деценију када је ово стање погађало старије од 65 година. Али сада се захваљујући савременим терапијама мождани удар успешније лечи, чак и када даје тешку клиничку слику.
Примаријус др Марјана Вукићевић, директорка болнице "Свети Сава" каже да су само у овој високоспецијализованој установи у последње две године од шлога лечили око 5.000 пацијената.
- Мождани удар и даље односи велики број живота у Србији, а први је узрок инвалидитета код нас и у свету - каже др Вукићевић. - Међутим, последње две деценије бележи се побољшање исхода јер су уведени нови облици лечења акутног можданог удара, а који се могу применити у већини центара у Србији.
Ипак, како наглашава наша саговорница, за успешност лечења најодговорнији је сам пацијент:
- Он би требало да препозна знаке можданог удара и јави се у установу која може да му пружи адекватну помоћ. Тек онда обучен здравствени кадар, што подразумева и организацију службе за лечење можданог удара, може да предузме брзу и тачну дијагностику, која је веома важна у успешном лечењу.
Нови тим
У БОЛНИЦИ "Свети Сава" однедавно нови тим лекара ради механичко уклањање тромба који је затворио крвни суд.
- Забележен је значајан скок у броју процедура од доласка новог тима и сада имамо месечно 10 до 15 тромбектомија, чиме смо задовољни - каже др Марјана Вукићевић. - Број лечених овом методом порастао је шест пута.
У лечењу можданог удара примењују се тромболитички лекови, као и механичка тромбектомија.
- Оба третмана у лечењу можданог удара захтевају лечење у болницама у којим је омогућена примена ове врсте лечења и које могу да координишу везу између хитног тријажног блока уз преглед неуролога или специјалисте који је обучен за ову болест (у нашим условима то може бити специјалиста ургентне медицине, интерниста), интензивне неге и потребних снимања као што је хитан скенер мозга са ангиографијом, као и снимања магнетном резонанцом - каже др Вукићевић.
Циљ акутног лечења исхемијског можданог удара је обнављање крвотока који је блокиран тромбом на месту сужења или је допутовао крвном струјом из срца и великих крвних судова који хране мозак.
У Србији се у 22 установе примењује тромболитичка терапија. Пожељно је да пацијент стигне у болницу за највише четири сата од појаве симптома. Нова технологија и терапија, међутим, продужавају "прозор", па у оним установама које имају стручне радиологе који раде напредне прегледе на скенеру и магнетној резонанци, терапија може да буде делотворна ако пацијент стигне лекару у периоду до 24 сата.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)